Democritusun Hayatı | Democritus Kimdir? - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Democritusun Hayatı | Democritus Kimdir?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Abdera' lı Democritus, Trakya'da bir İyon'ya kentinin bir kolonisinde doğmuştur. Bu şehir, bugünkü Taşoz Adasının karşısında Abdera' dır. Babası çok zengindi. Gezginci bir bilgin olan Democritus' un yüz yaşından fazla yaşadığı sanılmaktadır. O zamanda; matematik, biyoloji, coğrafya, astronomi, gökbilimi, ekonomi ve sosyoloji gibi çok değişik sahalara yönelik bir bilgisi vardı. İnsanları konu alan çok sayıda yazılar yazmıştır. Fakat, bu eserlerin birçoğu kaybolmuş ve zamanımıza kadar gelememiştir.

  17061d1316092390 democritus 2 - Democritusun Hayatı | Democritus Kimdir?

  Democritus, maddenin çeşitli boyutlarda ve biçimlerde, değişik hız dereceleri olan atomlardan oluştuğu düşüncesiyle, ilk atom kuramını ortaya atmıştır. Bu sözleri arasında atom kuramının temelleri gizlidir. Hiç bir şey bir rastlantı sonucu ortaya çıkmaz. Ancak mantık ya da bir gereksinme sonucu var olur. Hiç bir şey yoktan var edilemez ve var olan hiç bir şey de tümüyle yok edilemez. Evren, bir dış etkenle oluşturulmadığı için de sonsuzdur. Var olan her şey atomlar ve bu atomların arasındaki boşluklardır. Yunan dehasının doğurduğu atomizm ve bu felsefe okulunun Leucippe'le beraber kurucusu sayılır.

  Democritus'un deli olduğunu söyleyen hemşehrileri onun, ünlü tıp bilgini Hippocrates'ten muayene edilmesini isterler. Filozofu muayene eden Hippocrates, "Hasta değil, pek büyük bir akıl ve deha" olduğunu söylemiştir. En küçük atomdan tutunuz da en büyük yıldıza kadar her şeyin harekette olduğunu ta o zamanlar söylerdi. Bu kadar eski bir çağda bu kadar ileri düşünceli bir bilgin daha görülmemiştir. Eserlerinin birçoğu zamanımıza kadar ulaşamamıştır. Matematik çalışmaları da çok ileri düzeydeydi. "Sayılar", "Geometri", "Teğetler" ve "İrrasyoneller" belli başlı eserleridir.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  O ye friend
 3. #3
  Like london
 4. #4
  democritusun hayati dedik dogum yilini olum yilini bile vermedi dadece üzerinde durulan konu DEMOCRITUSUN ESERLERI NELERDIR baslik adiyla ilgili arastirmayi hic begenmedim --- ( KOCAMAN BIR EKSI
 5. #5
  çok güzel kısa ve öz
 6. #6
  Bilgi kısa ve güzel ama bu başlık altına uymamış başlığı değiştirin :D - (eksi verdim)
 7. #7
  çok ğüzel işime yaradı kesin 100 alıcağım performans ödevinden beni desteklediniz için anne ve babama teşekürler bana yardım ediği için
 8. #8
  ayynen bende aynı fikirdeyim
 9. #9
  neden böyle araştırma ödevi verielerki
 10. #10
  eksi vermiş olabilirsin ama onlar sana bilgi veriyor
 11. #11
  katılıyom yahu canım benim
  Okunma: 72437 - Yorum: 18
Kullanıcı Değerlendirmesi
2.7 - 5 (11 oy)