Edisonun Çocukluğu - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Edisonun Çocukluğu

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Edisonun 6 yaşında iken çektirdiği fotoğrafı

  Thomas Alva Edison, Milan, Ohion'da doğdu. Yedi kardeşin 7. olmaktadır. Babası Samuel "The Iron Shovel" Edison, Jr.(1804-1896)(Kanada), anneside Nancy Matthews Elliott (1810-1871)dur. Kendisinin Hollandalı olduğu düşünülmektedir.Yedi yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan'daki Port Huron'a yerleşti ve ilköğrenimine burada başladı.

  Fakat başladıktan yaklaşık üç ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı.Bu arada evlerinin kilerinde bir kimya laboratuvarı kurdu. Özellikle kimya deneylerine ve Volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalara ilgi duydu; bir süre sonra kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi. O günlerde geçirdiği ağır bir hastalık sonucu kulakları ağır işitmeye başladı.12 yaşındayken bir tirende dergi ve meyve satıyor, bir yandan da tirenin yük vagonunu yerleştirdiği küçük bir baskı makinesi ile haftalık bir gazete basıyordu. Ama bir gün içinde kimyasal madde bulunan şeylerden biri kırılıp vagonda yangın çıkınca Edison hem tirendeki işinden oldu hem de ömür boyu ağır işitmesine yol açacak biçimde yaralandı.

  Daha sonra telgrafçılık öğrenmeye karar veren Edison 1863-1868 arasında ABD ve Kanada da birkaç telgrafhanede çalıştı. 1868 de bir atölye kurdu ama yaptığı elektrikli kayıt aygıtının patentini satamayınca bir yıl sonra parasız ve borçlu olara Boston dan New York ‘a gitti.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  çok güzel benceee tşkler ödevim bitti :D
 3. #3
  ödevim bitti iyikide bitti
 4. #4
  Yazar misafir :) bence bu site fena değil ama bence biraz daha bilgi konulmalı diyorummm çünkü ben bilgilerin her sitede güzel şiirler hikayeler olsun am benim amacım güzel olsun arkadaşlar :)

  Ben böyle bir şey istiyorumm lütfen en kısa zamanda yerine gelsin lütfen:) ben sude ödemişte ödemiş ilköğretim okulunda okuyorum sizde yani beni sevenler adını nerde yaşadığını söylesin lütfen ve en kısa zamandada benimm isteğim lütfen olsunnn lütfen:*

 5. #5
  ödevimize yardımcı olduğunuz çin teşş. ödevimmmm bittiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii........:):)
 6. #6
  kendi ödevim yetmedi kardeşimin ödevlerini yapıyorum
 7. #7
  ya kardeşim thomas edison hangi yılda doğdu...............
 8. #8
  ödevim bitti oley
 9. #9
  caner ödevin bitti oleyyyyyyyyyyyyyyyy :P
 10. #10
  edisonun çocukluğu en iyi nerde bulabilirim
 11. #11
  iyi çok iyi
  Okunma: 57831 - Yorum: 35
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.5 - 5 (491 oy)