Teknolojik Ürünlerin Zararları - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Teknolojik Ürünlerin Zararları

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  CEP TELEFONUNUN ZARARLARI

  Fırat Üniversitesi'nde (FÜ) yapılan araştırmada, cep telefonlarının baş ağrısı, unutkanlık, dikkatsizlik artışı, refleks kaybı, kulaklarda çınlama, gözlerde kararma, çapaklanma ve yanmaya neden olabileceği tespit edildi

  İsim: mobile-health-risks-lg1.jpg
Görüntüleme: 23380
Büyüklük: 8,3 KB (Kilobyte)


  İsim: kulak-cinlamasi.jpg
Görüntüleme: 22816
Büyüklük: 13,5 KB (Kilobyte)


  KULAK ÇINLAMASI

  Araştırmada, uzun süre cep telefonu kullanımının, aşırı sinirlilik ve gözlerde sulanmaya sebep olduğu, uzun süreli kullanımlarda bu etkilerin daha da arttığı ortaya çıktı.

  FÜ Elektrik Elektronik Mühendisliği öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Balık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insan ihtiyaçlarının gelişimi çerçevesinde özellikle elektronik alanda teknolojide büyük yenilikler yaşandığını, bu yeniliklere paralel olarak ortaya çıkan ceptelefonlarının her geçen gün gelişim gösterdiğini söyledi.

  Sağlığı olumsuz etkiliyor

  Artan cep telefonu kullanımının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaptığı yönünde birçok görüş olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Balık, cep telefonlarının kullanılmadığı anlarda temel olarak hiçbir güç taşımadığını, ancak kullanım anında şiddeti 250 milivata ulaşan elektromanyetik darbeler oluştuğunu bildirdi.

  BİLGİSAYARIN ZARARLARI

  Tekrarlayıcı harekete bağlı bozukluklar

  El bileği sendromunda median sinir el bileği hizasında içinden geçtiği el bileği kanalında sıkışır, yapısı bozulur ve işlevini yapamaz. Median sinir, küçük parmak ve yüzük parmağının dış yarısı hariç, elin iç yüzünün duyarlığını ve el ayası içindeki bazı kasların ve baş parmağı hareket ettiren bazı kasların çalışmasını sağlar. Median sinir görevini yapamayınca elde uyuşukluk ve ağrı, başparmak hareketlerinde ve el sıkma gücünde azalma ortaya çıkar, el becerisi bozulur, incelik gerektiren el işleri yapılamaz. Eldeki ağrı nedeniyle kişi geceleri uyanır, elini sallayarak ve silkeleyerek ağrıyı bir oranda azaltmaya çalışır. Olay bir kere geliştikten sonra tedavisi güç bazen da başarısız olduğundan hastalık hakkında önceden bilgili olup ortaya çıkışını önlemek en iyi yoldur.

  İsim: 483987221d6109678c4a92b37853783a_1262285165.jpg
Görüntüleme: 39190
Büyüklük: 13,5 KB (Kilobyte)


  Boyun kaslarında ağrı ve tutulma
  Belli bir duruşta (postürde) uzun süre kalmakla boyun kasları kasılır. Bu durum boyunda, bazen boyunla beraber başın arka kısımlarında ağrı sertlik ve uyuşukluğa yol açar. Çalışırken kişinin stresli olması, monitorün baş hizasından yukarda olması, aynı baş duruşunu değiştirmeksizin uzun süre sürdürmek boyun tutulmasını kolaylaştırır.

  İsim: boyun_agrisi.jpg
Görüntüleme: 22260
Büyüklük: 10,8 KB (Kilobyte)


  Gözlerde yorulma
  Sabit bir noktaya sürekli bakmak gözleri yorar. Gözlerin değişik yönlere hareketi göz küresini hareket ettiren 6 değişik kasla sağlanır. Ayrıca gözler yakına ve uzağa baktığında, görüntünün retinaya odaklaşmasını sağlamak için, göz merceğini bombeleştirip yassılaştıran göz içindeki kaslar çalışır. Değişik yönlere ve uzaklıklara bakmak ile değişik göz kasları çalıştığından göz yorulmaz. Sabit bir noktaya sürekli bakmak ise gözleri yorar. Ayrıca ekrandaki görüntü ve ışık ayarının iyi yapılmamış olması, monitör ışığının titreşimli olması da göz yorgunluğunda etkili olur. Bunlara uykusuzlukta eklenebilir ve böylece uzun süre bilgisayar kullanan kişilerin gözlerinde yorgunluk hissi, kızarıklık ve yanma ortaya çıkar.

  İsim: goz-bozuklugu.jpg
Görüntüleme: 22486
Büyüklük: 13,2 KB (Kilobyte)


  Uykuya ayrılan saatlerin azalması
  Bilgisayar tutkunları birazdan kalkacağım diyerek uykularından çalarlar ve gece geç vakte kadar otururlar... Oysa sabah kalkıp işe gideceklerdir. Televizyon uyutur, bilgisayar, özellikle internet kişinin aktif katkısına ve ilgisine bağlı olduğundan uyanık tutar. Bilgisayar tutkunu gecenin ikisinde, üçünde, istemeyerek bilgisayar başından ayrılır. Uyku azlığı sonucu kişi sürekli olarak kendini yorgun hisseder, çabuk sinirlenir, konsantrasyon gücü azalmıştır iş verimi düşer.

  Aile bireyleri arasında iletişimde aksama
  İnternet tutkunu çocuğuna, arkadaşlarına eşine vereceği zamanı sanal dünyaya verir. Eve gelince ilk işi bilgisayarı açmaktır. Ev işlerini ihmal eder. İşinde, okulda bilgisayarla ilgili hayaller kurar. Sanal dünyayı gerçek dünyadaki ilişkilere tercih eder. Bilgisayar tutkunluğu nedeniyle çevreden eleştiri ve uyarılar alır. İstediği halde bilgisayara olan ilgisini sonlandıramaz., bilgisayardan ayrı kalamaz. Bilgisayardan ayrı kaldığında sinirlilik, çöküntü, neşesizlik gibi durumlar ortaya çıkar. Bilgisayar tutkununun bilgisayarla ilgili davranışları internet bağımlılığı bölümünde daha ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

  İş verimi ve okul başarısında düşme
  İnternet tutkusu nedeniyle mektuplar açılmaz., gazeteler okunmaz, dergiler birikir, günlük küçük düzenlemeler yapılmaz, ev işleri ihmal edilir. Öğrenci izin verilirse vaktini ders çalışma yerine bilgisayar başında geçirir. Uykusuzluk, yorgunluk bunlara eklenir. İş ve okul başarısı düşer.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  Süpersiniz ya sizi çok seviyorum ödevlerime çok yardımcı oluyorsunuz teşekkürler :) :) :)
 3. #3
  çok çok teşekkürler sizi çook seviyorum
 4. #4
  ayyy çok çok çoookkkk teşekkürlerr çok bilgili
 5. #5
  ayyyyyyyyyy çok güzel yazmışsınız ve etkileyici :) :) :)
 6. #6
  çok thank you yani çok teşekkür ederim bna ödevlerim için çok yardımcı oldunuz harikasınız.
 7. #7
  super b ı sayfa yapmısın helal olsun cok anlamlı seyler var
 8. #8
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  çok thank you yani çok teşekkür ederim bna ödevlerim için çok yardımcı oldunuz harikasınız.
  bısı deil

 9. #9
  gerçekten süper bu siteyi keşke daha önce görseymişim.proje ödevimden 100 aldım .teşekkürlerrr
 10. #10
  size çok teşekkür ederim ödevlerime çok yardımcı oldunuz
 11. #11
  gerçekten hoş.kuzenime arkadaşlarıma bu siteyi tercih ettiriyorum.ve aileme slm
  Okunma: 26533 - Yorum: 41
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.5 - 5 (122 oy)