Türk Müzeciliğinin Kurulmasında Öncülük Eden Kişiler - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Türk Müzeciliğinin Kurulmasında Öncülük Eden Kişiler

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Kurumsal olarak ilk müzenin kurulması Osman Hamdi Bey tarafından hayata geçirildi.

  Osman Hamdi Bey: (30 Aralık 1942 / 24 Şubat 1910)

  15 yaşında hukuk eğitimi için Paris'e gönderilmesine rağmen ünlü ressamların Atölye çalışmalarına katıldı.1871' de İstanbul'a döndüğü zaman Saray Protokol Müdür yardımcılığına getirildi. 1881'de İmparatorluk Müzesi ( Müze-i Humayun ) Müdürlüğüne getirildi.Daha sonra, 1883'de Sanayi-i Nefise Mekteb-i Aliye ( Güzel Sanatlar Okulu ) ‘ nu kurarak buranın da Müdürlüğünü üstlendi. 1884 yılında ise önemli bir karar ile, Asar-ı Atika Nizamnamesini çıkardı, böylece eski eserlerin Yurt dışına çıkarılması yasaklanıyordu. Bu karar Türk Müzeciliğinin de önünü açmıştı. Nemrut dağı, Lagina Tapınağı ve Sayda'da kazı çalışmalarında bulundu. Sayda kazılarında, dünyanın başyapıtları arasında yer alan, İskender Lahiti'ni çıkardı. Bu ve benzeri eserlerin sergilenmesi için, 1881 de temelini attığı İstanbul Arkeoloji Müzesini 1889 da hizmete açtı.Aynı zamanda önemli bir ressam olan Osman Hamdi beyin, Kaplumbağa Terbiyecisi ve Silah Tüccarı en çok üne sahip eserlerinden sadece ikisidir.

  Halil Ethem Eldem: ( 1861-1938 )

  Berlin'de biyoloji ve kimya eğitimi almasına rağmen Tarihe ve Arkeolojiye olan merakı onu önce ağabeyi Osman Hamdi beyin yardımcılığına getirdi. Daha sonra Osman Hamdi Bey'in ölümü ile Müze Müdürü olan Eldem, ağabeyinin bıraktığı yerden devamla Türk Müzeciliğine önemli atkılarda bulundu. Didim, Milet, Priene, Sart kazıları ile önemli eserleri müzelerimize kazandırdı. Görevi sırasında, Arkeoloji Müzesinde İstanbul Eski Şark Eserleri bölümü kuruldu. Topkapı Sarayında, Kubbealtı, Arz odası, Paşa, Mecidiye, Bağdat köşkleri ziyarete açıldı. Türk Tarih Kurumunun kurucuları arasında da er alan Halil Ethem Eldem 1938'de bu kurumun asbaşkanlığına getirildi. İstanbul Üniversitesi ile birlikte Leipzig ve Basel üniversiteleri tarafından fahri doktorluk unvanları verildi.

  Mustafa Kemal Atatürk'ün Milli Sarayların mülkiyetini halka ve yönetimini de meclise geçirmesiyle beraber saraylardaki koleksiyonlar tasnif edilip, müzeleştirildi.

  Rahmi Koç Sakıp Sabancı Özel Müzelerin Kurulmasında Öncülük Etmişlerdir.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  çok teşekkürler
 3. #3
  çok kısa yaaaaaaaaaaaa
 4. #4
  Türkiyede Müzecilik diğer ülkelere göre cumhuriyetten önce çok gerilerde kalmıştı, çünkü cumhuriyetten önce osmanlı cumhuriyetinde müze yok denecek kadar az dı diyebiliriz, 1866 yılında cağaloğlun'da "Müzehane" isminde biryer açılsada burası müze olarak kullanılmamıştır.

  Türk müzeciliğinin Kurulmasında Öncülük Eden Kişiler arasında yer alacak insanlar diye sorabilirsek.


  Osman Hamdi Bey'in mücadeleleri ile Bursa Ve Konya'da müzeler açılmıştır.


  Daha sonrasında Cumhuriyet Kurulduktan Sonra Atatürk, müzeciliğe çok önem vermiştir bunun en büyük örneği, kurduğu Türk Âsar-ı Âtika Müdürlüğü’dür.

  Kısaca Özetlersek, Türkiyede müzeciğiliğin kurucusu Osman Hamdi Bey'dir.
  Buna destek verenler Mustafa Kêmal Atatürk ve öncülük ederek bir çok şeyi müzeleştirerek öncülük etmişken.

  Rahmi Koç ve Sakıp Sabancı Özel müzelerin kurulmasında öncü olmuş kişilerdir, koç müzesi özel müzelere örnek olarak gösterilebilir.


  bulduqum en uzunu bu napak idare etçeqiz :DSdss

 5. #5
  çok uzunn :D
  ŞAKA YAFF ARKİLER DOĞRUN SÖLÜYO ÇOK KISAAA :D

 6. #6
  kısaymış aq
 7. #7
  tesekurler canım benim
 8. #8
  çokkkkkkkkkkkkk kısaaaaaaaaaaa
 9. #9
  çokk kısaaa
 10. #10
  lütfennnnnnnnnnnnnnn birazzzz uzun
 11. #11
  bence çok kısa olmuş biraz daha ekleseniz daha iyi olur :)
  Okunma: 85700 - Yorum: 80
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.4 - 5 (268 oy)