Bilinmeyen Spor Dalları - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Bilinmeyen Spor Dalları

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Futbol, basketbol, voleybol gibi popüler spor branşlarından sıkılanlar ve formda kalmak için yeni bir yöntem bulma konusunda hevesli olanlar için ilginç ve çılgın spor branşları bulunuyor.

  Dünyanın çeşitli ülkelerinde birbirinden ilginç birçok spor dalında faaliyetler her yıl düzenli olarak yapılırken, bazı branşlarda dünya rekorları bile bulunuyor.

  Bu branşlardan birisi de her sene Avrupa'nın farklı bir ülkesinde düzenlenen oduncu yarışması. Katılımcılar, motorlu ve motorsuz testere ile bireysel ya da kolektif olarak odun kesiyorlar. Ağaç kesme, odun kesme, ağaç parçalama gibi kategorileri bulunan yarışmada, beyaz çam ağacını parçalara ayırma süresi konusunda dünya rekoru bile var.

  Bilinmeyen Spor DallarıBU DA BİSİKLET HOKEYİ

  İlginç spor dalları içerisinde bir de tek tekerlekli bisiklet hokeyi var. Kuralları buz hokeyi ile aynı olan bu dalın buz hokeyinden tek farkı ise tek tekerlekli bisiklet üzerinde oynanması. Yaklaşık 25 senedir Amerika, Avrupa ve Asya'da başarıyla gerçekleştirilen tek tekerlekli bisiklet hokeyi müsabakalarına ilgi de oldukça fazla. Hem denge unsurunun sağlanması, hem de müsabakada rakibinize oranla daha fazla efor sarf etmenizi gerektiren bu branşta faaliyetler her yıl düzenli bir şekilde gerçekleştiriliyor.  ASYA'NIN ULUSAL SPORU ''BUZKASHİ''

  Asya kıtası ülkelerinden Kırgızistan ve Afganistan'ın ulusal sporu olan buzkashi en ilginç sporlardan biri. Polo oyununa çok benzeyen bu sporun polodan farkı ise top yerine, başı kesilmiş ölü bir keçiyi kullanmaları. Oyuncular ölü keçiyi alıyor ve diğer oyunculara veriyor. Keçiyi kaleye ulaştırana kadar bu süreç devam ediyor. Bu sporda oyuncular yıllar boyu ciddi bir şekilde çalışıyor. Hatta usta oyuncuların yaşı 40'ın üzerinde.

  PEYNİRİ YAKALA, ÖDÜLÜ KAP

  Peynir kovalamaca, peynir yuvarlamaca olarak da bilinen bu tehlikeli spor, her yıl 22 Mayıs tarihinde İngiltere'nin Gloucester'deki Cooper Tepesi'nde yapılıyor. Peynir kovalamaca yarışlarının 1 asırdan fazladır yapıldığı biliniyor. Tekerlek biçimindeki peynir dik bir tepeden aşağı atılıyor ve onlarca yarışmacı peyniri yakalamak için peşinden yuvarlanıyor. Tepe çok dik olduğu için sık sık sırt, bacak veya kol yaralanmaları oluyor. Peyniri yakalayan kişi peyniri kazanıyor.

  KİRLİ DEREDE YÜZ, YÜZEBİLİRSEN

  Yüzmenin denizde, havuzda yapılanını biliyoruz da derede yapılan, üstelik kirli derede yapılan yüzme yarışlarından pek haberimiz yoktu. İngiltere ve Amerika'da yapılan kirli derede yüzme yarışlarına ilgi de bir hayli fazla. Katılımcılar, kirli, pis kokan çamurlu suda şnorkel ile 54 metre boyunca yüzmek zorunda. Mesafeyi en kısa zamanda tamamlayan yarışı kazanıyor. Dalış giysisinin tercihe bağlı olduğu yarışta palet kullanmak ise zorunlu. Dünya rekorunun da bulunduğu bu dalda rekor 1 dakika 35 saniye ile Phillip John'a ait.

  İNSAN ATA KARŞI

  Hiç insan atla yarışır mı demeyin. Çünkü ilginç spor branşları arasında insanın atla yarıştığı, ''insan, ata karşı'' branşı da bulunuyor. Galler'de yapılan bu sporda, 35 kilometrelik yolda atlar ile insanlar birbirini geçmeye çalışıyor. Çeşitli engellerin de bulunduğu etabın en zoru, dik bir tepeye tırmanmak. Kazanana verilen para ödülü ise her sene artırılıyor.

  SU ALTINDA RUGBY

  Sualtı rugbysi, 4 metre derinliğindeki bir havuzda oynanıyor. 11 kişiden oluşan 2 takım, topu rakip takımın kalesine atmaya çalışıyor. Her 2 kale de su altında bulunuyor. Suyun kaldırma kuvveti yüzünden çok eğlenceli bir spor olan sualtı rugbysinde, su içinde hareket etmek ise oldukça zor ve nefesinizin kuvvetli olması gerekli.

  AL EŞİNİ SIRTINA DOĞRU FİNİŞE

  Geleneksel hale gelen eş taşıma şampiyonasını Finliler düzenliyor. Şampiyon olabilmek için diğer birbirini taşıyan çiftlerden önce bitiş çizgisini geçmek gerekiyor. Finlandiya'da yapılan şampiyonada hiçbir kural yok. Evli olmanıza bile gerek yok. Karşı cinsten birisini taşımanız yeterli.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  ben ankaradaki badminton kurslarını arıyorum ama hala hiçbir kurs bulamadım.eğer bilen ve paylaşabilicek olan varsa çok mutlu olurum :)
 3. #3
  insan ın ata karşı olan yarışmasını izlemiştim.. :)
 4. #4
  çok garip spor dalları varmışş
 5. #5
  aynn heeeeeeeee çok komik garip spor dallları bnde odevim için lazımdı ammaaaaaaaaaaaaaa!bular olms yahhhaaa düzg seyler koyun mallarrr:P
 6. #6
  bence bu sayfada bilgi fazlasıyla verilmiş
 7. #7
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  çok garip spor dalları varmışş
  edd ya çok ilginç şeyler varmışta bizim habeimiz okmuş

 8. #8
  Valla ödevime çok yardımcı oldu tşkler
 9. #9
  bu benim okuldaki dergim için çok iyi bir site ve ilginç bu siteyi kurana çok teşekkür ediyorum. :)
 10. #10
  çok iyi
 11. #11
  ödevim için mükemmel bir şey
  Okunma: 56236 - Yorum: 20
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.2 - 5 (68 oy)