Andımız | Öğrenci Andı - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Andımız | Öğrenci Andı

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  "Türküm, doğruyum, çalışkanım, İlkem; küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir.

  Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir.

  Ey Büyük Atatürk!

  Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe durmadan yürüyeceğime ant içerim.
  Varlığım Türk varlığına armağan olsun.
  Ne mutlu Türküm diyene!"

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  Andımızın Yazarı Kimdir?

  Yetmiş yıldan beri
  okullarda her sabah söylenmekte olan "Öğrenci Andı" nı yazan ve 23 Nisan 1933'te Türk çocuklarına armağan eden de Dr. Reşit Galip'tir.
  Prof. Dr. Afetinan, "Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler" adlı eserinde (s. 213) Dr. Reşit Galip ve "AND" hakkında şunları yazmıştır:

  "1933 yılının 23 Nisan Çocuk Bayramı idi. O, heyecanla Çankaya köşküne geldiği vakit, Atatürk'ün yanında bana bir kâğıt uzattı ve şunları anlatmaya başladı. 'Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit, bir and meydana çıktı. İşte Cumhuriyetimizin 23 Nisan çocuklarına armağanı' dedi:

  Bu sözler, Türk çocukları tarafından o yıldan beri tekrarlanmaktadır. Vatanperver Dr. Reşit Galip, evvelâ bir baba olarak bu hisleri duymuş; sonra da Millî Eğitim Bakanı olarak okul çocuklarına bu andı içirmişti."

  Öğrenci andında yer alan her sözde ve anlamında Türk Millî Eğitiminin amacının özü vardır. And'da geçen her sözün ve ettikleri yeminin anlamı öğrencilere iyi kavratılmalı. Öğrenciler, okul içinde ve okul dışındaki hayatlarında, her sabah söyledikleri and'a göre hareket ederek "doğru" ve "çalışkan" olmalı. Küçükleri korumalı. Büyükleri saymalı. Yurdunu ve milletini özünden çok sevmeli. Yükselmeyi ve ileri gitmeyi "ülkü" edinmeli. Atatürk'ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan yürümelidir. Yeri gelince varlığını, Türk varlığına armağan edebilmelidir.

  Öğrencilerin okul içinde ve okul dışındaki davranışları, AND'da söyledikleri sözlere ve ettiği yemine uygun olmalıdır.

 3. #3
  ayneen FB <3
 4. #4
  Teşekkür yarın andımızı bn okiycam ii oldu bu
 5. #5
  yarın bn okuyacakrım da iyi oldu
 6. #6
  güzel yarın andımızı okuma sırası bende inşallah güzel okurum bunun için buradan çalışıyorum
 7. #7
  andımız çok kolay bana sıra geldiğinde okudum ve herkez alkışladı.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!
 8. #8
  yaa şey noktalamalar doğru mu ?
 9. #9
  tamam :)........
 10. #10
  iyiki varsınız bugün andımızı ben okuyacağım
 11. #11
  Her gün kalabalık sınıflarda ders görmek zorunda kalan, derse aç mı, tok mu girdiği belli olmayan, ezber ve bir o kadar da kötü bilgilerle donatılan, kara tahtada ders yapan, o küçücük yaşlarına rağmen onlarca sorunla boğuşan çocuklarımıza, daha anlamlı, insani, bilimsel ve kendi yaşlarına uygun, kendi yaşantıları yoluyla bilgiyi yapılandırmalarını sağlayacak bir eğitim sistemine ihtiyaç varken ANDIMIZ gibi soyut, bilimdışı; pedagojik olarak sakat bir metni onlara her sabah dayatmanın hiçbir anlamı kalmamıştır ve artık buna bir son verilmesi gerekmektedir.
  Okunma: 163352 - Yorum: 48
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.6 - 5 (266 oy)