Trafik Lambaları ve Trafik Lambalarının Görevleri - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Trafik Lambaları ve Trafik Lambalarının Görevleri

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Name:	trafik-lambalarinin-gorevleri.jpg 
Views:	24172 
Size:	10,4 KB (Kilobyte) 
ID:	26728

  Trafik ışıkları, trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda trafik akışını düzenleyen, hayatımızı kolaylaştıran ve zaman kazandıran son derece yararlı bir teknoloji ürünüdür. Işıklar yukarıdan aşağıya doğru sırasıyla kırmızı, sarı ve yeşil renklerdedir. Kırmızı ışık yolun geçişe kapalı olduğunu, kırmızı ışıktan sonraki sarı ışık yolun geçişe açılmak üzere olduğunu, yeşil ışık yolun geçişe açık olduğunu, yeşilden sonraki sarı ışık ise durmaya hazırlık aşamasını (durma çizgisini geçtiyseniz geçin, aksi halde durun) belirtir.

  Üzerinde oklar bulunan ışıklar, ok yönündeki hattın yeşil ise açık, kırmızı ise kapalı olduğunu belirtir. Yanıp sönen tek kırmızı ışık, kavşağa gelince durularak geçilmesi, yanıp sönen tek sarı ışık ise, kavşağa gelince yavaşlayarak dikkatlice geçilmesi gerektiğini belirtir. Sürücü sadece kendi hattını kontrol eden ışıklara bakmayı alışkanlık haline getirmelidir. Diğer hatlardaki ışıklara bakılması, dikkatin yeterince yoğun olmadığı bir anda hata yaptırabilir, kazalara yol açabilir.

  Trafik ışıklarının bazıları, hangi renk ışığın ne kadar yanması gerektiğini düzenleyen bir iç zamanlayıcı ile kontrol edilirken, bazıları da bir sinyalizasyon merkezi tarafından kontrol edilmektedir.

  Trafik ışıklarının yanmaması durumundaki kaosu, kaza ve kavgaların çıkmasını önlemek için, şu basit kuralların bilinmesi son derece yararlıdır. Işıkları yanmayan bir kavşağa gelindiğinde, her yönde 'DUR' işareti varmış gibi davranılmalıdır. Bu durumda, kavşağa önce giren taşıtın, iki taşıt aynı anda giriyorsa sağdaki taşıtın önceliği olduğu unutulmamalıdır.

  Her gün giderek daha sık olarak karşılaştığımız bir olayı, kırmızı ışık ihlallerini dikkatinize sunmak istiyorum. Bazı sürücülerin kırmızı ışığı hiçe sayarak yolarına devam ettikleri dikkatinizden kaçmıyordur herhalde. Sarı ışık yandığında kavşağı terk etmek için hızlanarak sınırları zorlayanlar değil, kırmızı ışık yanarken geçen uyanıklardan bahsediyoruz.

  Son dönemlerde artan araç sayısı ve onunla orantılı artırılamayan trafik görevlisi sayısı ve denetimler, bu türden ihlallerin giderek artmasına yol açmaktadır. Kuralı ihlal edenler, herhangi bir ceza almadıklarından, bir kaza olmadığı sürece, bunu bir kazanç gibi görmekte, kazaların birçoğunun, sürücülerin ilk ve bazen son kazaları olduğu gerçeğini görmezlikten gelmektedirler.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  Elerine sağlık
 3. #3
  Ellerin dert görmesin gardaş...
 4. #4
  ellerine sağlık
 5. #5
  Bence güzel olmuş ellerinize sağlık thanks valla 5.sınıf öğrencilerine yararı var
 6. #6
  azcık kısa yazın ya
 7. #7
  çok gzl olmuş tşk ederim.allah razı olsun
 8. #8
  çok güzel olmuş
 9. #9
  harika ödevim için çok yararlı oldu kim hazırladıysa ellerine sağlık çok güzel olmuş
 10. #10
  5 lere çok güzel bir performans görevi olur ama diğer sitelerdeki yazılar daha kısa
 11. #11
  bence bu daha güzel ve kısa ben baktım hiç birisi bu kadar kısa değil yalancı
  Okunma: 84582 - Yorum: 34
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.5 - 5 (12 oy)