Ebru Çeşitleri | Ebru Sanatı - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Ebru Çeşitleri | Ebru Sanatı

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  BATTAL EBRU :
  Name:	Battal-Ebru.jpg 
Views:	8135 
Size:	14,2 KB (Kilobyte) 
ID:	28099

  Boyaların koyu renkten başlanarak, açık renge doğru fırça yardımıyla Kitreli su üzerine serpilmesiyle elde edilir. Boyalar daha sonra kağıda geçirilir. Basit bir ebru çeşidi gibi görünmekle birlikte, boyaların yüzeyde eşit miktarda ve büyüklükte dağılmasını sağlamak, özellikle ebru yapmaya yeni başlayanlar için pek de kolay olmamaktadır. Diğer ebru çeşitlerine geçebilmek için önce Battal Ebruyu doğru yapmak gerekir.


  GEL - GİT EBRUSU :

  Name:	Gel-Git-Ebru.jpg 
Views:	5670 
Size:	18,1 KB (Kilobyte) 
ID:	28100

  Battal Ebru yapıldıktan sonra ince bir çubuk yardımıyla üzerine paralel çizgiler çekilerek oluşturulur.

  ŞAL EBRUSU :

  Name:	Sal-Ebru.jpg 
Views:	5687 
Size:	13,8 KB (Kilobyte) 
ID:	28101

  Gel-Git Ebrusu yapıldıktan sonra yine ince bir çubuk yardımıyla enine üç adet, boyuna da iki adet ( S ) harfi, bunların aralarına da istenildiği gibi kavisler çizilerek hazırlanır.

  SOMAKİ (MERMER) EBRUSU :

  Gel-Git veya şal Ebrusu üzerine fırça yardımıyla Battal Ebru yapılarak elde edilir.

  TARAKLI EBRU :
  Name:	Tarakli-Ebru.jpg 
Views:	7111 
Size:	10,8 KB (Kilobyte) 
ID:	28102

  Ebru teknesinin eninden 5 mm. küçük tahtalarla, belli aralıklarla dizilmiş toplu iğne, tel veya ince çivi ile hazırlanan taraklar kullanılarak yapılır. Önce Gel-Git Ebrusu oluşturulur, daha sonra Gel-Git enine hazırlandıysa boyuna, boyuna hazırlandıysa enine tarak yardımıyla tarama yapılır. Eğer istenirse üzerine enine veya boyuna " S " harfleri çizilerek taraklı şal ebrusu oluşturulur.


  HAFİF EBRU :

  Üzerine daha sonra yazı yazmak için oluşturulan, renkleri soluk ve cansız ebrulardır. Burada yazı ön plana çıkar. Hazırlanan kitreye su ilave etmek ve boyalara da damlalık yardımıyla öd ve su, ilave edilerek oluşturulan malzemeyle yapılır.

  AKKASE EBRU :

  Name:	Akkase-Ebru.jpg 
Views:	6430 
Size:	12,7 KB (Kilobyte) 
ID:	28103

  Arap zamkı kullanılarak hafif Ebrunun bazı kısımları kapatılır. Sonra daha koyu bir ebru yapılır. Arap zamkı sürülen yerler ikinci boyaları almazlar, boş kalan bu yerlere daha sonra yazı veya Tezhip yapılabilir.


  KUMLU-KILÇIKLI EBRU :

  Tekne iyice kullanıldıktan sonra dibinde kalan kitreden bu çeşit ebru yapılır. Kitrenin kirlenmesiyle oluşan mukavemet ve boyadaki su oranının az olmasıyla, teknede boyaların çatlaklar oluşturmasıyla elde edilir.

  YAZILI EBRU :
  Arap zamkıyla yazılan yazıların olduğu kısım boya almaz ve o bölüm boş kalır. Yazılı Ebruyu hem Hat hem de Ebru sanatı ile uğraşan sanatçılar yapmışlardır.

  HATİP EBRUSU :

  Name:	Hatip-Ebru.jpg 
Views:	5341 
Size:	6,3 KB (Kilobyte) 
ID:	28104

  Zemine Battal Ebru yapılır, sonra Hatip Ebrusunda kullanılacak renkler seçilir. Tekneye boyuna ve enine dört-beş adet eşit aralıklarla boya damlatılır, içlerine diğer renkler de aynı şekilde damlatılır. Burada boyaların çaplarının eşit olmasına dikkat etmek gerekir. Daha sonra üzerlerine çubuk yardımıyla şekil verilir.


  ÇİÇEKLİ EBRULAR :

  Name:	Cicek Ebru.jpg 
Views:	8594 
Size:	30,1 KB (Kilobyte) 
ID:	28105

  Zemine Battal Ebrusu yapılıp üzerine çubuklar yardımıyla lale, gelincik, karanfil, papatya gibi çiçekler yapılarak hazırlanır.


  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  bu güzel sanat için vermiş olduğun bilgiler için teşekkürler. ruhu dinlendiren bir uğraşı.
 3. #3
  bu sanatı yapanlar baya uğraşıyorlar.. bir kez canlı izlemiştim nasıl yapıldığını. uğraştırıcı bir iş.. bu sanatı yapana da yayınlayana da teşekkürler
 4. #4
  tşk ederiz
 5. #5
  çoook teşekkür ederim bana çoook yardımcı oldunuz
 6. #6
  çok teşekkürler çok yardım ettiniz
 7. #7
  gerçekten çok güzel özetlemişsin :) Ama zor bi iş :)
 8. #8
  valla odev verdı hoca el sanatlarıyla ılgılı benımde aklıma ebru sanatı geldi cok teşekkürler yardımcı oldunuz cunku dığer sayfalarda uzun uzun açıklamışlar sız ıse kısa ve net :) cok teşekkürler:):):):)
 9. #9
  işime çoooooooooooooooooooook yaradı haybiiiii
 10. #10
  Gercekten cooooookk isime yaradi bu ebru sanatini yapmak gercekten cok zor bir emek ister bende bunu canli izledim cok ama cok zar bir is bunu yapmak gercektende emek ister odevime cok yardimci oldu size cook ama coooook isime yaradi size tekrar ve tekrardan tesekkur ederimm:) :) ;)
  ;) :) ;) :) ;)

 11. #11
  superrr:D SAOL ADMİN <3
  Okunma: 28057 - Yorum: 10
Kullanıcı Değerlendirmesi
4 - 5 (8 oy)