Geçmişten Günümüze Arabaların Değişimi

 Geçmişten Günümüze Arabaların Değişimi

  Okunma: 13613 - Yorum: 5
 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Araba, insan ve yük taşımaya yarayan tekerlekli motorlu ya da motorsuz her türlü kara taşıtı. Motorsuz olanlar hayvanlarla ya da insanlar tarafından yürütülmektedir. Çek çek’ler, el arabaları insan gücüyle yürürken, kağnı, koçu öküz ve mandayla, fayton, briska, kupa ve benzeri arabalar atla yürütülmektedir. Hollanda ve Belçika'da keçilerin koşulduğu hafif arabalar da vardır.

  Arabaların M.Ö. 3000 yıllarında tekerlek ve kızağın bulunmasından sonra ortaya çıktığı düşünülmektedir. İlk çağ kavimlerinin (Sümer, Mısır, Yunan, Asur) arkası açık iki tekerlekli savaş arabaları kullandıkları bu dönemle ilgili adak heykelciklerinde görülmektedir.

  İki tekerlekli ve parmaklıklı ilk arabaları İÖ 2000'li yıllarda savaş amacıyla Hititliler yapmıştır. Frigler, Yunanlılar ve Romalılar dağlık ve sarp bölgelerde arabaların devrilmemesi için teker açıklığı kadar mesafede birbirine paralel giden oyuk yollar yaptığı bilinmektedir.

  9. yüzyıldan itibaren arabaların üstü kapanmaya başlamış. 1400’lü yıllardan sonra arabalarda yay makas kullanılarak sarsıntıların azaltılmasında önemli başarılar sağlanmıştır yine aynı dönemde Uzakdoğu’da çekçek, Anadolu’da kağnı, Almanya’da koçu arabaları yapılmıştır.

  Fayton ve kupa yapımına 1500'lü yıllarda İngiltere’de, 17. yüzyılda Berline’ler Fransa’da başlanmıştır. Demiryolu ulaşımının başlaması ve 20. yüzyılda otomobillerin geliştirilmesi ile atlı arabaların önemi oldukça azalmıştır.

  Osmanlılarda Tanzimat'a kadar yalnızca padişahlar, şeyhülislamlar ve kazaskerler arabaya binebilmekte idi. Tanzimat'tan sonra bu araba ayrıcalığı kaldırılmış, İkinci Meşrutiyetten sonra ise kadınlarla erkekler aynı arabaya binmeye başlamışlardır.

  İstanbul’da ilk kullanılan araçlar öküzle çekilen koçu arabaları idi. Daha sonra talikalar kullanılmış, binek olarakta fayton, landon ve berline tipi arabalara binilmiştir.

  Türkiye’de 1950’li yıllara kadar İstanbul’da faytona binilirken , 1964 yılına kadar Ankara sokaklarında fayton dolaşmıştır. Günümüzde ise İstanbul Adalarda, İzmir de ve kıyı kentlerimizde turistik amaçlarla fayton taşımacılığı yapılmaktadır.


  Name:	gecmisten-gunumuzu-arabalarin-degisimi-1.jpg 
Views:	24625 
Size:	22,8 KB (Kilobyte) 
ID:	29917Name:	gecmisten-gunumuzu-arabalarin-degisimi-2.jpg 
Views:	21439 
Size:	15,3 KB (Kilobyte) 
ID:	29918Name:	gecmisten-gunumuzu-arabalarin-degisimi-3.jpg 
Views:	21148 
Size:	19,6 KB (Kilobyte) 
ID:	29919Name:	gecmisten-gunumuzu-arabalarin-degisimi-4.jpg 
Views:	23221 
Size:	28,5 KB (Kilobyte) 
ID:	29920


  sponsorlu bağlantılar
 2. #2
  çok güzel
 3. #3
  güzel
 4. #4
  Ayyyy çok güzel öyle bir yardımcı oldu ki anlatamam
 5. #5
  çok güzelmiş :)
 6. #6
  çok güzelmiş bence :)

Konu Etiketleri

Geçmişten günümüze araba

arabaların geçmişten günümüze gelişimi

gecmisten gunumuze arabalar

Günümüzde otomobil kısaca bilgi

arabanın geçmişten günümüze değişimi yazı