Testis Kanseri Nedir? - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Testis Kanseri Nedir?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  'Testis kanseri' genç erkeklerde görülüyor .

  Testis kanserleri 20-40 yaş erkeklerde en sık görülen kanser tiplerindendir. Testis tümörü testisde (yumurtalık)bulunan çeşitli hücrelerden gelişen bir tür kanserdir. Hattat Hastanesi Üroloji Bölüm Başkanı Cerrahpaşa Tıp Fak. Androloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat yazdı.

  Son 50 yılda olumsuz çevresel koşullara bağlı olarak testis kanser vakalarının sayısında artış görülmüştür. Ancak aylık kendi kendine muayene ve semptomların değerlendirilmesi ile hastalık erken dönemde yakalanabilir ve tedavisi kolay bir aşamada müdahale edilebilir.

  Testis kanseri çoğunlukla, sperm üreten hücrelerde başlar. Kanser ilk olarak testiste bezelye büyüklüğünde sert bir yumru olarak dikkat çeker. Bu yumru genellikle dokunulduğu zaman acımaz. Erken safhalarda başka belirti yoktur. Bu nedenle testis tümörü belki de erken teşhis açısından doktorları en az zorlayan hastalıktır.

  Birçok erkek tümörü kendisi keşfeder. Ne kadar erken fark edilirse o kadar iyidir. Genellikle kanser sadece tek testisi etkiler.

  Belirtileri:
  -Herhangi bir testiste kitle veya büyüme
  -Skrotumda ağırlık duygusu
  -Karında veya karında ağrı
  -Skrotumda sıvı birikmesi
  -Testislerin birinde veya skrotumda ağrı
  -Seyrek olarak human chronic gonadotropin (HCG) artışına bağlı olarak göğüslerde büyüme ve hassasiyet.

  Unutmayın bu belirtilere başka birçok hastalık ta sebep olabilir. Eğer bu belirtiler 2 haftadan uzun sürerse mutlaka bir doktora görünün. Bu belirtilerin gerçek sebebini size ancak doktorunuz söyleyebilir.

  Sebepler:
  Testis kanserlerinin sebepleri bilinmemektedir. Testis kanseri, baba veya erkek kardeşinde testis kanseri olanlarda, skrotuma inmemiş testisi olanlarda (cerrahi tedavi ile düzeltme yapılmış olsa bile), küçük veya düzensiz şekilde testisi olanlarda (testisler çoğunlukla yuvarlak, düzgün ve sıkıdır) ve klinefelter sendromu olanlarda (genetik hastalık) daha sık görülür.

  Tanı:
  Erken tanı kanserin tedavi edilebilme şansını arttırdığı için çok önemlidir. Tüm genç erkekler ayda bir kez kendi kendine testis muayenesi yapmalıdırlar. Bu testis kanserinin erken tanısı için en önemli unsurdur. Muayenede şüpheli bir durum görülürse mutlaka doktor kontrolüne gereksinim vardır.

  Doktor tanı için kan testleri ve ultrason isteyecektir. Tanıda skrotal ultrasonografi yanında AFP ve beta-HCG denilen kan tahlilleri en önemli yöntemlerdir. Nadiren biyopsi gerekebilir.

  Tedavi:
  Kanserin tipine ve evresine göre değişik tedavi yöntemleri mevcuttur. Ayrıca hastanın yaşı ve genel sağlık durumu da tedavi yönteminin seçilmesinde etkili olmaktadır.

  Testis tümörü tedavisinde birinci ve vazgeçilmez aşama tümörlü testisin cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Tümör tanısı konulan hastaya vakit geçirilmeden radikal cerrahi (inguinal orşiektomi) yapılmalıdır.
  Patolojik evreleme sonrası tümörün tipine ve klinik evreye göre hastaların bazılarına kemoterapi veya radyoterapi verilir. Tedavinin diğer aşamaları ve takibi ilgili uzman hekimlerce yapılmalıdır. Testis tümörü hem radyoterapiye hem kemoterapiye son derece güzel cevap verir.

  Tedavi sonrası yaşam:

  Çoğu erkek bir testisinin alınması ile kısır kalacaklarını veya cinsel aktivitelerinin yok olacağını sanır. Ancak bu yanlıştır. Hemen tüm hastalarda testis kanseri yalnız tek testiste oluşur. Bu vakalarda erkek cinsel ve üretken fonksiyonlarını diğer testisi ile sürdürebilir. British Journal of Cancer adlı dergide Temmuz 2005'te yayınlanan, İngiltere'de faaliyet gösteren Kanser Araştırmaları Enstitüsü ve Royal Marsden kanser hastanesinin ortak araştırması da , testis kanseri olan ve tedavi gören erkeklerin çoğunun baba olabildiklerini ortaya koymuştur.Araştırma 1982-1992 yılları arasında testis kanseri tedavisi gören ve iyileştikten sonra çocuk sahibi olmaya çalışan 200 erkeğin yüzde 77'sinin doğal yollarla, yüzde 10'unun ise kısırlık tedavisi görmelerinin ardından çocuk sahibi olabildiklerini açıkladı.

  Yalnızca ameliyat olanların yüzde 85'i, ameliyat olan ve radyoterapi görenlerin yüzde 82'si, ameliyat olan ve kemoterapi uygulananların yüzde 71'i ve ameliyatın ardından hem kemoterapi, hem de radyoterapi görenlerin yüzde 67'sinin baba olabildikleri belirlenmiştir. Bilim adamları, sadece ameliyatla yetinen ya da ameliyatı radyoterapi ile destekleyen erkeklerin üretkenliğinin hastalıklarından fazla etkilenmediğine dikkati çekmiştir. Testis kanseri olan erkeklerin yüzde 83'ü, ameliyat ve tedaviden sonra cinsel yaşamlarında olumsuz yönde bir değişiklik olmadığını söylemişlerdir.

  Alınan testisin yerine skrotum içine konulan ve normal testis görünümü veren protez testis takılabilir. Lenf bezlerinin alınması penisin sertleşmesini veya orgazmı olumsuz etkilemez ancak kısırlığa sebep olabilir. Bu bazen ilaçlarla düzeltilebilir. Radyoterapi de spermleri öldürücü etki gösterebilir. Genellikle tedaviden birkaç ay sonra düzelme görülür ancak yinede tedaviden önce önlem olarak sperm alınarak dondurulması önerilebilir.

  KENDİ KENDİNE TESTİS MUAYENESİ


  Erken teşhiste en önemli kısım aylık kendi kendine muayenedir. Muayene için en iyi zaman sıcak bir banyo veya duştan sonra scrotumun sıcakla gevşediği andır.

  Muayenede izlenecek adımlar:

  -Aynanın karşısında ayakta durun. Scrotum derisinde herhangi bir değişiklik veya şişlik olup olmadığına bakın,

  -Her bir testisinizi her iki elinizle muayene edin. Orta parmaklarınız testisin altında, başparmağınız üstünde olmak üzere parmaklarınız arasında testisi nazikçe çevirin. Bir testisiniz diğerinden hafif büyükse bu sizi şaşırtmasın. Bu normaldir. Testisin üzerinde yumru olup olmadığına bakarken testisin bir önceki muayeneye göre kıyasla, büyümüş sertleşmiş veya başka türlü değişmiş olup olmadığına dikkat edin.

  -Spermi taşıyan ve biriktiren yumuşak ve tubuler bir yapı olan epididimi bulun. Kanserli kitleler genellikle testisin bu bölgesinde yerleşir. Ancak testisin ön yüzünde de görüldüğü olur.

  -Eğer bu muayene sonucunda bir kitle ile karşılaşırsanız hemen doktorunuza görünün.Bu kitle kanseröz olsun olmasın hemen tedavi edilmezse yayılabilir.Unutmayın testis kanseri özellikle erken teşhis ve tedavi ile yüksek gerileme şansına sahiptir.


  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  tedavisi ne acaba
 3. #3
  benin yumurtalıklarım şişiyor rengi kırmızı ve beyaz karışımı agrısıda oluo şiş olan sol kısım çok sert
 4. #4
  eşim amaliyat oldu bi sene önce sol testisi alındı timörden dolayı ama şimdi gene tekrarladı ve kemo terapi görücek sizce doru bi şeymi testisinde lekeler görülmüş
 5. #5
  benim eşim de 3 ay önce ameliyat oldu sol testisi alındı ardından 14 seans radyoterapi gördü, 10 gün sonra da ilk kontrolümüz olacak. eşinizin tümör tekrarladı yazmışsınız, merak ettiğim konu tekrarlama nerede oluyor? diğer testiste mi? ultrasonda mı lekeler görüldü? bence doğru birşey yapıyorlar, tekrarlama sağ testiste ise, testisi tamamen almak yerine radyoterapi ve/veya kemoterapiyle tümörü yok etmek doğru bir düşünce. Acil şifalar diliyorum. Allah hepimizi sevdiklerimize bağışlasın. Sağlıklı günler diliyorum...

  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  eşim amaliyat oldu bi sene önce sol testisi alındı timörden dolayı ama şimdi gene tekrarladı ve kemo terapi görücek sizce doru bi şeymi testisinde lekeler görülmüş

 6. #6
  kocam testis kanseri, karnında byük bi kitle var, ameliyat oldu kitlenin alınması için ama alamadılar çok fazla büyümüş. hiç bir çözümü yokmuş eve yolladılar, yapacak birşey yok diye. çok çaresizim.. kocam gözlerimin önünde eriyor Allah rızası için yardım edin, bi tedavi yöntemi bulun ne olur… :((((
 7. #7
  hocam ben 19 yaşında yim benim yumurtalar da tam damar gibi şeyin başlangıcin da bezelye büyüklüğünde bir kitle meydana geldi ikisinde de var böyle sağ böbrek tarafında da ağrı oluyo oturunca biri yok ama yürürken ağrıyo lütfen yardımcı olum çok tedirginim kanser miyim çok korkuyorum
 8. #8
  eşim ameliyat oldu yumurtalıgı alındı oda kötü huylu çıktı hiç birşey anlamıyorum ve lütfen yardım edin bana.çocugumuz olur mu?
 9. #9
  Misafir murat Nickli Üyeden Alıntı
  hocam ben 19 yaşında yim benim yumurtalar da tam damar gibi şeyin başlangıcin da bezelye büyüklüğünde bir kitle meydana geldi ikisinde de var böyle sağ böbrek tarafında da ağrı oluyo oturunca biri yok ama yürürken ağrıyo lütfen yardımcı olum çok tedirginim kanser miyim çok korkuyorum
  murat bende on dokuz yaşındayım benimde sol yummurtayla penis arasında bezelye büyüklüğünde var sol böbrek sol kasık tamamen acıyo ama birden oluştu yeni fark ettim geçmiş olsun acil doktoru korkulacak birşey yok dedi

 10. #10
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  murat bende on dokuz yaşındayım benimde sol yummurtayla penis arasında bezelye büyüklüğünde var sol böbrek sol kasık tamamen acıyo ama birden oluştu yeni fark ettim geçmiş olsun acil doktoru korkulacak birşey yok dedi
  abi bndensin :( bnde sol testisle penisin arasında bi bezelye kadr küçük bişi var abi onu tuttun mu ağrıyo sol böbrek kısmım ağryo 15 yaşndaym çok korkuyorm...:((

 11. #11
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  abi bndensin :( bnde sol testisle penisin arasında bi bezelye kadr küçük bişi var abi onu tuttun mu ağrıyo sol böbrek kısmım ağryo 15 yaşndaym çok korkuyorm...:((
  Arkadaşlar aynı şey bnmde başıma geldi sol testisin arka kısmında penise yakın bi yerde ama testisi döndürmeye çalışınca ön tarafa gelebiliyo bezelye büyüklüğünde ve hala öyle doktora gittim 1ay önce ultrason çektirdi bi sıkıntı yok dedi içim rahat etmedi ertesi gün başka bi hastaneye gittim doktor elle muayene etti bu sıkıntı yok normal dedi herkeste var ama farkında değil kimse dedi rahat ol bişeyin yok dedi.. yani paniğe kapılıp korkmayın sorun yok ama yinede içinizin rahat etmesi gerekirse gidin doktora ama en azından panik yapmayın :)

  Okunma: 117811 - Yorum: 24
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.9 - 5 (6 oy)