Heyelana Karşı Alınacak Önlemler - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Heyelana Karşı Alınacak Önlemler

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Doğal Afetler arasında en hızlı gelişenlerden biri olan Heyelan olayı, aslında haber vererek meydana gelmektedir. Ancak kişilerimizin bu gibi Doğal Afet olaylarına kayıtsız kalmaları, Heyelan gibi olaylarında sanki habersiz gelişiyormuş gibi oluşmasına neden olmaktadır.

  Bir Doğal Afet olan Heyelana Karşı Alınacak Önlemler Aşağıda Sıralanmıştır;

  Heyelana Karşı Alınacak Önlemler 11) Dik ve eğimli olan araziler boyunca bitki örtüsü korunmalı. Doğal bitki örtüsü tahrip edilmemeli, tahrip olan bitki örtüsünün yerine yine ağaç dikimi yapılmalıdır. Çünkü Heyelan felaketine neden olan en önemli olay, dik arazilerde toprağın kendi kendini tutucu özelliği olmayışı ve tahrip edilen bitki örtüsü kökleri vasıtası ile toprağı tutamamasıdır.

  2) Dik yamaçlar teraslar yapılarak eğimleri azaltılmalı ve ağaçlandırılmalıdır.

  3) Eğimli arazilerde toprak eğimin çok dik olduğu yöne doğru yerçekimi ivmesi nedeni ile kaymak isteyecektir. Su toprağın özgül ağırlığını arttıracak ve yerçekimi ivmesinin değerini büyültecektir. Heyelan olan bölgeler göz önüne alınırsa, bazı bol ağaçlı bölgelerde de Heyelan felaketi görülmektedir. Bu bölgelerde Heyelana Karşı Alınacak Önlemler ‘in başında, yamaç boyunca açılacak geniş su kanalları gelmektedir. Bu sayede, su kolayca toprağın içerisine nüfus etmeksizin akacak ve Heyelan oluşmasını önleyecektir.

  Heyelana Karşı Alınacak Önlemler 24) Doğal Afetler arasında Heyelan özellikle ülkemizde sıkça görülmektedir. Ülkemizde heyelanın en çok görüldüğü yerler ise, tabakaların yamaç eğimi ile aynı yönde olduğu alanlardır. Bu alanlarda yapılan yollar, direk heyelan tehlikesi altındadırlar. Bu gibi yol çalışmalarında Heyelan önleyici duvarlar yapılmalı ve yol güvenliği sağlanmalıdır. Daha önceleri bu konuda bir video yayınlamıştık. Bu videoda heyelan direk olarak yolu etkilediğini görmüştük.

  5) Türkiye'de Heyelan olayının sık görüldüğü yerlerin başında gelen Karadeniz Bölgesi, Doğal Afetler arasında Heyelan olayının en sık görüldüğü bölgenin başında gelir. Çünkü Karadeniz Bölgesi, iklim nedeni ile çok yağış alan bir bölgedir. Ayrıca bölgedeki dağların kıyıya paralel uzanması ve yamaçların çok dik olması, heyelan afetinin gerçekleşmesi için tüm gerekçeleri tamamlamaktadır. İşte bu bölgelerdeki yaylalar incelenildiğinde görülüyor ki, bölge evleri hep dik yamaçların üzerine yapılmıştır. Bu çok yanlış bir uygulamadır. Heyelanın gerçekleşmesi için, tüm maddeler tamamlandıysa, o bölge yaşam alanı olarak kullanılmamalıdır.

  Yukarıda maddeler halinde yazdığımız Heyelana Karşı Alınacak Önlemler bilinir ve ciddiyetle uygulanır ise, Heyelan bizler için bir Doğal Afet olmaktan çıkar. Heyelan geldikten sonra yakınmayalım, gelmeden önce Heyelan ile mücadele edelim.


  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  Çok iyi hazırlanmış. Süper ellerinize sağlık
 3. #3
  bn söyleyeyim. ağaçlar bir bitki örtüsüdür. ağaçlar yamaçlara dikilirse toprak kayması az da olsa önlenir yaaa
 4. #4
  bitki örtüsü ağaçlardan oluşur ağaçları koruyalımmmmmmmmmmmmmm:)
 5. #5
  heyelana karşı alınabilecek önlemler nelerdir acil aga
 6. #6
  çok tesekkürler cok saolun cok işime yaradı
 7. #7
  çok teşekürler çok işime yaradı
 8. #8
  çokkkkkkkkkkkkk güzellllllllllllllllllllllllllllllll sağlun
 9. #9
  arkadaşlar bu ne biçim site bn 5. snıf öğrncisym azıcck şyi okursam bn bterim s.d.k ktabındaki yni 51.sayfadki blüm wr bnde bunları bliydum çk az blqi yrdımm=(
 10. #10
  s.d.k kitabındaki 51 de heyelan a karşı alıncak önlemler çok acil yoksa ben biterim çok acil noluuuur...............
 11. #11
  aynen ama benimki çalışma kitabı 51 doğru düzgün bişey yazın yaaaaa
  Okunma: 54380 - Yorum: 38
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.2 - 5 (271 oy)