Çelik Çomak Nasıl Oynanır? - Delinetciler Portal

Çelik Çomak Nasıl Oynanır?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Çocukların, çomak adını verdikleri kalın, uzun sopayla, çelik adını verdikleri ince ve kısa sopaya vurarak oynadıkları oyun. Gerçekten harika bir oyun.

  ÇELİK ÇOMAK OYUNU NASIL OYNANIR?
  Bu oyun iki grup arasında oynanır. Gruplar en az ikişer kişiden oluşur. Oyunda biri 30 cm. diğeri ise 70 cm.lik iki sopa bulunur. Düz bir yere çizgi biçiminde küçük bir çukur açılır. Çukurdan 20 adım geride bir çizgi çizilir. Oyunda ebe yoktur. Oyuna ilk önce hangi grubun başlayacağını belirlemek için seçim yapılır. Seçimi kazanan grup oyuna başlamak için hazırdır. Karşı gruptan bir kişi elindeki uzun sopayı önceden açılan çukurun üzerine yatay olarak koyar. Oyuna ilk başlayan kişi önceden çizilen çizgiden elindeki küçük sopayı çukur üzerindeki sopaya atar. Vurur ise oyuna başlar. Elindeki büyük sopa ile küçük sopayı havaya kaldırır ve vurur. Küçük sopanın düştüğü yere kadar oyunu kaybeden gurubun oyuncuları sekerek gider. Oyun bu şekilde devam eder.

  Çelik Çomak Nasıl Oynanır?

  ÇELİK ÇOMAK OYUNU DİĞER TANITIMI
  Daha çok açık alanlarda oynanan bir oyundur. Oyuna bazen büyüklerin de katıldığı olur. Bu oyunda iki ucu yontulmuş kısa bir tahta yani çelik ile 50 ' 60 cm uzunluğunda bir sopa yani çomak kullanılır. Oyun oynayacak olanlar iki gruba ayrılırlar. Bir tarafın oyuncusu eksik olursa bir kişi iki kişi yerine oynar ve bu kişiye 'Eşi karnında' denir. Her iki taraftan birer kişi seçilir ve bu seçilen kişiler çeliklerini uzağa fırlatırlar. Hangi oyuncu çeliği daha fazla uzağa atabilmişe o taraf oyuna başlar (A takımı diyelim) Oyun başlarken yere küçük bir çukur açılır veya iki taş çeliğin boyu kadar aralıklı olarak yan yana konur. B takımı oyuncuları karşı tarafa geçer. Böylece oyun başlamış olur.

  Oyuncu elindeki sopayla çukurun üzerine yerleştirdiği çeliği karşı B taraf oyuncularına doğru hızla atar ve sopayı yere bırakır. Eğer B taraf oyuncuları atılan çeliği havada yakalarsa hem sayı kazanırlar hem de çeliği kaptıran A takımı oyuncusu oyundan çıkmış olur. B takımı çeliği yakalayamadıysa, çeliği düştüğü yerden tekrar yerdeki sopaya doğru atarlar. Sopayı vurabilirlerse karşı A takımının oyuncusu yine oyundan çıkar. Vuramazlarsa A takımı çelikle sopanın arasındaki mesafeye bakarak B takımının bu mesafeyi kendi belirledikleri bir adımda almasını ister. Örneğin '3 adımda al, 5 adımda al' gibi. B takımında adımını büyük atabilen ve kendine güvenen bir oyuncu bulunmazsa, ya da bu adım sayısında çomaktan çeliğe ulaşamazsa A takımı adım sayısı kadar sayı alır. Eğer bu adımda yetişebilirlerse sayıyı B takımı alır. Oyunun başında kararlaştırılan sayıya ilk ulaşan takım oyunu kazanır. Bir sonraki oyuna kazanan taraf başlar. hangi tarafın oyuncularının tamamı ölürse bu defa diğer taraf oyuna başlar. Bir takım kararlaştırılan sayıya hiç puan kaybetmeden ulaşırsa oyundan çıkmış bir arkadaşlarını tekrar oyuna sokarlar.


  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  Çok eski ve köklü bir isim, oyunla özdeşleşmiş. celik comak mı oynadığını zannediyorsun vb.. gibi deyimler türetilmiş bir oyun adı..


  Konu mport tarafından (2010-01-11 Saat 14:32 ) değiştirilmiştir.
 3. #3
  bu eskiden oynanmış ama şimdi bilinmemiş bir oyun olmalı galiba
 4. #4
  ben bu oyunu ilk kez oynadım
 5. #5
  çelik çomak oyunu güzel bir oyuna benziyorr...
 6. #6
  bnce çok güzel bi oyun...
 7. #7
  çelik çomak çok güzel ir oyunmuş ve açık alanlarda oynanırmış. Ama okulda da oynanabilir bahçede oynarız. Çünkü bahçe de çok geniş. Ve büyük bizim okulun bahçesi çok büyüktür
 8. #8
  çelik çomak biz kuzenlerimle hergün oynarız .
 9. #9
  çelik çomak çookmu çook güzel
 10. #10
  işime yaradı
 11. #11
  teşekkür ederim ödevime yaradı
  Okunma: 230975 - Yorum: 45
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.3 - 5 (373 oy)