Cebir İsmi Nereden Gelir? | Cebire Neden İhtiyaç Duyuldu? - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Cebir İsmi Nereden Gelir? | Cebire Neden İhtiyaç Duyuldu?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Cebir ismi Arap kökenli İslam Alimi El Cabir Bin Hayyam'ın isminden gelir. Bu alim cebirsel ifadeleri, denklemleri bulan ve ilk kullanan bilgindir. Daha sonra cebiri kullanan ve geliştirenler de İslam bilginleridir. Zaten ingilizce'de de cebirin karşılığı Algebra'dır! Algebra, El Cabir'den gelen bir isimdir.

  Cebir
  'e neden ihtiyaç duyulduğu?
  Cebir yapı, bağlantı ve miktar üzerine uğraşan bir matematik dalıdır. Bilinmeyen değerlerin, işaret ve harflerle sembolize edilerek kurulan denklemlerle bulunması (yada bilinmeyenlerin arasındaki bağlantının bulunması) esasına dayanır. Cebir temellerini El Harezmi'den alır. Cebir ardı Harezmi'nin "El'Kitab'ül-Muhtasar fi Hısab'il - Cebri ve'l-Mukabele" adlı eserinden gelmektedir. Bu eser aynı zamanda doğu ve batının ilk cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır. El Harezmi'den bu yana cebir çok değişmiştir. Cebir bilim dalı, aritmetiğin çözemediği pek çok problemi çözebilmektedir.

  Cebir İsmi Nereden Gelir?
  El Harezmi'nin "El'Kitab'ül-Muhtasar fi Hısab'il Cebri ve'l-Mukabele" kitabından bir sayfa örneği.

  Cebir'in ilk defa ne zaman ve kim tarafından kullanıldığı?

  Cebir ile ilgili en eski bilgiler M.Ö. 1700-1600 dan kalan eski Mısır papirüsleri üzerinde yazılmış olarak bulunmuştur. Kullanımı bazı basit denklemlerin çözümlerinden ibaret olduğu ortaya çıkmıştır. Sonradan eski Yunan matematikçileri cebir ile geometriyi ortak kullanmışlardır. Euclid (M.Ö. 300) ve ilk olarak cebirsel semboller kullanan Diophanteus (M.Ö. 275) xy = k2 , x+y = a , x2 - y2 = a2 biçimindeki denklemlerin çözümlerini aramışlardır. Eski zamanlarda Çinliler ve Hintliler de denklem çözmeyi biliyorlardı; Brahmagupta (M.S.628), Mahavira (M.S. 850), Bhaskara (M.S. 1150) cebirsel yöntemlerle bir çok problemi çözmüşlerdir.

  İslam matematikçileri arasında Mohammed ibn Musa al-KhoWarizmi (M.S. 825) ve al-Karkhi (M.S. 1100) en ünlüleridir. Özellikle, al-KhoWarizmi'nin cebri avrupalılar üzerinde büyük etki göstermiştir. Avrupada ilk olarak, İtalyada cebir öğrenilmeye başlamıştır.Özellikle, ikinci ve üçüncü derece denklemlerin çözülmesine çalışılmıştır. Avrupada cebir ile uğraşan en eski matematikçiler Tataglia (1535), Cardan (1545), Ferrari (1540), Vieta (1590), Harriot (1600) , Descartes (1637) ve Wallis (1655) dir.Daha sonra,cebir Avrupalı matematikçiler tarafından geliştirilmiştir. Ruffini (1803), Abel (1824), Galois (1831) 19-uncu yüzyılın başındaki en önemli matematikçilerdir.

  Cebir'de bilinmeyene neden x denildiği?

  Neredeyse her bilinmeyeni simgelemek için kullanılan x harfi nereden geliyor?
  Bu harfin kökeni Arapça "şey" kelimesine dayanıyor. Daha sonra İspanyolcaya çevrilen cebir kaynaklarında "xay" olarak gözüken ifade x olarak kısaltıldı ve cebir'in bilinmeyeni simgelemede kullandığı en tercih edilir harf haline geldi.

  Hangi bilimlerde cebir'in kullanıldığı?
  Matematik, Astronomi, Bilgisayar Programcılığı ve Tıp'ta cebir kullanılır.
  İslamiyet'in başlangıç yıllarında; dini günlerin tespiti, namaz vakitlerinin belirlenmesi, takvim hazırlanması gibi problemlerle uğraşılmış olunduğu, o devir İslam matematikçilerinin, arazi ölçüleri, veraset hesapları, yükseklik tayini ve günlük yaşantı için gerekli pratik ölçme ve hesaplamalar hakkında bazı çalışmalarında cebirden faydalanmışlardır.

  Cebir'
  in matematik bilimine sağladığı kolaylıklar
  Cebir, bilinmeyen coklukların, matematik sembolleri ile formule edilerek kurulandenklikler yardımı ile ifadesi ve bu denkliklerin çözülmesini konu alır. Cebir bilim dalı, aritmetiğin çözemediği pek çok problemi çözebilmektedir.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  Emeğine sağlık
 3. #3
  abi valla emeğine sağlık çok teşekkürler
 4. #4
  Emğe Saygı...

  Tam proje ödevlerimin konusuduydu..

 5. #5
  aynen benimde
 6. #6
  ay bu cebirlerle ilgili bilgiyi kim verdiyse çok yaşasın valla süper oldu bu sadece bu sitede var siz bi tanesiniz hemen bu siteye üye oluyorum.sizin sayenizde performan ödevimi yapabildim.gerçekten çok ama çoooooooooook saolun.
 7. #7
  EmeĞİnİze saglik
 8. #8
  Benim de proje ödevimin konusuydu (6.Sınıf)
  Sağolun ödevime yardımcı oldunuz:):):)
  Anında üyeyim

 9. #9
  Benim de proje ödevimin konusuydu (6.Sınıf)
  Sağolun ödevime yardımcı oldunuz:)

 10. #10
  çok saolun çok güzel bir site ödewlerime çok yardımcı oldu
 11. #11
  saolun ödevimi yaptım 100 aldım
  Okunma: 236003 - Yorum: 493
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.7 - 5 (520 oy)