Bilgisayarın Parçaları ve Görevleri - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Bilgisayarın Parçaları ve Görevleri

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Name:	CPU.jpg 
Views:	54725 
Size:	16,6 KB (Kilobyte) 
ID:	30843CPU: Merkezi İşlemci ya da kısaca işlemci.

  Bilgisayarın program komutlarını bellekten aldıktan sonra kodlarını çözen ve karşılığı olan işlemleri yerine getiren merkez birimi. CPU genellikle bilgisayarın beyni olarak tanımlanır. Çünkü tüm işlemler CPU tarafından yapılır. Bu nedenle bir bilgisayarın işlem yeteneği ve hızı işlemcisinin yeteneği ve hızıyla doğrudan ilgilidir.
  Bilgisayarın Parçaları ve GörevleriHARDDISK: Sabit disk.
  Bilgisayarlarda bilgi depolama ünitesi. Sabit diskler büyük miktarda bilgiyi uzun süreli olarak saklamak için kullanılan manyetik disklerdir. Genellikle taşınabilir olma özelliği yoktur. Zaten bu yüzden de sabit disk adını almışlardır. Bilgisayar kasasının içinde kendileri için ayrılmış yuvalara yerleştirilirler. Sabit diskler özellikle disketlerle karşılaştırıldığında çok büyük miktarda bilgi depolama özelliğine sahiptirler.
  Bilgisayarın Parçaları ve Görevleri
  DISK DRIVE:
  Disk sürücü.
  Diske veri yazan ya da okuyan birim. Disk sürücüler okuyup yazdıkları disk tipine göre çeşitli isimler alır: Disketlere okuyup yazan disket sürücüler, optik disklere okuyup yazan optik sürücüler gibi...genelde, disk sürücü dendiğinde sabit disk sürücü kastedilir. Disk sürücüler bilgisayarın içine yerleştirilebileceği gibi, bir dış ünite olarak da bağlanabilir.


  Bilgisayarın Parçaları ve GörevleriMAINBOARD: Ana kart.
  Bilgisayarlardaki temel devre ve bileşenleri üzerinde bulunduran kart. Ana kart, CPU, BIOS, bellek, depolama aygıtı arabirimleri, seri ve paralel portlar, genişleme yuvaları ve ekran, klavye gibi çevre ünitelerinin denetleyicilerini bulundurur. Bir PC' yi daha iyi bir modele çevirmek için ana kartı değiştirmek gerekir. Ana kartla birlikte sadece CPU değil, ROM ve ana bellek de daha iyi modele geçirilmiş olur. Ancak bu işlem sırasında genişleme kartlarının yeni ana kartla uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.  Bilgisayarın Parçaları ve GörevleriRAM: Random Access Memory. Rasgele Erişimli Bellek.
  Herhangi bir noktasına doğrudan erişilebilen bellek tipi. Bir bilgisayarın ne kadar RAM'a sahip olması gerektiği, kullandığı işletim sistemi ve çalıştıracağı programların ihtiyaçlarına bağlıdır. Özellikle grafik kullanıcı yüzüne sahip işletim sistemleri daha çok RAM kullanır.


  Bilgisayarın Parçaları ve GörevleriROM: Read Only Memory. Salt Okunur Bellek.
  İçerdiği verilerin üzerine sadece bir kere yazıldığı ve bir daha değiştirilemediği bellek tipi. ROM' lar bilgisayarlarda hiç değişmeyecek ancak sürekli kullanılan bazı programları saklamak için kullanılır. Bilgisayarın yüklenmesini sağlayan ana program gibi... Bir ROM yongası üreticisinden çıktığında içeriği belirlenmiştir. ROM' ların RAM' lerden en önemli farkı, elektrik akımı kesildiğinde RAM' lerin sakladıkları bilgileri kaybetmelerine rağmen, ROM' ların etkilenmemeleridir.


  Bilgisayarın Parçaları ve GörevleriKEYBOARD: Klavye.
  Bilgisayarın bilgi girişinde kullanılan ve daktiloya benzeyen parçası. Klavyeler harflerin dizilişine göre farklı tiplerde olabilirler. Sol üstte bulunan harf Q ise Q klavye F ise F klavye olarak adlandırılır. F klavyede harfler Türkçe daktilolarda düzenledikleri şekildedirler.

  Bilgisayarın Parçaları ve GörevleriMONITOR: Ekran.
  Bilgisayarlarla kullanıcılar arasındaki görsel bağlantıyı sağlayan birim. Ekranlar büyüklüklerine, gösterdikleri renk sayısına ve destekledikleri çözünürlük oranlarına göre sınıflanır.
  Bilgisayarın Parçaları ve GörevleriSOUND CARD: Ses kartı.
  Bilgisayarın sesi işlemesini sağlayan genişleme kartı. Bir ses kartı olmadan bilgisayar sadece bip sesleri ve oldukça mekanik melodiler çıkarabilir. Oysa pek çok yazılım ve CD-ROM' lar çok daha yüksek kalitede bir ses çıkışına ihtiyaç duyar. Ses kartları, karta bağlanan hoparlörler aracılığıyla dijital ses elde edilmesini sağlar.

  Bilgisayarın Parçaları ve GörevleriMOUSE: Fare.
  İmlecin ekran üzerindeki hareketlerini kontrol eden araç. Bir kablo ile bilgisayara bağlanan küçük bir araç olan fare, düz bir yüzeye sürterek kullanılır. Bu yüzeyde yapılan hareketler, benzer şekilde imlecin (cursor) de ekranda serbestçe hareket etmesini sağlar. Böylece imleç istenen nesne üzerine getirilebilir.  Bilgisayarın Parçaları ve GörevleriCD-ROM: Compact Disk-Read Only Memory.
  Yüksek kapasitede bilgi depolamak için kullanılan optik disklerdir. CD-ROM' ların üzerine bilgiyi kaydedebilmek için özel araç kullanılır.

  DVD-ROM: Dijital Versatile Disk.
  CD-Rom'ların yerini alması beklenen yeni bir optik disk teknolojisi. 133 dakikalık bir filmin tek bir diskte tutulması sağlanabilecek DVD-Romlarla. DVD-Rom oynatıcı denilen aletlerin normal CD-Romları da oynatması söz konusu.  Bilgisayarın Parçaları ve GörevleriSCANNER: Tarayıcı.
  Kağıda basılı yazı ve resimleri okuyup bilgisayarların anlayacağı biçime çeviren araç.


  Bilgisayarın Parçaları ve GörevleriPRINTER: Yazıcı.
  Bilgisayar ile üretilen metin ve resimleri kağıda basmak için kullanılan araç.

  Bilgisayarın Parçaları ve GörevleriMODEM: Kısaltma, Modulator-Demodulator.
  Telefon hatlarından veri aktarmakta kullanılan araçlar. Bilgisayarlar verileri dijital olarak saklarlar, ancak telefon hatları üzerinden gönderilen veriler analog yapıda olmalıdır. Bu yüzden modemler bilgisayarların dijital yapıda sakladıkları verileri analog yapıya çevirerek gönderme işini üstlenir. Bu işlemin tersi de yine modemler tarafından gerçekleştirilir. Telefon hatlarından analog yapıda gelen sinyalleri bilgisayarların anlayacağı dijital yapıya çevirirler.

  Bilgisayarın Parçaları ve Görevleriİşletim Sistemi

  Bilgisayarların çalışabilmesi için gereken temel yazılım. Bilgisayarlar çeşitli donanım ürünlerinin belli bir tasarıma göre biraraya getirilmesiyle oluşturulur. Ancak kendilerinden beklenen işleri gerçekleştirmeleri için bu sadece donanımdan oluşan altyapı yeterli değildir. Bir kelime işlem yazılımı ile belge oluşturabilmek için önce bilgisayarın açılması, donanım ürünlerinin birbirlerini tanıması ve birlikte çalışacakları şartların sağlanması gerekecektir. Kullanıcı klavyede bir tuşa bastığında, bir harfin ekranda görüntülenmesi, yazılanların saklanmak istendiğinde belgenin disk üzerine yazılması, belgeye bir dosya adı verilebilmesi yapılabilecek işler arasındadır. Kullanılan yazılım ne tür olursa olsun bazı temel işlemler hep aynıdır; dosyaların diske yazılması, diskten alınıp ekrana görüntülenmesi, bir dosyanın basılmak üzere yazıcıya gönderilmesi... Bu durumda tüm yazılımların üzerinde çalışacağı zemini oluşturmak ve temel işlemleri gerçekleştirmek üzere kullanılan yazılım ile karşılaşılır. Bu, işletim sistemidir.

  İşletim sistemi bilgisayarın her türlü altyapı çalışmalarını düzenler, çeşitli aygıtların birbirleriyle anlaşmasını sağlar. Bu sayede çeşitli uygulama yazılımları, güven içinde çalışıp kullanıcıya hizmet edebilirler. Bu yüzden bir bilgisayarın donanım özellikleri kadar işletim sistemi de önemlidir. Çünkü sistemin genel performansı gibi işlev yelpazesi de kullanılan işletim sistemine göre değişir. İşletim sistemleri bilgisayarda olup biten her şeyi denetleyen yazılımlardır. Bu yüzden sistem ne kadar karmaşıksa, işletim sistemi de o oranda gelişmiş olmak zorundadır.

  Genel amaçlı bir işletim sisteminin üstlenmesi gereken işler şöyle sıralanabilir:

  ¨ Çevre birimleri ile programlar arasındaki iletişimi sağlamak.
  Bir kelime işlem yazılımı yazıcıya ya da CD-ROM sürücüye ulaşarak kullanılmasında olduğu gibi...

  ¨ Sistemin belleğini yönetmek, disk tamponu (disk cache) gibi ek olanaklar sağlayarak belleğin etkili bir şekilde kullanılmasını sağlamak.
  Örneğin, sanal bellek oluşturarak ana bellekten daha büyük bir alanın kullanılması.

  ¨ Saklama aygıtlarındaki dosyalara belli bir düzen erişilmesi için bir dosya yönetim sistemi oluşturmak.
  ¨ Özellikle çok kullanıcılı sistemlerde kaynaklara güvenli erişim sağlamak.

  ¨ Programlar arası veri iletişimi sağlamak.
  Kullanıcının çeşitli komutlar vermesi ve programlar çalıştırmasını sağlamak

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  Süper bir konu
 3. #3
  Harika ellerinize sağlık
 4. #4
  Çok yararlı bir konu.
 5. #5
  harika bir konu
 6. #6
  Eywallah hacı dayı
 7. #7
  güç kaynağını yazmamışsın
 8. #8
  cok süper
 9. #9
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Iğrenç olmuş (:
  Bence Çok Faydalı Ve Güzel

 10. #10
  şu un dkuyduyım bilgisayar dersindeyim :)
 11. #11
  bilgisayar görevimdi ve işime yaradı
  Okunma: 68125 - Yorum: 34
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.5 - 5 (531 oy)