Tohumun Çimlenmesi - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Tohumun Çimlenmesi

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Tohumdaki embriyonun uygun şartlarda bitkinin kök, gövde ve yaprak gibi kısımlarını oluşturmaya başlamasına çimlenme denir. Çimlenmenin gerçekleşebilmesi için su (nem), sıcaklık ve oksijenin yeterli miktarda olması gerekir.

  Tohumun Çimlenmesi


  Su, sıcaklık ve oksijen yeterli miktarda ise (embriyo gelişerek) tohumun koruyucu kabuğu çatlar ve çimlenme başlar. Çimlenme sırasında tohumdaki embriyo sürekli büyür ve gelişir. Embriyo gelişirken ihtiyacı olan besini etrafındaki çeneklerden karşılar.

  Tohumun çimlenebilmesi için sıcaklığın yeteri miktarda olması gerekir. Düşük veya yüksek sıcaklıklarda çimlenme süresi çok uzar, çimlenme yavaşlar. Çok yüksek veya çok düşük sıcaklıklarda (0 0C - 35 0C nin dışında) ise çimlenme gerçekleşmez. Çimlenmenin gerçekleşebilmesi için sıcaklık 18 - 25 0C civarında olmalıdır. Bu nedenle ekim için en uygun mevsim ilkbahardır.

  Tohumun çimlenebilmesi için suyun yeterli miktarda olması gerekir. Fazla veya az suda çimlenme gerçekleşmez veya yavaş gerçekleşir. Tohumun çimlenmesi için gerekli olan su çimlenme sonucu oluşan bitkinin büyümesi için de gereklidir.

  Tohumun Çimlenmesi

  Çimlenme tamamlanınca bitkinin kök, gövde ve yaprakları oluşur.

  Tohum çimleninceye kadar besin üretemez yani fotosentez yapamaz (yaprakları olmadığı için). Çimlenme sonucu bitkinin yaprakları oluştuğu için fotosentez yaparak kendi besinini kendisi üretir. (Fotosentez yaptığı andan itibaren çeneklerdeki besini kullanmayacağı için çenekler atılır).

  Bitkinin fotosentez yapabilmesi için su, karbondioksit gazı, sıcaklık ve ışık enerjisine yani güneş ışığına ihtiyaç duyar. Bu nedenle bitkinin büyümesi için su, karbondioksit gazı, ışık, sıcaklık ve oksijen gazı (solunum yaparken) gereklidir.
  Tohum çimlenirken fotosentez yapamadığı için toprağa, güneş ışığına ve karbondioksit gazına ihtiyaç duymaz. (Çimlenirken sadece solunum yaptığı için kuru ağırlığı azalır).

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  işime yaradı teşekkür ederim
 3. #3
  benim işime yaramadı
 4. #4
  ne işine yaramadı adam gibi paylaşım mal
 5. #5
  çok işime yaradı saol
 6. #6
  çok işime yaradı
 7. #7
  Çok işime yaradı
 8. #8
  çok güzel anlatıyor yha bana yaradı hemde çokk sizinde yaradı dimi yaramıyacak değil yani anlamadım diyen varsa okumamıştır anlamamıştır dimi :D =)
 9. #9
  hiç işime yarmadı fotoraf koysalar belki isime yarardı 2 saatir arıyorum
 10. #10
  daha belli değil
 11. #11
  Acaba neden hiç işime yaramadı? Çünkü ben bunu aramıyorum.
  Okunma: 51912 - Yorum: 52
Kullanıcı Değerlendirmesi
4.5 - 5 (4 oy)