Bebeklerde Gaz Yapan Yiyecekler - Delinetciler Portal

Bebeklerde Gaz Yapan Yiyecekler

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  1) Bebeklerde gaz problemi neden olur?

  Bebeklerin yaklaşık %20 sinde, 3 hafta-4 ay arasında görülen, sıklıkla akşamları, durdurulamayan ağlama nöbetleri şeklinde kendini gösteren ve kolik diye adlandırılan durumun esas nedeni çok iyi bilinmemektedir. Bazı teoriler vardır:

  Davranışsal: Bebeği beslerken doğru pozisyonda tutamamak ve böylece çok hava yutmasına sebep olmak, besledikten sonra gazını iyi çıkaramamak

  Organik: Karbonhidrat sindirimindeki yetersizlikler, barsak hareketlerini sağlayan sinir sisteminin henüz yeteri kadar gelişmemiş olması, mideden yemek borusuna kaçaklar

  Psikolojik: Anne ve babanın acemiliği ve buna bağlı huzursuzluğu, annenin doğum sonrası depresyonu, stres, bebeğin dışarıdan gelen ses, görüntü, hislerle baş etmeyi becerememesi gibi etkenler sorumlu tutulmaktadır.
  Ancak genel eğilim, bunun kendiliğinden 3-4 aylıkken geçecek bir gelişim süreci olduğunu kabullenmek yönündedir.


  Bebeklerde Gaz Yapan Yiyecekler


  2) Anne sütü ile beslenen çocuklarda mı yoksa mama alan bebeklerde mi daha çok görülür?

  - Gaz görülme sıklığı anne sütü veya mama alan bebekler arasında fark göstermemektedir.


  3) Kaç aylık olana kadar bebekler gaz probleminden şikayetçidir?

  - Bebeklerin gaz problemleri genellikle 3-4 aylıkken kendiliğinden geçer.


  4) Anne ve babaların ilk etapta yapmaları gerekenler nelerdir?

  - Anne ve babaların gaz için alabilecekleri bazı önlemler var, fakat gaz, bazı bebeklerde ne yaparsanız yapın oluyor ve 3-4 aylıkken kendiliğinden geçiyor. Bunu bir gelişim süreci olduğunu bilmek ve paniğe ve ümitsizliğe kapılmamak en önemli noktadır. Alınabilecek önlemlerden bazıları şunlardır:

  Eğer anne bebeğini emziriyorsa, kendine gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalı. Örneğin, soğan, kuru fasulye, karnabahar, brokoli, kepekli yiyecekler, lahana, portakal, limon, greyfurt. Kafein içeren içecekler, çikolata, çay hem gaz yapar, hem de bebekte uykusuzluğa ve huzursuzluğa sebep olur. Ayrıca anne nikotin, yani sigara kullanmamalıdır. Bazı alerjik bünyeli ( özellikle alerjik deri döküntüsü, egzama, saman nezlesi ve astımı olan) anneler, inek sütü içeren yiyecekleri (süt, yoğurt, peynir, hatta tereyağı) aldığı takdirde bebekte hem fazla gaz, hem de ishal,deri döküntüsü, burun akıntısı, öksürük gibi alerjik belirtiler olabilir. Emziren anneler bebeklerinde aşırı gaz olduğunda, kendi diyetlerindeki bu maddeleri gözden geçirmeli ve bir süre için bunları kesmelidir (özellikle bebek 4 aylık olup, gaz problemi geçene kadar).

  Eğer bebek mama ile besleniyorsa, inek sütü bazlı mamalar gaz yapıyor olabilir. Bu durumda, bebeğin doktoru ile görüşüp, mama değişikliği tartışılabilir.

  Eğer bebek biberonla besleniyorsa, çok küçük veya çok büyük delikli emzikler, bebeğin fazla hava yutmasına ve çok gazı olmasına sebep olur.
  Bazen emzik vermek işe yarayabilir.

  Beslenme sırasında, her 5-10 dakikada bir veya bir göğüsten diğerine geçerken ve mutlaka beslenme bittikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır.
  Gaz sanc ıları tuttuğunda, anne-baba sakin olmalı, bebeği kucağına alıp, ninniler mırıldanıp, kucağında gezdirmeli. Ritmik hareketler ve devamlı sesler ( elektrik süpürgesi veya saç kurutma makinesinin sesi gibi) sakinleştirici olabilir. Evde çılgınlar gibi bağıran bebek, doktora gitmek için arabaya biner binmez susar, yani araba ile gezdirmek de iyi bir fikirdir.

  Bebeğin karnını, sırtını ovmak, anne-baba yanındayken onu yüzüstü yatırmak (Dikkat! Uyurken mutlaka sırt üstü yatıyor olmalıdır!), veya anne-babanın bebeği kendi göğsü üzerine yatırması da işe yarayabilir.

  Bebeğin, ayakların ve karnına sıcak havlu veya havlu içinde yakmayacak sıcaklıkta su torbası konulabilir.
  Ilık bir banyo, özellikle de en çok sancının olduğu akşam saatlerinin hemen öncesinde, bebeği sakinleştirip, sancıları önleyebilir.
  Anne sütü alan ve 6 aylıktan küçük bebeklerde, anne sütü dışında bir şey verilmesi önerilmese de bazen papatya, rezene çayları işe yarar.

  5) Gaz sancısı geçmeyen çocuklar için yapılması gerekenler nelerdir? Doktora qötürmek gerekir mi?

  - Huzursuzluk ve ağlama nöbetleri ilk başladığı zaman, doktora qötürüp tüm tablonun gaza bağlı olduğuna, başka bir problemi olmadığına emin olduktan sonra yukarıda sayılan yöntemler denenebilir. Eğer hiçbir şey işe yaramıyorsa, bunun geçici bir olay olduğunu, bebeğin iyi olduğunu düşünerek onu biraz yalnız bırakmak veya başkalarından yardım isteyip, biraz bebeğin olduğu ortamdan uzaklaşmak anne-baba için yapılabilecek en iyi iştir.

  6) Gaza karşı ilaç vermek doğru mudur?

  - Gaza karşı kullanılabilecek çeşitli ilaçlar vardır. Bir kısmı ciddi yan etkilere sebep olabilir. İlaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  benim bir aylık bebeğim var yaklaşık bir haftadır kusuyor ama son üç gündür kusması şiddetlendi her emzirmeden sonra üç defa kusmaya başladı ama kilo alımı iyi 1aylık 5kilo doğum kilosu 3,400 bugün doktora götürdük kan, idrar, ve röntgen istedi kan ve idrar iyi çıktı ama röntkeni görmeniz lazım bebeğin karnının içi bir sis bulutu gibi bir birikintisi var görüce şok oldum doktor gaz dedi ama bebek kakasını iyi yapıyor fazla ağlamasıda yok buna nasıl gaz neyapmam lazım bana ardıcı olun.teşekkürler.
 3. #3
  Slm benimde oluyo su bikacgundur ama geçti biraz rezene çayi içiriyorum 2 çay kasigi kadar hem gazi çikiyo hemde uyuyo rahat sulardan oldunu dusunuyorum ben doktorada götrmdim ya allah sifalar versin
 4. #4
  fışkırır tarzda bir kusma ise reflü olabilir dikkat et erken tedavisi kolay ama geç kalırsan zorlaşabilir.
 5. #5
  Teşekkür Ederim
 6. #6
  mısır bebeğe gaz yaparmı?
  Okunma: 205749 - Yorum: 5
Kullanıcı Değerlendirmesi
4.3 - 5 (24 oy)