Kara Sinek Hakkında Merak Edilenler - Delinetciler Portal

Kara Sinek Hakkında Merak Edilenler

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Karasinek, yiyecekleri yemeden önce, hortum biçimindeki ağzında bulunan tüpleriyle ona dokunup "kalite kontrolü" yapar. Sinek, diğer bir çok canlıdan farklı olarak besinlerini dışarıda sindirir. Bunun için hortumları sayesinde besinlerinin üzerine çözücü bir sıvı boşaltır. Bu sıvı, besini sineğin emebileceği kıvama getirir. Sinek daha sonra hortumuna bağlı emici pompalarla besini içine çeker.

  Sinek en kaygan zeminlerde bile rahatlıkla dolaşabilir, evlerin tavanlarında saatlerce asılı durabilir. Ayakları, camlara, duvarlara veya tavanlara konmak için bir dağcıdan daha donanımlıdır. Eğer içeri çekilebilen pençeleri tutunmaya yetmezse, ayağının ucundaki vantuzlar onu zemine iyice yapıştırır. Bu vantuzların tutuş özelliği, salgılanan özel bir sıvı ile arttırılmıştır.

  Bir karasineğin uçuşu, son derece kompleks bir iştir. Sinek önce, yön belirlemeye yarayan organlarını büyük bir titizlikle gözden geçirir. Daha sonra, ön tarafındaki denge organlarını ayarlayarak uçuş pozisyonunu alır. Son olarak, duyargalarının ucundaki alıcılar sayesinde, rüzgarın şiddeti ve yönüne göre kalkış açısını saptar. Ve nihayet havalanır. Ama tüm bunlar saniyenin yüzde biri kadar bir zaman sürmüştür. Uçuşa geçer geçmez kısa bir sürede hızlanabilir ve giderek saatte 10 kilometre gibi bir hıza ulaşabilir...

  1308 - Kara Sinek Hakkında Merak Edilenler


  Onun için rahatlıkla "akrobatik uçuş ustası" tanımı kullanılabilir. Havada olağanüstü zig zaglar çizerek uçabilir.

  Beklenmedik, ani ve sert dönüşler yapabilir. Bulunduğu noktadan dikey olarak bile havalanabilir... Ne kadar elverişsiz ve kaygan olursa olsun, her türlü yüzeye rahatlıkla konabilir.

  Bu müthiş uçucunun bir başka gösterisi, evlerin tavanına konabilmesidir... Yerçekimi gereği tavanda duramaması ve yere düşmesi gerekir... Ama bu imkansızı gerçekleştirebilmesi için özel sistemlerle yaratılmıştır. Bacaklarının uç kısımlarında çok küçük vantuzlar vardır. Dahası bu vantuzlar belli bir yüzeyle temas ettiklerinde yapışkan bir sıvı salgılar. İşte bu yapışkan sıvı sayesinde karasinek tavana asılı kalabilir. Tavana doğru yaklaştığında bacaklarını öne doğru uzatır ve tavana dokunduğunu hissettiği anda, geldiği yönün tam aksine doğru bir takla atarak tavan yüzeyine karınüstü tutunur... Karasinek iki kanada sahiptir. Bir bölümü vücudun içine gömülü olan bu kanatlar, sinirlere bölünmüş çok ince bir zardan oluşur ve birbirinden bağımsız hareket edebilir.

  Ancak uçuş halinde, tıpkı tek kanatlı uçaklarda olduğu gibi, tek bir eksen üzerinde gidip gelirler. Bu kanatların hareketini sağlayan kaslar, sinek uçmaya başladığında kasılır, inişe geçtiğinde gevşer. Uçuşa başlarken sinirlerin denetlediği bu kas ve kanat hareketleri, bir süre sonra otomatik hale gelir.

  Kanatların yüzeyinde ve başın arka kısmında bulunan dokunma organları, uçuş ile ilgili bilgileri anında beyine ulaştırır.

  Sinek, uçuş halindeyken yeni bir hava akımıyla karşılaşırsa, bu dokunma organları hemen beyne gerekli sinyalleri gönderir. Kaslar da beyinden gelen sinyallere göre kanatları bu yeni duruma uygun biçimde çalıştrmaya başlar. Sinek bu organları sayesinde, kendisine karşı kalkan bir sinekliğin havada oluşturduğu fazladan rüzgarı hemen algılar ve çoğu kez uçup kurtulur. Karasinek, kanatlarını bir saniyede yüzlerce defa çırpabilir. Bu hareket için, dinlenme sırasında harcadığı enerjinin yaklaşık yüz katı bir enerji harcar. Bu açıdan oldukça güçlü bir yaratıktır. Çünkü insan metabolizması normal temposuna oranla en fazla 10 kat daha enerji harcayabilir. Üstelik insan böyle yoğun bir enerji tüketimini en fazla bir kaç dakika sürdürebilir. Oysa karasinek kanatlarını bu ritimle tam yarım saat boyunca çırpabilir ve bu tempoda bir kilometreden fazla mesafe katedebilir.

  Karasineğin gözü ommatid adı verilen yaklaşık 6000 küçük gözden oluşur. Her ommatidin yüzü farklı bir yöne dönük olduğu için, sinek önünü arkasını, her iki yanını, üstünü ve altını görebilir. Yani 360 derecelik bir açıyla çevresini algılayabilir. Her ommatide 8 duyu hücresi bağlıdır. Gözdeki toplam duyu hücresi sayısı ise 48.000 kadardır. Bu sayede sineğin gözü saniyede 100 görüntü alabilir.

  Sineğin uçuş yeteneği, kanadındaki
  üstün tasarımdan kaynaklanır. Kanatların kenarları, yüzeyi ve kanat damarları, algılayıcı hassas kıllarla kaplıdır. Sinek bu kıllarla hava akımlarını ve mekanik baskıları tespit eder.

  Kur'anda Bahsedilmesi

  " BİR SİNEK BİLE YARATAMAZLAR..."

  " Ey insanlar, (size) bir örnek verildi şimdi onu dinleyin. Sizin Allah'ın dışında tapmakta olduklarınız - hepsi biraraya gelseler dahi - gerçekten bir sinek dahi yaratamazlar...

  Onlar, Allah'ın kadrini hakkıyla takdir etmediler. Şüphesiz Allah, güç sahibidir, azizdir. "
  (Hac Suresi, 73-74)

  Tek bir sinek bile,insanoğlunun ürettiği tüm teknolojik araçlardan çok daha üstündür. Dahası sinek "canlı"dır. Uçaklar ya da helikopterler bir zaman kullanılır, sonra çürümeye bırakılır. Sinek ise kendisinin benzerlerini üretir.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  Sonunu dini yorumla bitirmeseydi iyi sayılabilirdi.
 3. #3
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Sonunu dini yorumla bitirmeseydi iyi sayılabilirdi.
  daha da güzel olmuş

 4. #4
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Sonunu dini yorumla bitirmeseydi iyi sayılabilirdi.
  Neden bu kadar dinden uzak kalmayı seçiyorsunuz. Bir kaç ayet okuyun. Belki doğru yola dönersiniz.

  Âyetlerimizi yalanlayanlar ve onlara uymayı kibirlerine yediremeyenler, işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedî kalacaklardır.
  (A'RAF suresi 36. ayet)

  Şüphesiz ayetlerimizi yalanlayanlar ve onlara karşı büyüklenenler var ya, onlar için göğün kapıları açılmaz ve halat iğnenin deliğinden geçinceye kadar cennete girmezler. Biz suçlu-günahkarları işte böyle cezalandırırız.
  (A'RAF suresi 40. ayet)

  Ayetlerimizi yalanlayanları, hiç bilemeyecekleri bir yerden ağır ağır çöküşe götüreceğiz.
  (A'RAF suresi 182. ayet)

 5. #5
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Sonunu dini yorumla bitirmeseydi iyi sayılabilirdi.
  sen ataist misin kardeşşim

 6. #6
  gerçekte güzeldi keşke her konuda böyle açıklayıcı olsaydı
 7. #7
  Bence ayet ile bitmesi güzel olmus vede gerçekten bir sinek kadar ne gücümüz nede yaratıcılıgımız var bizi yaratanı unutmamak gerek
 8. #8
  bi kral dan bahsediliyordu tam aklıma gelmiyor ama ya hadis ya ayet olması lazım bu kral ölümden kaçmak için türlü türlü önlemler almış ama onu burnundan beyne ulaşan bir sivrisinek öldürmüş ALLAH öyle yüceki bir sinegi bile misal v ermekten kaçınmıyor o sinegi yaratan ALLAH ne özellik vermiş ona ben özellikle arılara hayranım arıların faydası saymakla bitmez insanlara tavsiyem arı larla ii geçinin ddddddddddd..............
 9. #9
  Kur'anda geçen ayetleri kendi dilleri olduğu için, en iyi anlayan ve yorumlayan Suudi ve Suudgillerin, ürettikleri uçaklar, karasineklerden esinlenilerek dünyaya, bilime ve insanlığa kazandırdığı yenilikleri, hakimiyetlerini merak edip durmaktaydım. Başkalarınca da incelendiğini anlıyorum... Gitti desene patentlik konu başlığı!..
 10. #10
  kardeşim eline saglık merakımı giderdigin için teşekkürler sonunuda ayete dayadıgın için güzel olmuş
 11. #11
  Site Yöneticisi Senden Allah razı olsun herşeyi geçtim sonunda ayet ile birleştirmen çok güzel birşey. Bundan rahatsız olan arakdas sana sesleniyorum SENİ YARATAN KİM? Yazıklar olsun sana..!!!
  Okunma: 30474 - Yorum: 18
Kullanıcı Değerlendirmesi
4.1 - 5 (39 oy)