Adet Sancısına Ne İyi Gelir? - Delinetciler Portal

Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Adet Sancısına Ne İyi Gelir?


  Adet sancısı birçok bayanın ortak derdidir. Her ay belirli günlerde bel,karın ve yumurtalık bölgelerinde oluşan spazm şeklindeki dayanılmaz ağrılar yüzünden kimi, işiyle ilgili önemli bir toplantıya katılamazken...

  Balık, yumurta, tavuk ve süt adet sancılarını önlerken, elma,incir ise sinirlilik ve gerginlik gibi adet öncesi sendromuna iyi geliyor. Adet sancıları çoğu kadının ortak derdidir.

  Her ay belirli günlerde bel,karın ve yumurtalık bölgelerinde oluşan spazm şeklindeki dayanılmaz ağrılar yüzünden kimi, işiyle ilgili önemli bir toplantıya katılamazken, kimi de günler öncesinden biletini aldığı konsere gidemez.

  Bazı kadınlar ise adet sancılarını geçirmek için ağrı kesicilerden medet umar.

  BALIK VE YUMURTA ADET SANCISINI HAFİFLETİYOR

  Yapılan araştırmalar, tuz, yağ ve şeker miktarını azaltıp, protein bakımından zengin olan balık ve yumurtayı fazla yiyenlerde, lifli besinleri sofrasından eksik etmeyenlerde adet sancıları daha hafif geçmektedir.

  Deniz mahsullerinde, soya fasulyesinde, sütte ve susamda ağrıyı azaltmak yanında kişiye mutluluk hissi de veren trytophan isimli bir çeşit amino asit bulunduğunu hatırlatan uzmanlar, bu gıdalar sayesinde adet döneminin ağrısız geçirilebileceğini belirtiyorlar.

  İştah ya kapanır veya kişide aşırı tatlı yeme isteği ortaya çıkar. Bunların yanı sıra depresyon,alınganlık, gerginlik, endişe, uyum güçlüğü gibi duygusal değişiklikler de görülebilir. Kadınların yüzde 10u adet öncesi sendromu (PMS) diye bilinen bu dönemi çok şiddetli yaşarlar. Daha çok 20li ve 30lu yaşlarda görülen adet öncesi sendromunun en önemli sebebi hormonal dengesizliklerdir.


  KAFEİNLİ İÇECEKLERDEN UZAK DURUN

  Hormonlar üzerinde etkileri olan bazı besinler ise,adet öncesi sendromunu önler. Örneğin, adet tarihinden birkaç gün önce tuz azaltılırsa, şişme ve ödemin önüne geçilebilir. Kafeinli içeceklerden uzak durulması ise,huzursuzluk hissini ve göğüslerdeki hassasiyeti azaltır.

  Diyetisyenler, bu konuda şöyle diyorlar : Stres, aşırı alkol tüketimi, beslenmede doymuş yağ oranı fazlalığı, adet öncesi sendromunu hızlandırıcı faktörlerdir. Şeker hastalıklarında da sendrom daha ağır seyreder. Bu dönemi hafif geçirmek için karbonhidratlı gıdalardan uzak durmak gerekir. Adet döneminde ve adet öncesi sendromunda kalsiyumun önemi büyüktür.

  Kalsiyumun yüzde 99u kemiklerde, geri kalanı da kandadır. Kandaki kalsiyum kas ve sinir iletimini sağlar. Kandaki kalsiyumun seviyesi düştüğünde, bundan kas ve sinir sistemi olumsuz yönde etkilenir. Böyle bir durumda adet öncesi sendromu daha yoğun yaşanır.

  Kalsiyum, B vitamini, E vitamini, çinko ve magnezyum bakımından zengin gıdalar almak gerekir. Yani bol bol siyah üzüm, yumurta, kabak, patates, kavun, ay çekirdeği, fındık, ceviz, muz, ciğer, deniz ürünleri ve balkabağı yenilmelidir"

  ADET
  ÖNCESİ SENDROMUNU AZALTAN GIDALAR

  B vitamini : Ciğer, böbrek, yumurta sarısı, yapraklı sebzeler. Kalsiyum : Süt, balık, ayçekirdeği, soya fasulyesi, yerfıstığı, ceviz, somon. Magnezyum : Mısır, fındık, maydanoz, elma, incir, limon, portakal, un

  ADET
  SANCILARINI AZALTAN GIDALAR

  Balık, yumurta, lifli besinler, tavuk, deniz mahsulleri, soya fasulyesi, süt, susam.
  öncesi sendromlar da dikkate alındığında kadınların yaklaşık on günü regl döneminin sıkıntılarıyla başbaşa geçer. İşin acı tarafı bu ağrılı ve sıkıntılı süreç, bazı kadınlar tarafından adeta bir kader gibi görüldüğü için hiçbir önlem almayı akıllarına getiremezler. sancılarına dur demek mümkün. öncesi vücut su toplamaya, göğüsler hassaslaşmaya başlar.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  bn çok aqrı çekiorum.bn 13 yaşındayım.erkenn adet qrdüqüm için bu aqrılara alışık deilim:(
 3. #3
  ben daha 11 yaşındayım yani ilköğretim 5. sınıf öğrencisiyim ama adetim çoktan geldi ve çok ağrım oluyor bazen dayanamıyorum bile
 4. #4
  adetli iken sancılarım sadece yatınca geçiyo çok halsiz oluyorum
 5. #5
  Bende de çok ağrı oluyor ama mecburen ağrı kesici içiorm
  Ama içmek iyi değil

 6. #6
  agrı kesiciler adet kanamasını keser mi...
 7. #7
  ne yaparsam yapayım geçmiyor işte yokmu şak diye geçiren bi hap
 8. #8
  Teşekkürler bilgiler için
 9. #9
  !! Bende aşırı adet agrısı cekıorm 3gun evden cıkamıyorum adet dönemlerimde siz AGRI KESICI ICMEKTEN KORKUYORSUNUZ galıba AMA korkmayın BEN DOKTORA GİTTİM
 10. #10
  bende aşırı ayrı çekiyorum iki senedir yurt dışından getirttiğim bi hap var kabını kaybettim bulunca yazarım ismini...
 11. #11
  Teşekkürler
  Okunma: 385061 - Yorum: 254
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.4 - 5 (116 oy)