Atatürkün Bilim Bilgi ve Fen İle İlgili Sözleri - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Atatürkün Bilim Bilgi ve Fen İle İlgili Sözleri

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Dünyada her şey için ,yaşam için, başarı için en gerçek yol gösterici bilimdir, fendir. Bilim ve fennin dışında yol gösterici aramak aymazlık , bilgisizlik, doğru yoldan çıkmışlıktır . Yalnız bilimin ve fennin yaşadığımız her dakikadaki evrelerinin gelişimini anlamak ve ilerlemelerini izlemek koşuldur. Bin, iki bin , binlerce yıl önceki bilim ve fen dilinin çizdiği genel kuralları , şu kadar bin yıl önce bugün aynı biçimde uygulamaya kalkışmak , elbette bilim ve fennin içinde bulunmak değildir. (1924 ; S.D. II )

  Ülkemizin en bayındır, en latif , en güzel yerlerini üç buçuk yıl kirli ayaklarıyla çiğneyen düşmanı yenen zaferin sırrı nerededir bilir misiniz ? Orduların yönetiminde , bilim ve fen ilkelerini kılavuz edinmektir. Ulusumuzu yetiştirmek için temel olan okullarımızın, yüksek okullarımızın kurulmasında aynı yolu izleyeceğiz.

  Evet; ulusumuzun siyasal , toplumsal yaşamında ulusumuzun düşünce bakımından eğitiminde de kılavuzumuz bilim ve fen olacaktır. (1922; S.D. II )

  Ülkemiz içinde uygar düşüncelerin , çağdaş ilerlemelerin bir an yitirmeksizin yayılması ve gelişmesi gerektir. Bunun için bütün bilim ve fen adamlarının bu konuda çalışmayı bir namus borcu bilmesi gerekir.

  Öğretmenlerimiz , ozanlarımız , edebiyatçılarımız ulusa bu felaket günlerini ve onun gerçek nedenlerini açık ve kesin olarak yazıp söyleyecekler, bu kara günlerin dönmemesi için dünya yüzünde uygar ve çağdaş bir Türkiye'nin varlığını tanımak istemeyenlere , onu tanımak zorunda olduğumuzu anımsatacaktır. (1922 / M.E.D.B. )

  Gözlerimizi kapayıp , yalnız yaşadığımızı varsayamayız. Ülkemizi bir çember içine alıp dünya ile ilgilenmeksizin yaşayamayız. Tersine gelişmiş ,uygarlaşmış bir ulus olarak uygarlık alanının üzerinde yaşayacağız : bu yaşam ancak bilim ve fenle olur. bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve ulusun her bireyinin kafasına koyacağız . Bilim ve fen için bağ ve koşul yoktur . (1922; S.D. I )

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  ordunun ve devletin doğru yönetilmesi ile ilgili emirler verebilirim ama bilim alanında emir veremem bilim adamlarının beni aydınlatmasını isterim. bana bilimin doğru yolunu gösterin ki onu izleyebilelim.
 3. #3
  bilim, gerçeği bilmektir
 4. #4
  atatürkün bu sözleri heşeyi deyiştirdi
 5. #5
  bilim kendini bilmektir ilim kendini göstermektir ikisine de sahipsen dicek bişey yok demektir
 6. #6
  en ğüzel zöz
 7. #7
  bilenle bilmeyen bir olmaz
 8. #8
  Kalrm kılınctan keskindir
 9. #9
  Teşekür ler
 10. #10
  evet bu sözler çok güzel vede çok da etkileyiciydi.
 11. #11
  vakti zamanı yerinde olana birşey diyemem (atatürk) ilim ve fen benim en büyük hazinemdir ( atatürk)
  Okunma: 51354 - Yorum: 19
Kullanıcı Değerlendirmesi
5 - 5 (1 oy)