Telmih Söz Sanatı ve Örnekleri - Delinetciler Portal

Telmih Söz Sanatı ve Örnekleri

  1. #1
    sponsorlu bağlantılar
    TELMİH:Edebiyatta, bilinen bir olay ,kişi, nükte,fıkra,atasözü ve benzerini dolaylı biçimde anlatma sanatıdır.Telmihin başarılı olması için okuyucunun dolaylı yoldan anlatıma konu olan düşünceyi kolayca anlyabilmesi gerekir.Divan edebiyatında özellikle dinsel öyküler,din büyükleri ile kahramanları, kuran ayetleri ve mesnevi kahramanları telmih konusu olmuştur.
    TELMİH SANATI İLGİLİ ÖRNEKLER

    DONKİSOT
    Olumsuz gençliğin şovalyesi,ellisinde uyup yüreğinde çarpan aklınabir Temmuz sabahi fethine çıktıguzelin, dogrunun ve haklının:Önünde mağrur, aptal devleriyle dünya,altında mahzun ve kahraman Rosinant'ı.

    sponsorlu bağlantılar
    Eklenmiş Dosya

      Konuyu Beğendin mi?
  2. #2
    Telmih
    Vikipedi, özgür ansiklopedi
    Telmih, bir edebi sanat türüdür. Halk edebiyatında sıklıkla kullanılmakla birlikte daha çok divan edebiyatı şair ve yazarları tarafından tercih edilmiştir. Günümüzde de kullanılmaktadır.
    Bilinen bir olay, kişi, nükte, fıkra, atasözünü dolaylı biçimde anlatma sanatıdır. Telmihin başarılı olması için okuyucunun dolaylı anlatıma konu olan düşünceyi kolayca anlayabilmesi gerekir. Divan edebiyatında özellikle dinsel öyküler, din büyükleri ile kahramanları, Kur’an ayetleri ve mesnevi kahramanları telmih konusu olmuştur.

    Örnek

    Ey nâme sen ol mâh-likâdan mı gelirsin
    Ey Hudhad-i ümmid Saba'dan mı
    Nebî
    (Şair, ikinci dizede "Saba" ile "Süleyman" kıssasını anımsatıyor.)

  Okunma: 5067 - Yorum: 1
Kullanıcı Değerlendirmesi