Savcının Görevleri - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Savcının Görevleri

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Savcıların sorumluluğu ülkelere göre değişiklikler göstermekle birlikte, çoğu ülkede polis soruşturmasından temyiz aşamasına kadar olan yargılama sürecini kapsar. Ayrıca birçok ülkede hukuk davalarında devleti savcılar temsil eder. Savcılığın tarihteki ilk örneklerine Roma hukukunda rastlanmakla birlikte, çağdaş savcılık kurumunun biçimlenmesi yargısal suçlama ve karar verme işlevlerinin birbirinden ayrıldığı 18. yüzyıla rastlar. Ayrıca devletin kolluk kuvvetlerinin de (zabıta, polis vs.) emir-komuta savcılık kurumu, Osmanlı Devleti'nde ilk kez 1879'da Mehakimi Nizamiye Teşkilatı Kanunu'yla oluşturuldu. Cumhuriyet dönemindeki yasal düzenlemelerde savcıların yetki ve görevleri yeniden belirlendi.

  Türkiye'de savcı olmak için hukuk fakültesi mezunu olmak, hakimlik-savcılık için yapılan yazılı sınavda ve ardından mülâkatta başarılı olmak ve stajı tamamlamak gereklidir.

  Savcının Görevleri - Savcı Ne İş Yapar ?

  GÖREVLERİ
  -Ağır cezalık suçlar ile kanunda kamu davası açılması gerektiği belirtilen konularda şikayetçi olsun veya olmasın hazırlık soruşturmasını yapar, kamu davası açar, " Kanıt toplar ve sanığı sorguya çeker, -Ölüm olaylarında cesetlerin adli muayenesini yaptırır, "İddianame hazırlar ve yargı kararlarını yerine getirir, " Suçtan zarar gören kişilerin ve toplumun haklarını savunur, " Medeni hukuku ilgilendiren, kanundan doğan bazı davaları açar (Derneğin veya vakfın hukuken ortadan kaldırılması, evlenmeye itiraz vs.).

  KULLANDIĞI MALZEMELER VE YARARLANDIĞI KAYNAKLAR
  -Büro malzemeleri, -Dava dosyaları, " Cübbe, " Delil teşkil eden eşyalar, " Türkiye Cumhuriyeti kanunları, tüzükler ve yönetmelikler.


  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Savcı olmak isteyenlerin; -Üst düzeyde akademik yeteneğe, sözel akıl yürütme ve ikna gücüne, " Kuvvetli bir belleğe sahip, " Araştırmacı, titiz, dikkatli ve düzenli, " İnsanlarla rahat iletişim kurabilen, zor koşullarda yılmadan çalışabilen, " Cesaretli, sabırlı, soğukkanlı, " Bedence sağlam kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Genellikle bürolarda ve mahkemelerde çalışırlar. Ancak, suçla ilgili araştırma yapmak için olay yerinde ve olumsuz koşullarda da çalışmak zorunda kalabilirler. Keşif, otopsi, tespit gibi durumlarda açık havada görev yapabilirler. Sorumluluk isteyen, yoğun iş yükü bulunan ve stresli bir meslektir. Atama nedeniyle sık sık yer değiştirme söz konusudur. Çalışırken, hakim, kaymakam, vali, yerel yöneticiler ve vatandaşlarla iletişim halindedir.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Bu mesleği seçmiş olan kişilerin Adalet Bakanlığı'nın merkez ve taşra teşkilatı dışında çalışma olanağı yoktur. Kişinin kendine ait işyeri açması veya özel sektörde çalışması mümkün değildir. Mesleğe girişte görev yeri, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca yapılacak ad çekme yöntemiyle belirlenir. Daha sonra bölge esasına göre atanmaları söz konusudur.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Meslek için gereken ön eğitim çeşitli üniversitelere bağlı hukuk fakültelerinde verilmektedir. Savcı olabilmek için, hukuk fakültelerinden mezun olduktan sonra Adalet Bakanlığının açmış olduğu Hakimlik ve Savcılık sınavını kazanmak, iki yıl hakim ve savcıların yanında staj yapmak gerekmektedir.


  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Hukuk fakültesine girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) yeterli "Eşit Ağırlıklı (EA)" puan almak gerekmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  - Mesleğin ön eğitimi lise ve dengi okul sonrası 4 yıldır. Savcı olabilmek için, hukuk fakültesini bitirdikten sonra Adalet Bakanlığı'nın açmış olduğu hakimlik ve savcılık sınavını kazanmak, 2 yıl hakim ve savcıların yanında staj görmek gerekir. Eğitim süresince öğrenciler; Hukuk Başlangıcı, Medeni Hukuk, Anayasa Hukuku, İktisat, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, Türk Dili, Yabancı Dil, Borçlar Hukuku, Ceza Hukuku, İdare Hukuku, Türk Hukuk Tarihi, Maliye, Ticaret Hukuku, Sosyoloji, Vergi Hukuku, Miras Hukuku, İcra İflas Hukuku, Adli Tıp gibi zorunlu derslerin yanında, Genel Sosyoloji, Çevre Hukuku, Noterlik Hukuku, Haberleşme Hukuku, Avrupa Topluluğu Hukuku, Toprak Hukuku, Sermaye Piyasası Hukuku, Avukatlık Hukuku gibi seçmeli dersleri de alırlar.

  MESLEKTE İLERLEME
  Çeşitli il ve ilçelerde Cumhuriyet Savcısı olarak göreve başlayanlar, daha sonra Cumhuriyet Başsavcı Vekili, Cumhuriyet Başsavcısı, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı, Danıştay Savcısı olabilirler ve Adalet Bakanlığı merkez kuruluşlarında idari görevlerde bulunabilirler.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  ilk defa bir site beğeniyorum
 3. #3
  savcı olmaktan vazgeçtim size teşekkür ederim:)
 4. #4
  ya ben bi avukatla görüştüm savcılık sınavına avukatlık yapıp daha sonra savcı olmak isteyenler giriyor mezun olduktan sonra böyle bir sınava girmek mecburiyeti yok sadece staj varmış gerçekten böyle mi yoksa yeni mezun olsan ble bu sınava girmen gerekir mi?
 5. #5
  savcılık bence çok özel bi meslek aynı zamanda niteliklerini taşımak gerekiyor.tehlikeli de olduğunu düşünüyorum ama bu bölümü hiç düşünmeden ilk sıraya yazacağımdan eminim.
 6. #6
  Bence savcılık çok güzel bir meslek ve herkez sana saygı duyar. Ve çok zor dönemer geçirmek zorunda kalan bir meslek.
 7. #7
  bende bu mesleği hiç aklımdan çıkarmayacağım tam bana göre gizemlilik ve hareketlilik sanıım artık ilerdeki mesleğimi buldum :)
 8. #8
  1. savcı daha fazla sorumluluk sahabi
  2.durumu tehlike arz eder.
  3.hakimi bile davadan alabilecek güçtedir reddi-hakim çıkararak hakimi davadan alabilir tabi sebeb lazım.
  4.avukat ve hakimden daha fazla sorumluluk sahibidir.

 9. #9
  Savcilik guzel meslekde gorevleri icinde vatandasi azarlama gorevi yok bu yetki nerden geliyor
 10. #10
  nekadar maas aliyor acaba?
 11. #11
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  nekadar maas aliyor acaba?
  10.000 tl alıyorlarmış

  Okunma: 57825 - Yorum: 18
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.9 - 5 (139 oy)