Yumurta Çatlaması Kaç Gün Sürer? - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Yumurta Çatlaması Kaç Gün Sürer?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Gebelik oluşumunu sistematik bir şekilde düşünmek, infertilitenin değerlendirmesinde kolaylık sağlayabilir. Üreme çağındaki bir kadında her ay overlerde bir grup aday yumurta (primordial follikül) uyarılmakta ve aralarından seçilen bir tanesi bölünme sürecini başlatmaktadır. Burada "yumurta" ve yumurtanın içerisinde büyüdüğü "follikül" (sıvı keseciği) tanımlarını birbirinden ayırd etmek gerekir.

  Yumurta hücresi gelişim uyarısına maruz kaldıktan sonra çevresindeki hücrelerden bir sıvı salgılanmaya başlar. Bu sıvı yumurtayı çevreleyerek gelişimi için gerekli maddeleri sağlayacaktır. Yumurta geliştikçe büyüyen bu sıvı keseciğine "follikül" adı verilmektedir. Follikül yumurtayı barındırmaktadır. Yumurta belirli bir olgunluğa ulaştığında follikül çatlayacak ve içerisindeki sıvı ile birlikte yumurta dışarı atılacaktır. Yumurta karın boşluğuna düştükten sonra tüplerden birinin içerisine geçecek ve burada döllenmesi için gerekli olan sperm ile karşılaşacağı bölgeye yerleşecektir.


  Aday yumurta döneminden olgun yumurta aşamasına dek sürecek olan gelişme süreci çok uzun bir süre teşkil etmektedir. Her ay büyüyen tek bir yumurtanın gelişiminin yaklaşık 3 ay öncesinden başladığı bilinmektedir. Gelişen yumurta, ovulasyon yani yumurtanın çatlaması tetikleninceye kadar hücre bölünmesinin belirli bir aşamasında duraklar.

  Spermlerin vajen içerisinden, tüpün bu bölgesine kadar sürecek olan yolculuğunda büyük bir elemeye maruz kaldığı ve hareketlliliği en iyi olan spermlerin bu bölgeye ulaştığını bilmekteyiz. Vajende toplanan her 1 milyon spermden yaklaşık 1000 tanesi yumurtaya ulaşabilmektedir. Kaybın çoğu vajende gerçekleşmektedir. Rahim ağzı, spermleri yaklaşık 72 saatlik bir süreyle rezervuar olarak barındırmaktadır.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  yumurtam çatlamış ne anlama geliyor
 3. #3
  Mhr yumurtam catlamiyor 7 aydir klomen kullaniyorum fakAt bebis yok cok istiyorum
 4. #4
  Yumurtlama gunun hamis kalabilirsin
 5. #5
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Mhr yumurtam catlamiyor 7 aydir klomen kullaniyorum fakAt bebis yok cok istiyorum
  meraba ben 2 ay kullandım yumurtamda çatlamıştı ama hamile kalamadım ve sonrasında dr gitmeyi bıraktım evde kandim ne duyduysam yaptım ve o ay hamile kaldım yum. çatlaması için havuç ve muz yemiştim 1 ay boyunca. çok şey denedim hav. ve muz sadece bir kısmıydı. eğer feys adresini verirsen sana ulaşıp bilgilerimi paylaşmak isterim. adım nurdan.

 6. #6
  slmlar doktorum bana yumurtan catlamıs hersey yolunda dedı su asamada beklemem gerektıgını soylenıldı .eşim yurt dısına gıttı yumurta catladıktan sonra ılıskı sartmı ? bılgısı olan bılgı verebılırmı tşkler
 7. #7
  gerekir
 8. #8
  mrblar arkadaşlar ben ferda 24 yaşındayım, bende 3 yıllık evliyim 1 yıllık evli iken dış gebelik geçirmiştim bebeğim yok şuan tedavi aşamasındayın serephene kullandım 1 ay içersinde doktorum yumurtalığın gelişmiş adet dönemini bekliyeceğiz dedi acaba hamile olabilirmiyim bu arada benim progesteronum değeri 27.23 yardımcı olursanız sevinirimmmm...
 9. #9
  Bende bebek istiyoerum üç senedir yok bişi dr gittim çatlatma ignesi hakkında bilgisi olan varmı
 10. #10
  Igneyle ilgili bir bilgim yom ama bende hap kullandım carsamba ilişki dedi doktor perşembe kontrole gittim
  bakalım beklicez artık yumurta çatlamış

 11. #11
  SLM ben klomen kulandım doktor bana deki yumurtam 22mm olmuş dedi eşinle beraber oldedi pazartesi doktora gittim bana yumurtan çatlamış dedi yumurtan olmuş dedi
  Okunma: 64818 - Yorum: 16
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.7 - 5 (29 oy)