Ağlayan Kaya (Manisa Ağlayan Kayanın Hikayesi) - Delinetciler Portal

Ağlayan Kaya (Manisa Ağlayan Kayanın Hikayesi)

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Ağlayan Kaya NİOBE

  Niobe, Lydia kralı Tantolos'un kızı, Thebai kralı Amphion'un ise karısıydı. Çok kibirli ve hırslı bir kadındı. Hepsi birbirinden güzel tam oniki tane çocuğu vardı. Altısı kız, altısıda erkekti. Bundan dolayı kendini öyle beğeniyordu ki Thebai kadınlarının büyük saygı duydukları Tanrıça Leto'yla sadece iki çocuğu var diye alay ediyordu. Niobe daha fazla çocuğu olduğu için tanrıça Leto'dan daha çok saygı görmesi gerektiğini söylüyordu.

  Leto bunları duyunca çok üzüldü. Bunun yanında çok da öfkelenmişti. İki tanrıya ana olan bir kadına hakaret ettiği için Niobenin cezalandırılmasını istedi. Çocukları Artemis ve Apollon'u yanına çağırarak durumu anlattığında iki kardeş Niobe'ye hak ettiği cezayı vermek için derhal harekete geçtiler.

  Ağlayan Kaya NİOBE

  Niobenin altı oğlu Kitheron dağının kayalıklarla örtülü sarp yamaçlarında avlanırlarken Apollo öğle vakti onları kıstırdı ve görünmez okları ile altısınıda yere serdi. Haber duyulunca altı kız kardeş, kardeşlerinin ölülerinin bulunduğu dağa koştular. Fakat yol çok uzundu veonlar oraya ulaşana kadar gece olmuştu. Karanlıkla birlikte Artemis de gök yüzünde parlamaya başladı. Annesini üzen kadının kızlarını görünmez okları ile avladı. Tam dokuz gün hiç kimse dağa çıkıp oniki kardeşin cenazelerini almaya cesaret edemedi. Bu yüzden cenaze törenleri de yapılamadı. Niobe çocuklarının başına gelen bu felaketten dolayı günlerce ağladı kendini yerden yere vurdu. Acısı öyle büyüktüki çocuklarının öldükleri dağa çıkıp Zeus'tan kendisini kayaya çevirmesini istedi, ve Zeus'ta bu acılı anne'nin isteğini yerine getirip onu çocuklarının cenazesinin başında kayaya çevirdi.


  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  çok güzel ve acıklı bir efsane bunu bize sunduğunuz içi
  teşekkür ederizn
  yedikule ilköğretim okulu 7A
  57 nolu nurcan kıldacı

 3. #3
  ulan çok saçma kaçtane tanrı var yuh zeos meos one la
 4. #4
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  çok güzel ve acıklı bir efsane bunu bize sunduğunuz içi
  teşekkür ederizn
  yedikule ilköğretim okulu 7A
  57 nolu nurcan kıldacı
  yanlış bilgi kendi kendine kaYAYA DÖNÜŞMÜŞ

 5. #5
  çok güzelmiş inanamadım arkadşıom sınıfta anlatiodu inanmadım ama internetten baknca şaşırdım yazık kadına nası taşa dönüştüki inanamıom mumak allah korusun.................
 6. #6
  çoook güzel bir evsane harika
 7. #7
  çok güzel ve dogru olduguna inanıyorum çünkü bende kayseri erciyes çok eskıden ana ve kız taş halınde olmuş resımleri bıle var
 8. #8
  zeus diye bir şey yoktu tabi ki inananlar vardı ama sadece allah vardır onun için biraz saçma olmuş
 9. #9
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  çoook güzel bir evsane harika
  Wayyyyçok güzelabi yawacıklıda

 10. #10
  çok ilgingnç
 11. #11
  ağlayan kaya ise korunsun . oraya gittiğimde çocuklar kumlar üzerinde oynuyordu
  ailelerdede suç var manisa belediyesininde

  Okunma: 43198 - Yorum: 22
Kullanıcı Değerlendirmesi
4 - 5 (72 oy)