Sünnet Nedir? | Sünnetin Anlamı - Delinetciler Portal

Sünnet Nedir? | Sünnetin Anlamı

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Sünnet Bir İslam dini terimi. Efâl-i mükellefin'dendir. İslam peygamberi Muhammed'in Müslümanlarca uyulması gerekli sayılan davranışları ve herhangi bir konuda söylemiş olduğu söz (kavli), fiil (fi'il) ve takrirlerine verilen ad.

  Sünnet, (peygamberin söz ve davranışları) İslam hukukunda kaynak olma açısından Kur'an'dan sonra gelmektedir.

  Sahabiler, Kur'anı ezberledikten sonra, peygamberin söz ve fiillerini de ezberlediler ve yazdılar. Sünnet, Kuran'ın öncelikli bir tefsiri olduğu gibi, bütün İslam dünyasında İslam yaşayışının ana ilkelerini belirleyen bir geleneği kapsadı ve şeriatın ana kaynağı sayıldı.

  Sünneti müekkede peygamberin devamlı yaptığı, sünneti gayri müekkede ise ara sıra yaptığı işlerin adıdır.

  Kuran, Müslümanlara en güzel örnek olarak peygamberi gösterdiği için peygamberin her davranışı Müslümanlara yaşarken örnek olduğu gibi vefatından sonra da hadis kitaplarıyla örnek oldu. Hadis ilimleri doğdu.

  Hicri 3.yy.da yazılan ve Sahiheyn denilen İmam Buhari ve İmam Müslim'in hadis kitapları sünnetin en önemli yazılı kaynaklarıdır.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  .saygılı olmak

  .namazı cemaatle kılmak

  tesbihi parmakla çekmek

 3. #3
  erkeğin gavur olmaması
 4. #4
  erkek çocuğunun pipisinin kesilmesine sünnet denir
 5. #5
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  erkek çocuğunun pipisinin kesilmesine sünnet denir
  bu sünnette düğünlü ve eğlenceli olur

 6. #6
  Sünnet kız ve erkek çocuklarına Hıristiyan ve Yahudi inançlarından gelen bir yaptırımdır ancak İslamiyetin bir şartı olduğu zan edilir çünkü İslamiyetin kitabı Kuran'ı Kerim i Türkçe okutmazlar okullarda dahi ama Peygamber hayatı dersini anlaşılabilmesi için ve örnek teşkil etmesi için Türkçe okuturlar böylece İslam adı altında sünnet-mezhep dini oluşturulur davul çalınır oynanır eğlenir..
 7. #7
  güzel olmuş panpa
 8. #8
  erkek çocuğunun pipisinin kesilmesine sünnet denir :D
 9. #9
  çok işime yaradı
 10. #10
  sünnetin tanımını ve çeşitlerini bulamıyorum yaa...peygamberimizi sürekli yaptıkları bir yapaıp bir yapmadığı ve sık yapıp nadir yapmadığı sünnet çeşitleri felan onlar neden hiç bir yerde yazmıyor yaa :(
 11. #11
  tesbihi elle çekmek
  Okunma: 33520 - Yorum: 11
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.5 - 5 (75 oy)