Ayın Evreleri Nelerdir? - Delinetciler Portal

Ayın Evreleri Nelerdir?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Ayın aydınlık yüzünün dünyadan görünüşünde bir ay boyunca meydana gelen değişikliklerdir.

  Yeniay ve dolunay evrelerinde büyük gel-git yaşanır. Sebebi dünya, ay ve güneşin aynı doğrultuda olmasıdır. İlk ve son dördünde ise küçük gel-git yaşanır.

  Güneş tutulması, Ayın Güneş ile Dünya arasına girmesi ve bazı özel koşulların sağlanması neticesinde meydana gelir.Tutulmanın olabilmesi için, Ayın, Dünya etrafındaki yörüngesiyle Dünyanın Güneş etrafındaki yörüngesinin kesişim yerlerini belirleyen düğüm noktalarında veya bu noktalar civarında (Yeniay safhasında) bulunması gerekir.

  Bilindiği üzere bir yıl içerisinde Ay, Dünya etrafında 12 kez dolanır. Dolayısıyla, eğer Ayın yörünge düzlemi Dünya'nınkiyle çakışık olsaydı, bir yılda 12 kez Güneş tutulması meydana gelebilirdi. Fakat durum böyle değildir. Ayın yörünge düzlemi ile Dünya'nınki arasında yaklaşık 5° 9' lık bir açı vardır. Bu açı nedeniyle Dünya, Ay ve Güneş, Ayın

  Ay dünya etrafındaki yörüngesini tamamlarken, dünyanın güneş ve ay arasında kalmasına neden olabilir. Bu durumda ay yüzeyine düşen güneş ışınları dünya tarafından engellenmiş olur. Karanlıkta kalan ay kısa süreli de olsa dünyadan gözlenemez bu olaya ay tutulması adı verilir. Bulutsuz bir gecede çıplak gözle rahatlıkla fark edilebilen bu olay, güneş tutulmasına göre, dünya yüzeyinde daha geniş bir alandan gözlenebilir. Ay tutulmasının dünya yüzeyinden gözlenebildiği alan dünyanın yarısından 24º kadar fazladır Dünya etrafındaki her dolanımında tam olarak aynı doğrultuda bulunmazlar. Böylece her ay bir Güneş tutulması oluşması engellenmiş olur. Nitekim bir yılda en az iki, en çok beş Güneş tutulması meydana gelebilir.  Ayın Evreleri Nelerdir?

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  supırrrr yapmıssnız odevıı cktı olarak burdan ckarıyom baska sıtedenn buldunuz demı
 3. #3
  yaa admın ödevime katkıda bulundun ödevden 100 aldım!!!
 4. #4
  çok güzelmiş
 5. #5
  ayın evrelerinin adı yazmıyor onuda yazarmısın
 6. #6
  evet canım çok güzel yaparım birçok sitem var 100 alan çocuğuda tebrik ediyorum evet bide arasındaki zamanımı soruyordu bir arkadaşımız evet arkadaşının dediği gibi 28 dir
 7. #7
  cok guzelmıs
 8. #8
  sırasıyla :
  yeni ay
  ilkdördün
  dolunay
  sondördün

 9. #9
  sonuncu yazan ayın evrelerinin isimlerini bilmillyomusun
 10. #10
  Ayın evreleri ilk dördün,son dördün,dolunay ve hilaldir
 11. #11
  tşkkürler..'''!!!
  Okunma: 59512 - Yorum: 25
Kullanıcı Değerlendirmesi