Cebir İsmi Nereden Gelir? | Cebire Neden İhtiyaç Duyuldu? - Sayfa 19 - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Cebir İsmi Nereden Gelir? | Cebire Neden İhtiyaç Duyuldu? - Sayfa 19

 1. #199
  valla çok saolun süper tam konum
 2. #200
  Süpersiniz...
  Resmen hoca bu başlıklara bakarak soruları yazmış...
  EMEĞE SAYGI GÖSTERMEK SADECE BÖYLE YAZMAK DEĞİL, KAYNAĞI PAYLAŞMAKTIR...
  Kaynağı MUTLAKA belirtelim...

 3. #201
  gercekten saolun....performans ödevimin konuları......ayyynıı...çok saolun....
 4. #202
  ayı boğan77 Nickli Üyeden Alıntı
  EmeĞİnİze saglik
  çok teşekürler sizin sayenizde performans notum inşallah 95 gelirde matematiği dört yaparım emeğinize çoooookkkkkk saygılar sunarım

 5. #203
  performans ödevimi yapıcakdım ama başka sitelerde yok du tek burda var saolun da bu sitenin adı ney kaynakçaya yazıcamda ...
 6. #204
  EMEĞE saygı güzel olmuş GARDAŞ
  AMA üye olmıcam :D xD :) =)

 7. #205
  ay bu cebirlerle ilgili bilgiyi kim verdiyse çok yaşasın valla süper oldu bu sadece bu sitede var siz bi tanesiniz hemen bu siteye üye oluyorum.sizin sayenizde performans ödevimi yapabildim.gerçekten çok ama çooooooooooook saolun.
 8. #206
  Cebir ismi Arap kökenli İslam Alimi El Cabir Bin Hayyam'ın isminden gelir. Bu alim cebirsel ifadeleri, denklemleri bulan ve ilk kullanan bilgindir. Daha sonra cebiri kullanan ve geliştirenler de İslam bilginleridir. Zaten ingilizce'de de cebirin karşılığı Algebra'dır! Algebra, El Cabir'den gelen bir isimdir.

  Cebir'e neden ihtiyaç duyulduğu?
  Cebir yapı, bağlantı ve miktar üzerine uğraşan bir matematik dalıdır. Bilinmeyen değerlerin, işaret ve harflerle sembolize edilerek kurulan denklemlerle bulunması (yada bilinmeyenlerin arasındaki bağlantının bulunması) esasına dayanır. Cebir temellerini El Harezmi'den alır. Cebir ardı Harezmi'nin "El'Kitab'ül-Muhtasar fi Hısab'il - Cebri ve'l-Mukabele" adlı eserinden gelmektedir. Bu eser aynı zamanda doğu ve batının ilk cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır. El Harezmi'den bu yana cebir çok değişmiştir. Cebir bilim dalı, aritmetiğin çözemediği pek çok problemi çözebilmektedir.

  Cebir'in ilk defa ne zaman ve kim tarafından kullanıldığı?
  Cebir ile ilgili en eski bilgiler M.Ö. 1700-1600 dan kalan eski Mısır papirüsleri üzerinde yazılmış olarak bulunmuştur. Kullanımı bazı basit denklemlerin çözümlerinden ibaret olduğu ortaya çıkmıştır. Sonradan eski Yunan matematikçileri cebir ile geometriyi ortak kullanmışlardır. Euclid (M.Ö. 300) ve ilk olarak cebirsel semboller kullanan Diophanteus (M.Ö. 275) xy = k2 , x+y = a , x2 - y2 = a2 biçimindeki denklemlerin çözümlerini aramışlardır. Eski zamanlarda Çinliler ve Hintliler de denklem çözmeyi biliyorlardı; Brahmagupta (M.S.628), Mahavira (M.S. 850), Bhaskara (M.S. 1150) cebirsel yöntemlerle bir çok problemi çözmüşlerdir. İslam matematikçileri arasında Mohammed ibn Musa al-KhoWarizmi (M.S. 825) ve al-Karkhi (M.S. 1100) en ünlüleridir. Özellikle, al-KhoWarizmi'nin cebri avrupalılar üzerinde büyük etki göstermiştir. Avrupada ilk olarak, İtalyada cebir öğrenilmeye başlamıştır.Özellikle, ikinci ve üçüncü derece denklemlerin çözülmesine çalışılmıştır. Avrupada cebir ile uğraşan en eski matematikçiler Tataglia (1535), Cardan (1545), Ferrari (1540), Vieta (1590), Harriot (1600) , Descartes (1637) ve Wallis (1655) dir.Daha sonra,cebir Avrupalı matematikçiler tarafından geliştirilmiştir. Ruffini (1803), Abel (1824), Galois (1831) 19-uncu yüzyılın başındaki en önemli matematikçilerdir.

  Cebir'de bilinmeyene neden x denildiği?
  Neredeyse her bilinmeyeni simgelemek için kullanılan x harfi nereden geliyor?
  Bu harfin kökeni Arapça "şey" kelimesine dayanıyor. Daha sonra İspanyolcaya çevrilen cebir kaynaklarında "xay" olarak gözüken ifade x olarak kısaltıldı ve cebir'in bilinmeyeni simgelemede kullandığı en tercih edilir harf haline geldi.

  Hangi bilimlerde cebir'in kullanıldığı?
  Matematik, Astronomi, Bilgisayar Programcılığı ve Tıp'ta cebir kullanılır.
  İslamiyet"in başlangıç yıllarında; dini günlerin tespiti, namaz vakitlerinin belirlenmesi, takvim hazırlanması gibi problemlerle uğraşılmış olunduğu, o devir İslam matematikçilerinin, arazi ölçüleri, veraset hesapları, yükseklik tayini ve günlük yaşantı için gerekli pratik ölçme ve hesaplamalar hakkında bazı çalışmalarında cebirden faydalanmışlardır.

  Cebir"in matematik bilimine sağladığı kolaylıklar
  Cebir, bilinmeyen coklukların, matematik sembolleri ile formule edilerek kurulandenklikler yardımı ile ifadesi ve bu denkliklerin çözülmesini konu alır. Cebir bilim dalı, aritmetiğin çözemediği pek çok problemi çözebilmektedir.

 9. #207
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Süpersiniz...
  Resmen hoca bu başlıklara bakarak soruları yazmış...
  EMEĞE SAYGI GÖSTERMEK SADECE BÖYLE YAZMAK DEĞİL, KAYNAĞI PAYLAŞMAKTIR...
  Kaynağı MUTLAKA belirtelim...
  Tebrikler...
  En güzel teşekkür yazısı bu olsa gerek...
  Emeğe saygı...

 10. #208
  FéRHaT GüLGéN Nickli Üyeden Alıntı
  performans ödevimi yapıcakdım ama başka sitelerde yok du tek burda var saolun da bu sitenin adı ney kaynakçaya yazıcamda ...
  http://www.delinetciler.org/bilgi-merkezi/59546-cebir-ismi-nereden-gelir-cebire-neden-ihtiyac-duyuldu.html
  Kısaca: Delinetciler.net XD

 11. #209
  Inanmıyorummmmmmmm ödevimdeki soruların aynısı!!!!!!!!!!!!!çok sağolun
  Okunma: 235942 - Yorum: 493
Kullanıcı Değerlendirmesi