Eskimolar Nasıl Yaşarlar? - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Eskimolar Nasıl Yaşarlar?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Ataları çeşitli bölgelere yerleştikleri için farklı kültür özellikleri geliştirmişlerdir; ama bu çok çeşitli toplulukların günümüzde de yaşayan ortak özellikleri vardır. İnuitler, günümüzde çoğunlukla Grönland'ın, Kanada'nın, ABD'nin ve Rusya'nın yasal sınırlarının iki yanında yaşamaktadırlar.

  Eskimolar Nasıl Yaşarlar?

  Alaska'da çamur sıvalı dikdörtgen evlerde, Grönland'da taş, toprak ve balina kemiğinden yapılmış kubbeli evlerde, Kanada'da ise iglo denilen buzdan yapılmış kubbeli evlerde yaşarlar. Bununla birlikte modern evlerde yaşayan İnuitler de vardır. Kara ulaşımını köpeklerin çektiği kızaklarla, deniz ulaşımını "kayak" adı verilen kayıklarla ve bayanların kullandığı umiak adlı ağaç ve deriden yapılmış botlarla sağlarlar. Ancak günümüzde motorlu taşıtlar, motorlu kızaklar, ateşli silahlar ve modern kamp aletlerini de kullanmaktadırlar.

  İnuitlerin yaşadıkları geniş tundra bölgesi, yılda sekiz - dokuz ay süren dondurucu kuzey kışından ötürü tarıma elverişli olmayan topraklarla kaplıdır. Bu yüzden Eskimo ekonomisi avcılık ve balıkçılığa (özellikle balina avcılığı) dayanmaktadır. Temel yiyecekleri balık,ren geyiği ve elktir.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  bence biraz daha ayrıntili olmali10üzerinden 7
 3. #3
  çok güzel süper :)
 4. #4
  bence spr 100 üzerinden 100 tam aradığım buluş....
 5. #5
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  bence biraz daha ayrıntili olmali10üzerinden 7
  hiçte bile çooook iyi 1000 üzerinden 1000

 6. #6
  çok güzel bence hem çok uzun bile değil
 7. #7
  perfect benceeeeeeeeeeeeee :D
 8. #8
  bence çok güzel 10...
 9. #9
  Bence gayet güzel..Tam benim istediğim gibi;kısa ve öz..Çok güzel olmuş;ellerinize sağlık.Çok teşekkür ederim.Çok işime yaradı :*** (:D)
 10. #10
  tam iyi
 11. #11
  çok güzel bililer var tam aradığım...
  Okunma: 29354 - Yorum: 45
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.8 - 5 (19 oy)