Matematikte Tablo ve Grafik Nedir? - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Matematikte Tablo ve Grafik Nedir?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Grafik Nedir?
  İstatistik bilim dalında çeşitli yöntemlerle elde edilen sonuçların çizgi ve şekillerle ifade edilmesine grafik denir.

  Grafikler günlük hayatta sıkça kullanılır. Bilgilerin daha kolay anlaşılmasını ve daha çabuk yorumlanabilmesini sağlar.

  Elde edilen bilgileri grafiklerle göstermek, sonuçların daha anlaşılır olmasına yardımcı olur.

  Grafiklerin Hazırlanması
  İstatistik (sayımlama), belirli bir amaca yönelik veriler toplama, tablo ve grafiklerle özetleme, sonuçları yorumlama, örneklerden elde edilen sonuçları genelleme, çeşitli konularda geleceğe ilişkin tahmin yapma ve gözlem ilkelerini kapsayan bilime denir.

  İstatistik, bilimsel yöntemler kullanarak elde ettiği bilgileri matematiğe uygular. Böylelikle bazı sonuçlara varır. Varılan sonuçların sağlıklı ve güvenilir olabilmesi için, elde edilen bilgilerin düzenli, iyi toplanmış ve herhangi bir etki altında kalınmadan yapılmış olması gerekir.
  Grafiklerin hazırlanmasında kullanılan yöntemler şunlardır:

  1. Anket
  Herhangi bir konu üzerinde yapılacak araştırmada , o konuyla ilgili amaca uygun, tarafsız, açık ve anlaşılır soruların ilgili kişilere sorulması ve alınan yanıtlardan yola çıkılarak bir sonuç elde etmek adına yapılan işleme anketdenir.

  2. Ratgele seçme
  Araştırmacılar tarafından hazırlanan sorular sadece belirli bir çevreden değil birçok çevreden rastgele seçilen kişilere yanıtlandırılarak değerlendirilir. Bu şekilde yapılan bilgi toplama yöntemine rastgele seçme denir.

  3. Örnekleme
  Yapılan araştırmalarda, yapıldığı birimlerin hepsini incelemeye olanak yoksa, birimlerden örneklem seçilir. Örneklem seçilerek yapılan bilgi toplama işlemine örnekleme denir.
  Bu yöntem genelde tarım alanında kullanılır. Tarım ürünlerinin kalitesini belirlemek için üretilen tüm ürünü incelemek mümkün değildir. Bu nedenle özel araçlar tüm ürünün kalitesini belirler. Bu yönteme örnekleme denir.

  Gerekli bilgiler toplandıktan ve toplanan istatistik bilgilerin özeti yapıldıktan sonra, bilgilerin toplu olarak görülebilmesi ve kolay anlaşılıp yorumlanabilmesi için grafikler kullanılır.

  Grafik Çeşitleri

  • Şekil/Resim grafiği
  • Çizgi grafiği
  • Sütun grafiği
  • Daire grafiği

  1. Şekil/Resim Grafiği
  Bu tür grafikte sayılar, resim veya şekillerle gösterilir. Grafiğin alt köşesinde bir şeklin veya bir resmin kaç sayı karşılığı olduğu belirtilir. Yarım şekil o sayının yarısı, çeyrek şekil o sayının dörtte biri için kullanılır.

  35 - Matematikte Tablo ve Grafik Nedir?

  2. Çizgi Grafiği
  Araştırmalar sonucu elde edilen bilgilerin çizgi ile ifade edilerek gösterilmesineçizgi grafiği denir.
  Çok yönlü kullanma imkanı olduğu için en çok kullanılan grafiktir. Hastanelerde, hastaların günlük vücut sıcaklıkları genellikle bu tür grafiklerle gösterilir. Bir dikey ve bir yatay çizgi çizilerek bunlar eşit aralıklarla bölünür.
  Aşağıdaki grafikte bir bisikletlinin her dakikanın sonunda aldığı yol gösterilmiştir. Grafiğe bakarak bisikletlinin hangi dakikalar arasında ne kadar yol aldığı bulunabilir. Örneğin 3 ve 4 dakikalar arasında bisikletli 1250 metreden 1750 metreye ulaşarak 500 metre yol almıştır.

  Tablo

  Çizgi Grafiği


  3. Sütun Grafiği
  Toplanan bilgilerin sütun şeklindeki grafik ile gösterilmesine sütun grafiği denir.
  Bu tip grafikte gösterilmek istenen değerler sütun veya çubuklarla ifade edilir. Çizgi grafiğinde olduğu gibi dikey ve yatay çizgiler çizilir ve eşit aralıklara bölünür. Karşılaştırılacak değerler bu aralıklar üzerinde işaretlenir. Aynı genişlikte sütunlar bu işaretlere kadar uzatılır.
  Aşağıdaki sütun grafiğinde bir yerin bir yıllık yağış miktarı gösterilmiştir.

  Sütun Grafiği

  4. Daire Grafiği
  Toplanan bilgilerin amaca uygun, çizilen dairenin dilimlere ayrılarak gösterilmesine daire grafiği denir.
  Bir bütünün ayrılan çeşitli parçalarını ifade etmek için daire grafiği kullanılır. Çizilen bir daire üzerinde amaca uygun biçimde verileri yüzdelerine göre çeşitli parçalara ayırarak, daire grafiği yapılır.
  Aşağıdaki daire grafiğinde bir ailenin aylık gider dağılımı gösterilmiştir.


  Daire Grafiği  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  çokkk eksiklik var tablo ne demek?
 3. #3
  evet tablo yok
 4. #4
  size bir yer tavsiye ediyorum .
  Grafik Nedir?

  Bir olayın yürüyüşünü göstermeyi ya da birkaç şey arasında karşılaştırma yapmaya yarayan türlü çizgilerden meydana gelmiş şekil. Grafikler, biri pratik öbürü bilimsel olmak üzere iki amaç için yapılır.

  Pratik amaç güden grafiklerle, çeşitli olaylar hakkında toplu, seri ve doğru görüş elde edilir. Bilimsel amaç güden grafiklerle de, en doğru istatistik araştırmalarıyapılabilir. Bir olayın, çeşitli yönlerdeki durumlarını grafikleri tespit edip mukayeseler yapmakla, o ola; hakkında bilimsel değer hükümlerine varılmış olunur. Grafikler, birçok şekil ve tarzlarda gösterilebilir. Bunlar arasında en çok kullanılan kartogramlar ve diyagramlardır


  Sütun Grafiği

  Bir sütun grafiği birsüre içindeki veri değişikliklerini gösterir veya öğeler arasındaki zıtlıkları resimler. Zaman içindeki farkları vurgulamak için kategoriler yatay olarak, değerlerdikey olarak verilir.

 5. #5
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  çokkk eksiklik var tablo ne demek?
  12
  aynen tablo ne demek

 6. #6
  güzel ama tablo yok
 7. #7
  hiçte saçma değil ha bu arada küfre gerek yok
 8. #8
  Walla ne yalan söyliyim benim işime performans ödewimde çok yaradı... Bunlar bence gercekten çok önemli bilgiler... Ben bu siteyi çok beğendim... Her şeyi ile çok işime yaradı... H-M! Bu arada saçma diyen arkadaşa sesleniyorum! ''Bu bilgileri kullanmasını bilmiyon''... Sonra da ''AYYY! ÇOK SAÇMA'' diyosun... Amacın yorum atmak heralde... Anlamıom yhaa saçmaymış... (+++ KIT BEYİNLİ YARATIK +++)
 9. #9
  bana toblo ne demtir lazım pazartesi teslim etmem lazım nolur nolur nolurrrrr :(( 5.sınıf içinnn lütfennnnnn yardım edinnnnnn :((((((
 10. #10
  bu sayfada eksiklik var
 11. #11
  tablo yok birincisi neden yok? ikincisi bana tablonun ne olduğu lazım. yetkililere sesleniyorum!!
  Okunma: 55751 - Yorum: 22
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.5 - 5 (110 oy)