Elektriği Kim İcat Etti? - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Elektriği Kim İcat Etti?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Elektriği Kim Buldu? - Elektriği Kim İcat Etti?

  Gerçekten ilginç bir konu ve merak kaynağı olan elektrik, aslı bilinmeksizin binlerce yıl insanı meşgul etmiştir. Bugün bile elektriğin tam anlamıyla ne olduğunu kesinkes biliyoruz sayılamaz.

  Günümüzde kesinlikle bilinen, maddenin elektrikle yüklü çok küçük zerrecikleri ihtiva ettiğidir. Bu çıkış noktasından şekillenen kurama (teoriye) göre, elektrik, elektronların ya da elektrik yükü taşıyan öteki zerreciklerin hareketli bir akışıdır.

  "Elektrik" deyimi, Yunanca "elektron"dan gelmektedir.Bunun anlamını mı merak ediyorsunuz ? Yunanca "elektron" kelimesi, bildiğimiz "amber" karşılığıdır. Açıklamadan da anlaşılacağı gibi, İsa'dan 600 yıl önce, Yunanlılar bir yere devamlı olarak sürtüştürülen, böylece kızan amberin ,mantar ve kağıt parçaları türünden hafif maddeleri çekebilme yeteneğini biliyorlardı.Buna rağmen,1672 yılına kadar bu konuda kayda değer bir gelişme olduğu söylenemez. 1672 yılında, Otto von Guericke adında bir adam,elini hızla dönen bir sülfür (kükürt) kürenin karşısına tutarak, daha güçlü elektrik üretti.

  1729 yılında ise, Stephen Gray,bazı maddelerin (örneğin metaller) bir yerden başka bir yere elektrik ilettiklerini keşfetti. Bu tür maddeler "kondüktör-iletken" diye tanımlandılar. Cam,kükürt,amber,balmumu gibi diğer bazı maddelerde elektriği taşımıyor,bir yerden bir yere iletmiyorlardı.Bunlara genel olarak "yalıtkan" adı verildi.

  Aynı doğrultuda son derece önemli bir başka adım, 1733 yılında du Fay adında bir Fransızın negatif ve pozitif elektrik yüklerini bulması olmuştur. Du Fay, negatif ve pozitif şarjların (elektrik yüklerinin),iki ayrı tür elektrik olduğunu sanmıştı.

  Gene de, elektriğin gerçeğe en yakın tanımlamasını yapan Benjamin Franklin'dir. Benjamin Franklin'in fikrine göre, tabiattaki bütün maddelerin bünyesinde "elektriksel bir akış" vardı. Belirli iki madde arasındaki sürtünme, bu akıştan bir kısmının, miktar bakımından fazlalık meydana getirecek şekilde öteki maddeye geçmesine sebep oluyordu. Bugün, bu akışın negatif yüklü elektronlardan oluştuğunu söyleyebiliyoruz.

  Elektrik konusunda en önemli gelişmelerin, 1800 yılında Alessandro Volta tarafından ilk pilin (bataryanın ) keşfiyle başladığı tartışma kabul etmeyen bir gerçektir.Söz konusu batarya, ilk devamlı ve güvenilir elektrik kaynağı olmak niteliğiyle, öteki buluşlar ve uygulamalar yolunda dünyaya kılavuzluk etmiştir.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
  Konu Aunsorm tarafından (2013-11-26 Saat 16:14 ) değiştirilmiştir.
 2. #2
  Elektriğin icadı
  Eski Yunanlılar, kehribarın bir kürk parçasına sürtülmesi sonucunda kuştüyü gibi hafif cisimleri çekme özelliği kazandığını gözlemlemişlerdi. Elektriği ilk olarak ciddi anlamda inceleyen bilim adamı William Gilbert, 16. yüzyılın sonlarında, statik elektrikle magnetizma arasındaki ilişki üzerinde araştırmalar yaptı. Elektrik yüklerinin eksi ve artı olarak belirlenip adlandırılmasına da gerçekleştirdi. 1767;de Joseph Priestley, elektrik yüklerinin birbirlerini, aralarındaki uzaklığın karesiyle ters orantılı olarak çektiklerini buldu.

  19. yüzyılın başında Alessandro Volta, elektrik pilini icat etti. Davy, 1808;de elektrik akımı taşıyan iki kömür elektrotu birbirinden ayırarak bir ark oluşturmayı başardı. Ve böylece elektriğin ışık ya da ısı enerjisine dönüşebileceğini gösterdi. 1820;de Hans Christian Orsted, içinden elektrik akımı geçen bir iletkenin yakınındaki bir mıknatıs iğnesinin saptığını gözlemleyerek, elektrik akımının iletken çevresinde bir magnetik alan oluşturduğu sonucuna vardı.

  Elektriğin laboratuar duvarlarını aşıp sanayideki ve günlük yaşamdaki yerini alması süreci 19. yüzyılın ikinci yarısında başladı. Zénobe-Théopline Gramme, elektrik enerjisinin havai hatlar aracılığıyla etkin bir biçimde iletilebileceğini gösterdi. A. Edison;ın 1881;de ilk elektrik üretim merkeziyle dağıtım şebekesini New York'ta kurması ,elektrik enerjisinin evlerde ve sanayide yaygın olarak kullanılmasının başlangıcı oldu .

  Elektronun bulunması, diyotun ve triyot lambanın icadı, elektroniğin ayrı bir bilim dalı olarak gelişmesinin başlangıcı oldu.

  Konu Aunsorm tarafından (2013-11-26 Saat 16:12 ) değiştirilmiştir.
 3. #3
  Bir Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak soruyu cevaplamak gerekirse elektriği Edison bulmadı.
  Elektrik zaten hep vardı icat edilen birşey değil ama statik elektriği ilk gözlemleyen Yunanlı bilim adamı Thales diye geçer.
  Gerçi MÖ 2750 de Araplar elektrik ışınına isim bile vermişlerdir (raad). Elektrik ismi anlam olarak genelde yetersizdir, tanımları detaylı incelemek gerekir.

  Ciddi çalışmalar ilk önce 1600 lerde William Gilbert tarafından yapıldı. Daha sonra 18.yy a kadar bir ilerleme olmadı. 18yy. da Benjamin Franklin ünlü deneyini gerçekleştirdi. Volta, Ampere, Ørsted, Faraday, Ohm, Maxwell gibi birçok isim bu alanda ilerleme kaydetti.

  Edison' dan Kelvin' e, Siemens' ten Westinghouse' a kadar bir çok bilim adamı ilerleme kaydetti ve günümüzde bile ilerleme devam etmektedir.

  Kişisel olarak en önemli buluşların Nikola Tesla tarafından yapıldığı kanaatindeyim. Kablosuz iletişimin öncüsü olan Tesla hayatımızı kolaylaştıran anlamıyla elektriği bize sağlamıştır, kendisi varını yoğunu hiçe sayıp bilim için uğraşmış çoğu zaman da Edison, Westinghouse gibi başkalarının sırtından geçinmeye kalkan insanların yüzünden sıkıntılar içine girmiştir.

 4. #4
  elektiriği bulan kişi William Gilbert, tır bu adam kehribarın kürke sürtündüğünde üstündeki tüyleri çekmesini görerek bulgularına devem etmiştir.edison ampulü bulmuştur ve onada bir bukadar minnettarız...
 5. #5
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  elektiriği edison bulmadı
  edison ampulü buldu
  elektiriği william gilbert buldu
  elektriği alessandro volta buldu

 6. #6
  Teşekkürler....
 7. #7
  Teşekkür Ederim
 8. #8
  Sağolun Teşekkür Ederim
 9. #9
  Teşekkür Ederim
 10. #10
  misafir Nickli Üyeden Alıntı
  teşekkürler....
  elektirik çok güzel birşey gerçekten teşekkürler,

 11. #11
  Ben bu siteye gerçekten çok teşekkür ederim fen ve teknoloji ödevimi yapmaya çok yardımcı oldu çok teşekkür ederim sağ olun.
  Okunma: 219763 - Yorum: 37
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.2 - 5 (90 oy)