Eğitim Hakkı Nedir? - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Eğitim Hakkı Nedir?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Eğitim hakkı, çocukların en önemli haklarından biridir. Unicef'in 1999 tarihli raporunda da belirttiği gibi okuma-yazma bilmeme çok ciddi sorunlara neden olmaktadır. Anne ve çocuk ölümlerinin önde gelen etkenlerinden biri, annenin eğitim düzeyinin düşüklüğü veya okuma-yazma bilmemesidir. Kız çocuklarının okullaşma oranındaki 10 puanlık bir artış sonunda bebek ölüm hızı binde 4.1 azalmaktadır. Şu halde çocuğun en temel hakkı olan yaşama hakkı ile eğitim hakkı arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır.

  Yaşama hakkının yanı sıra, çocuğun bedensel, zihinsel, duygusal sosyal ve ahlak gelişimi için eğitime gereksinimi vardır. İnsanın doğuştan getirdiği yeteneklerini geliştiren en önemli araç eğitimdir. Eğitimsizlik sonucu ortaya çıkan sorunlar şunlardır:

  • İnsanlar üretken biçimde çalışamazlar.
  • Sağlıklarına özen gösteremezler.
  • Kendilerini ve ailelerini gereği gibi koruyamazlar.
  • Kültürel açıdan zengin bir yaşam sürdüremezler.

  Kız çocukların da gereksinlerimini karşılayacak ve kendilerine yaşam becerisi kazandıracak nitelikli eğitim görmeye hakkı vardır. Oysa tüm Dünya'da okula gitmeyen 6-11 yaşlarındaki 130 milyon çocuğun 73 milyonunu kız çocukları oluşturmaktadır. Kız çocukların eğitiminin önemi 1990'lar boyunca her fırsatta vurgulanmıştır. Bu konu, 1990 yılında 155 ülke tarafından onaylanan Herkes İçin Eğitim Dünya Bildirgesinde geniş olarak yer almıştır.Bu bildirgede En acil öncelik, kızlarla kadınların eğitime erişbilirliğini sağlamak, bu eğitimin niteliğini yükseltmek ve cinsiyete dayalı her türlü yargı yok edilmelidir denmektedir.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  Güzellllllllll
 3. #3
  güzel ya güzel
 4. #4
  daha uzun yok mu performans ödevii
 5. #5
  tıklayın dio ama göstermiyor
 6. #6
  Konu Düzenlenmiştir.
 7. #7
  ben okuldan 2009 da mezun oldum ve 3 yıldır üniversiteye hazırlanıyom ilkez bana bu yıl(04.11 .2011)tarihinde askeri bi belge geldi askeriyeye gitim bana 3 yıldır kacak olduğumu ve tecil hakımın olmadığını soyledi ve ben de şuan dersanye gidiyom demememe rağmen seni askere alacaz diyorlar ama ben de okumak istiyorum lutfen bu konuda ne yapabilirim hakında bilgisi olan biri veya birilleri varsa bana cevap versin(1988 doğumluyum)
 8. #8
  Bence çok güzel olmuş ellerinize sağlık emeğe saygı...
 9. #9
  performans ödevim de daha uzunu yok mu
 10. #10
  güzel ama çok gereksiz bilgiler var !!!!!
 11. #11
  bence bu eğitim hakkı nedir sitisi çok güzel bir sayfayı dodurdu
  Okunma: 62040 - Yorum: 30
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.5 - 5 (10 oy)