'2,5' Yaşındaki Çocukların Psikolojik Gelişimi - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


'2,5' Yaşındaki Çocukların Psikolojik Gelişimi

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  2,5 yaşında ise zorlu bir döneme giriyor demektir.Bu dönemde çocuğunuz dengesiz, olumsuz, kararsız ve isyankar olabilir.Büyüklerinin sözlerini dinlemez, hatta tersini yapar, çevresinden yardım istemez ve kendi işlerini kendi başarmaya çalışır.Çünkü o herşeye hükmetmek ister.Hareketlidir,her şeye ellemek ister.Bizim koyduğumuz yasaklar nedeniyle çatışmalar yaşarız.Bu dönem her çocukta görülebilen doğal bir geçiş evresidir.Bu konuda anne ve baba sabırlı olmalıdır yoksa bu dönem bunalımlı geçebilir.

  2,5 yaş bir dönüm noktası ve sinir sisteminin gelişiminde bir ara evredir.Ayrıca günlük gerilimlerinin etkisiyle çocuğun korkulu rüya görerek sıkça uyandığı bir dönemdir.Bu döneme aşırı bir faaliyetten ani bir tembelliğe, atılganlıktan utangaçlığa(hani anneler hep derizya birisi geldiğinde utanır kaçar tuhaf hareketler yapar ''aa çucuğum sen böyle değildin hemen sarılırdın koşardın sana ne oldu''gibi anlar.)güçlü bir sahip olma duygusundan aldırmazlığa,açlık çığlıkları atarken yemek istememeye geçiş dönemi diyebiliriz.

  3 yaş civarında kendini denetleyebilen, bağımsızlık duygusuyla özgürlüğünü kazanmaya başlayan çocuğun çevresiyle sürtüşmesi azalır yeniden işbirliği kurmaya çalışır.Ancak 2,5 yaşında oluşan saplantılar ve aşırı geginlikler, ileriki yıllarda inatçılık ve direnç belirtileri şekline de dönüşebilir.

  2,5 YAŞ ÇOCUĞUNA NASIL YARDIMCI OLUNABİLİR?

  Zaman zaman otoriteye, öfkeye ve tersliklere karşı çıkacağı bu dönemde çocuğun olumsuz davranışlarını görmemezlikten gelin, kısa bir süre ilgisiz kalın, onunla tartışmaya girmeyin, onun dikkatini başka bir etkinliğe yüneltirken siz de başka bir şeyle meşgul olun.Ancak olumsuz davranışı bititğinde yeniden ilgilenin.

  Hırçınlaştığı, olumsuzlaştığı, öfke ğeçirdiği zaman sakin olmalısınız.Tüm dikkatinizi çocuğunuza yoğunlaştırın.Göz kontağı kurarak ciddi bir yüz ifadesi takının.Ona yaklaşın ve dinleyin.Duygularına saygı gösterin, kararlı bir ses tonuyla konuşun, gerekirse dikkatini başka bir konuya yöneltin.Bu çok işe yarar unutmayınki bu geçici bir dönem.

  Çabalarını daima destekleyin.Hatalarını görmezlikten gelin, başarılarını övün çünkü o yaşlarda övükmekten hoşlanırlar.

  Paylaşmayı öğrenebilmesi için başkalarına birşeyler vermesini gerektiren oyunlar oynayın veya en güzel arkadaş ortamında öğreneceği için ortam sağlayın.

  Çok parçalı oyuncak seti alabilirsiniz.

  Sayı oyunları oynayabilirsiniz.Alışveriş yaparken, giyinirken, yapmanız gerekenleri anlatırken geçen tüm kavramları birlikte sayabilirsiniz.

  Resim ve boya çalışmalarını, varolan enerjisini boşaltma olarak düşünerek ilgisini arttırın.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  2.5 yaşındaki oğlum çok inatçı herşeyi kendi yapmak istiyor. Ufak tefek şeylere saatlerce ağlıyor. Ve büyüklerine defalarca vuruyor. Ne yapıp nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum. İstediklerini yerinemi getirmeliyim yoksa getirmemeliyim ? ACİL cevaplarmısınız ?
 3. #3
  benim oğlum da çok aksi ve inatçı davranıyo. herkese salak diyo
 4. #4
  Yukarıda ki arkadaşlarımızın yazılarını okudum da evet dedim kendi kendime demek ki bunlar kısa süreli dönemler benim de oğlum 2.5 yaşında ve kısa süre önce bize sürekli sizi gidi gerizekalılar diyordu ben o kadar dikkatli olmama rahmen sürekli devam ediyordu hiç duy mamazlıktan gelin çünkü bunların hepsi gelip geçiçi.Onu anlamaya çalışın siz herşeyin doğrusunu anlatın anlamzmış gibi gözüksede daha sonrasın da herşeyi anladığını göreceksiniz.
 5. #5
  benim oğlumda 2,5 yaşında ve hepinizn yazdıkları gibi davraniyo artı benimki çok sinirlenince küfür ediyor banada ne yapmam gerektiğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim
 6. #6
  mrh unutmayın ki çocuklar sizin ve çevrenizdekilerin tutum davranışlardan hallice etkilenip sizin gibi olmaya,sizin gibi otorite kumaya çalışırlar küfürlü konuşmalrda buna dahil...lütfen çocuğunuzun yakınınızda olduğunu unutmadan konuşup hareket edin.
 7. #7
  2.5 yaşında bir kızım var çığlık atma krizlerine sokuyor beni resssmenn;-(
 8. #8
  benim kardeşimde aynı eve geldigimde beni dövüyor odamdan çıkamıyorum
 9. #9
  26 aylık bir oğlumuz var tam bu sendromu yasamakta eşim ev hanımı gunun diyelim 24 saati oglumuzla ilgilenmekte bebegımız defalarca ugrasmamıza ragmen su son 1 haftaya kadar anne sutunu bırakamımıstı bu bizim cocugumuza olan zafiyetindende kaynaklanmakta idi neyseki su son 1 haftadır tam karra verdik ve anne sutunuşimdilik kestık tabi cocuk cıldırmak uzere diyelim ama bu yolun donusu yok birde bebegımız ek gıda almadı bugune kadar anca anca yavas yavas almakta vucudu asıl konu bu 2,5 yas sendromu hayat su an eşim için cok kotu gecmekte evde bebekle ugrasmak cok zor her istediğini yapmak tehlikeli istediği seyleri yaptırmamak cocugum ile annesi arasında buyuk kavgalara yakarıslara sebeb olmakta artık esim tben işyerinde iken daynamayacagını soluyo benim telefonda ona ancak destek olabilmekteyim inanın psikolik tedavi gorsek yeridir işalah bu donem uzun surmez hem bebeğimiz hem anne ve ben cok buyuk sıkıntı yasamaktayız yasayacagızda galiba
 10. #10
  merhaba.benim kızımda 28 aylık.çok utangaç biri laf attığında yada sevmek istedğinde hemen kaçıyorr.insanlar sevmek istiyor ama benim kızım hemen başını öne eğiyor.aslında evde yada anneanne ve babannelerinde yada görüştüğümz insanlara böyle yapmıyr.ama arada bir gördüğü insanlara böyle yabani davranıyor çocuklara da öyle.kimse ona laf atmıycak sevmiycek.çokta konuşkandır çok aktiftir ama nedense bu huyu benim sinirlerimi bozuyor umarım bunu atlatırız..
 11. #11
  2,5 yaşında bir oğlum var herkesi cimcikleyerek seviyo çok hırçın hiperaktif duraksız biri vurduğu zaman ağlamayan ama karşılıksız bırakmayan kimseden korkmayan söz dinlemeyen eve biri geldiğinde yada gezmeye gittiğinde ipini koparmış gibi olması evi hiç sevmemesi hiçbişeyden memnun olmayan bir çocuktur bendede sabır bırakmayan bir çocuktur bu konuda ne yapmalıyım bir pedegoka mı götürmem gerekir?
  Okunma: 72087 - Yorum: 25
Kullanıcı Değerlendirmesi
4 - 5 (78 oy)