Dünyada Parayı İlk Kim Kullandı? - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Dünyada Parayı İlk Kim Kullandı?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  İlk parayı kim buldu ve kullandı ilk parayı bulan Lidyalılar zamanında icat edilen para, ister madeni İster banknot olsun, İnsan hayatına damgasını vuran en önemli sembollerden biri. Para kağıt icat edilmeden önce, deniz kabuğundan kıymetlii metallere kadar çeşitli mallar değişim aracı olarak kullanıldı.

  Tarihteki ilk madeni para basımı I.Ö. VII. yy da Anadolu da Lidyalılar tarafından gerçekleştirildi. Dünyanın ilk büyük darphanesi Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul Simkeşhane de kuruldu. M.Ö. 118 yılında deri para kullanan Çinliler, İv 806 yılında da ilk kağıt icat parayı yaptılar Batıda kağıt paraların basılması ve kullanılması 17. yy sonlarına rastlıyor.

  İlk kağıt icat paranın 1690 lı yıllarda ABD ve İngiltere hükümetleri tarafından basıldığı ve dolaşıma çıkarıldığı, 1694 yılında İngiliz Merkez Bankası ve diğer ülke merkez bankalarının kurulması ile de yaygınlaştığı biliniyor. Osmanlı İmparatorluğunda ilk i kağıt paralar idari, sosyal ve yasal reformların gündeme geldiği Tanzimat Döneminde tedavüle çıkarıldı.

  İlk Osmanlı Banknotları Abdülmecit tarafından 1840 yılında Kaime-i Nakdıye-i Mutebere adıyla, bugünkü dille Para Yerine Geçen Kağıt, bir anlamda para olmaktan çok faiz getirili borç senedi veya hazine bonosu niteliğinde düzenlendi. Matbaada basılmayan ve elle yapılan bu paraların her birine resmi mühür vurulurdu Osmanlı Yönetimi, 1842 yılından itibaren de matbaada para basmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı sırasında da 1915 yılından itibaren altın ve Alman hazine bonolarını karşılık göstererek dört yıl boyunca , yedi tertipte toplam 160 milyon liranın üzerinde banknot çıkarttı Bu banknotlar evrak-ı nakdiye adı altında Türkiye Cumhuriyeti ne intikal etti ve Cumhuriyetin ilk yıllarında kağıt para bastırılma-dığından 1927 yılının sonuna kadar tedavülde kaldı.

  Tarihteki ilk madeni para basımının M.Ö VII. Yüzyılda Anadolu'da Lidyalı'lar tarafından yapıldığı bilinmektedir. Tarihteki ilk madeni para olma özelliği taşıyan Lidya parası, darp suretiyle basılmıştır. Sabit bir alt kalıp üzerine konan madeni pula hareketli bir üst kalıp yerleştirerek, bir çekiçle vurmak suretiyle darp gerçekleştirilmiştir


  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  Bağa Tarkan kendi adıyla para bastıran ilk Türğiş hükümdarı olup,ilk madeni para Türkişler döneminde kullanmaya başlamıştır. :-))) TARİH DERSİNDEN
 3. #3
  kaçıncı sınıfsın
 4. #4
  dünyadaki parayı ilk kim kullandım2 saattir araştırıyorum
 5. #5
  dünyada ilk parayı lidyalılar türklerde de türgişler mi buldu. af buyurun ama lidyalılar türk değil dimi?
 6. #6
  Tarihte ilk parayı bulanlar lidyalılardır ve lidyalılar Türk değildir
  Ayrıca lidyalılar kral yolunu yapmışlardır arkadaşlar

 7. #7
  arkadaşlar parayı ilk kimler kullandı
 8. #8
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  arkadaşlar parayı ilk kimler kullandı
  bn biliyorum lidyalılar

 9. #9
  lidyalılar kullandı
 10. #10
  lidyalılar kullanmıştır.
 11. #11
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  arkadaşlar parayı ilk kimler kullandı
  paryı bulan ilk kişi aslında çinlilerdir yakassı bırakıp deniz kabuklarıyla başlamıştır bu para işi sonradan lidyalılar daha modernleştirip kullanmışlardır.

  Okunma: 55197 - Yorum: 16
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.4 - 5 (85 oy)