Adet Belirtileri Kaç Gün Önce Başlar? - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Adet Belirtileri Kaç Gün Önce Başlar?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  PMS, kadın ve genç kızların adet (regl) dönemine yaklaşırken yaşadıkları önemli karakteristik fiziksel ve ruhsal belirtiler olarak tanımlanır.

  PMS, yumurtlama ile regl dönemi arasında yaşanan bir grup belirtidir. Reglden 7-10 gün önce yaşanmaya başlar ve belirtiler regl başlamasıyla sona erer.

  PMS BELİRTİLERİ
  Her kadın ya da genç kızda farklı belirtiler gözlenebilir. Belirtiler regl döneminden, regl dönemine gerçekleşir. Belirtilerin şiddeti, dönem dönem dalgalı bir seyir göstererek artabilir. Belirtiler, genellikle regl döneminin başlamasından 7-10 gün önce kendini gösterir ve bu dönem yaklaştıkça şiddetlenebilir. Belirtiler hafif, orta şiddette ya da şiddetli olabilirler.

  Duygusal belirtiler

  *Sıkıntı, kaygı

  *Çabuk sinirlenme, asabilik

  *Bitkinlik

  *Depresyon

  *Kızgınlık

  Konsantrasyon bozukluğu

  *Aşırı duyarlılık

  *Cinsel istekte değişme

  *Kendini beğenmeme

  *Sosyallikten uzaklaşma

  *Doğal aktivitelere olan ilginin azalması

  Fiziksel belirtiler

  *Karın Şişkinliği

  *Göğüslerin şişkinliği ve hassaslığı

  *Diz, dirsek ve parmaklarda su toplanması

  *İştahın artması

  *Baş ağrısı

  *Yeme isteği

  *Kabızlık

  *Mide bulantısı

  *Susama

  *Hantallaşma

  *Uyku alışkanlığının değişmesi

  PMS'İN TEŞHİSİ
  PMS'in teşhisinde, laboratuar bulguları ya da fiziksel bulgularla hareket edilemez. Çünkü PMS'e has bir tane özel belirti yoktur. PMS'in teşhisindeki tek yol, PMS belirtileri olarak sıralanan belirtilerden rahatsız olan kadın ve genç kızların belirtilerini, iki - üç ay boyunca izlemeleridir. Belirtilerin adet öncesi dönemde gerçekleştiğinin ve adet kanamasının gerçekleşmesiyle yok olduğunun saptanmasıyla, PMS teşhisi konulabilecektir.

  NE YAPMALI

  Diyet
  Genel beslenme çizgilerinin rehber alındığı günlük bir diyet, PMS belirtileri üzerindeki kontrolünüzde size yardımcı olacaktır. Daha az tuz, rafine şeker, kırmızı et ve yağ tüketmeye çalışın; karbonhidrat karışımları, sebze ve meyve yiyin.

  Sodyum miktarını kontrol altına almanız, adet kanaması öncesinde eklemlerinizde oluşacak sıvı toplanmasını azaltacaktır. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu günlük sodyum miktarı 2000 ile 4000 mg arasıdır. Aşağıdaki önerileri dikkate alarak, tuz alımınızı dereceli olarak düşürün.

  Tabağınızdaki yiyeceğe tuz yerine başka katkılar eklemeyi deneyin (Bu, mevsime göre çeşitli otlar, limon suyu ya da sirke olabilir)

  Yemeğinizi pişirirken tuz eklemeyin.

  Konserve yerine taze ürünleri tercih edin.

  Egzersiz
  Egzersiz, sadece genel sağlığı düzeltip, iyiye gitmesini sağlamaz, aynı zamanda endorfin üretimine de yardımcı olur. Haftada en az 3 -5 kere yarım saatlik egzersizler yapmanız, çok yararlı olacaktır. Yüzme, jogging, hızlı adımlarla yürüme ya da kendi tercih ettiğiniz bir sporu yapabilirsiniz. Bu, sizin vücudunuzun daha biçimli olmasına, kilonuzu daha rahat kontrol edebilmenize, vücut sağlığınızı korumanıza ve kendinize olan güveninizin artmasına yardımcı olacaktır.

  Alkol ve kafein alımını düşürmek
  Alkol ve kafein, PMS belirtilerini şiddetlendirebilir. Kafein bundan başka, göğüslerin hassasiyeti arttırabilir, endişe ve asabiyet yaratabilir. Ancak şu da unutulmamalıdır ki kafeinin tek kaynağı kahve değildir. Çayda, bazı içeceklerde, çikolotada ve sayılamayacak kadar çok ilaçta da bulunur. Alkol de, PMS'in yarattığı baş ağrısı ve yorgunluğu arttırır.

  Dinlenme
  Çoğu kimse, her gece ortalama 7 saat uykuya ihtiyaç duyar. Bazı genç kızlar, özellikle adet dönemi öncesi, daha fazla uykuya ihtiyaç duyabilirler. Kendinizi daha iyi hissedene kadar dinlenmelisiniz.

  Stresi azaltmak
  Stres, PMS'i şiddetlendirebilir. Stresi yenerek kendinizi rahatlatmak için kullanabileceğiniz bir çok metod vardır. Meditasyon, yoga ya da egzersiz sizin stresinizi atmanıza yardımcı olacaktır. Kendinizi rahatlatıcı renklerle çevirin, yumuşak bir müzik koyun, bir banyo yapın. Özellikle hoşlandığınız şeyleri yapmak için zaman ayırmanız, kendinizi daha iyi ve daha mutlu hissetmenize yol açacaktır. Sizde nelerin stres yarattığını keşfetmeye bakın ve onlardan uzak durun. Özellikle adet döneminizin son safhasında.

  Duygularla başa çıkmak
  PMS'in en zor bölümü, duygularınızın üst seviyeye çıkması ve bu hisleri kontrol edebilme konusunda yetersiz kalabilmenizdir. Gereksiz yere duyulan kızgınlıklar genç kızları rahatsız eder. Gereğinden fazla duyarlılık ve sinirlilik hali, aile hayatı ya da arkadaşlıkları zedeleyebilir. PMS'de duygusal belirtiler, fizikselden daha önde gidiyorsa ve verdiğimiz yardım ipuçları yetersiz kalıyorsa, bir uzmana gözükmenizde yarar vardı

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  benim daha 5 gün oldu bu belirtilerin başlaması. bunları okuyunca daha çok korktummm
 3. #3
  Ben 10 yasindayim haziranin 8 sekizinde 11 yasinda olucam sag gogsum
  cikmaya basladi. yukaridaki belirtilerin hepsi var ama adet olucam mi bilmiyorum
  lutven bilgi verin . :-(

 4. #4
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  Ben 10 yasindayim haziranin 8 sekizinde 11 yasinda olucam sag gogsum
  cikmaya basladi. yukaridaki belirtilerin hepsi var ama adet olucam mi bilmiyorum
  lutven bilgi verin . :-(
  Çok küçüksün bunun için ayrıca vücudunun olgunlaşmış olması gerekir yani göğüslerinin tam anlamıyla oluşması senin ki biraz ergenlikten paikolojik yani hem ilk kez adet olacak birisin bu belirtiler genel adet olan bayanlar için. Kasma bu kadar ufaklık😉

 5. #5
  ben 13 yaşındayım bu belirtiler bendede varnerdeyse 4 gündür var bu belirtiler ne zaman olcam
 6. #6
  Ben 13 yaşındayım aralık ayında 14 yaşına girecem ramazan bayramına 1 hafta kala 1 damla kan geldi 2 bucuk aydir kan gelmedi bu belirginlikleerin hepsi bende var bir uzmana danismam sizce gerekiyormu :( lutfen ceabini veerin cok korkuyorum
 7. #7
  Benim bayadan beri akıntı geliyor göğuslerimde olgunlasti kahve rengi sarı karisimi leke geliyo ne zaman adet olabilirim
 8. #8
  benim ilk iki gün çamur renginde kan geldi şimdide sarı ile byez birşeyler geliyo nezaman olucam
 9. #9
  Ben 11 yaşındayım bu belirtilerib hepsi bende var hatta karnımın alt bölgesinde ağrı bile var bide akıntılarım var acaba ne zaman adet olurum.
 10. #10
  1 damla geldi diyen arkadaş o bir damla gelmez çiş gibi fazla gelir bilgine bide ben ne zaman olucam 14 yaşındayım
 11. #11
  slm ben 12 yaşındayim iç çamaşırımda lekeler var göğusum buyüdü karnim agriyo batmalar oluyo basim dönüyo icim bulanio acaba nezaman adet olcam
  Okunma: 77544 - Yorum: 19
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.7 - 5 (140 oy)