Atatürkün Sanatla İlgili Sözleri - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Atatürkün Sanatla İlgili Sözleri

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Atatürkün Sanatla İlgili Sözleri

  — "Bir millet sanattan ve sanatkardan mahrumsa tam bir hayata malik olamaz. Böyle bir millet bir ayağı topal, bir kolu çolak, sakat ve alil bir kimse gibidir. Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur."

  —"Sanat güzelliğin ifadesidir… Bu ifade söz ile olursa şiir, nağme ile olursa musiki, nakş ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık… olur."

  —"Sanatkar, toplumda uzun mücadele ve gayretlerden sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır."

  —"Hayatta müzik lazım değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar insan değildirler. Eğer söz konusu olan hayat, insan hayatı ise müzik mutlaka vardır. Müziksiz hayat zaten mevcut olamaz. Müzik hayatın neşesi, ruhu, sevinci ve her şeyidir."

  —"İnsanlarda bir takım ince, yüksek ve asil duygular vardır ki insan onlarla yaşar. İşte o ince, yüksek, derin ve asil duyguları en çok duyabilen ve diğer insanlara duyurabilen şairdir."

  —"Yüksek bir insan toplumu olan Türk Milletinin tarihi bir özelliği de güzel sanatları sevmek ve onunla yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin yüksek karakterini, yorulmaz çalışkanlığını, doğuştan gelen zekasını, ilme bağlılığını, güzel sanatlar sevgisini ve milli birlik duygusunu devamlı olarak ve her türlü vasıta ve önlemlerle bağlayarak geliştirmek milli idelimizdir."

  —"Güzel sanatların her dalı için, T.B.M.M.'nin göstereceği ilgi ve emek, milletin insani ve medeni hayatı ve çalışkanlık veriminin artması için çok etkilidir."

  —"Hepiniz millet vekili olabilirsiniz, Bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız."

  —"Güzel sanatlarda başarı; bütün inkılapların başarılı olduğunun en kesin delilidir. Bunda başarılı olmayan milletlere ne yazıktır. Onlar bütün başarılarına rağmen medeniyet alanında, yüksek insanlık sıfatıyla tanımaktan daima yoksun kalacaklardır."

  —"İnsanlar olgunlaşmak için bazı şeylere muhtaçtır. Bir millet ki resim yapmaz, millet ki, heykel yapmaz, millet ki, tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz; itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur."

  —"Güzel sanatların hepsinde, ulus gençliğinin ne türlü ilerletilmesini istediğinizi bilirim. Ancak bunda en çabuk, en önde götürülmesi gerekli olan Türk müziğidir. Bu ulusun yani değişikliğine ölçü, müzikte değişikliği alabilmesi, kavraya bilmesidir…"

  —"İnsanlarda bir takım ince, yüksek ve asil duygular vardır ki insan onlarla yaşar. İşte o ince, yüksek, derin ve asil duyguları en çok duyabilen ve diğer insanlara duyurabilen şairdir."

  —"Dünyada medeni olmak, ilerlemek ve olgunlaşmak isteyen herhangi bir millet mutlaka heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir."

  —"Aydın ve dindar olan milletimiz, ilerlemenin sebeplerinden biri olan heykeltıraşlığı en üst derecede ilerletecek ve memleketimizin her köşesinde atalarımızın ve bunlardan sonra yetişecek evlatlarımızın hatıralarını güzel heykellerle dünyaya ilan edecektir."

  —"Sanatkar, cemiyette uzun ceht (aşırı çalışma) ve gayretlerden sonra anlında ışığı ilk hisseden insandır."

  —"Bunun içindir ki milletimizin… güzel sanatlara sevgisini… her türlü vasıta ve tedbirlerle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür."

  —"Sanatçı, esaslı kültür sahibi olmalı ve tarihi iyi bilmelidir."

  —"Sanatkar el öpmez; sanatkarın eli öpülür!"

  —"Hayatlarını büyük bir sanata vakfeden bu çocukları sevelim."

  —"Türk milletinin tarihi bir vasfı da güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Bunun içindir ki, milletimizin güzel sanatlara sevgisini mütemadiyen ve her türlü vasıta ve tedbirle besleyerek inkişaf ettirmek milli ülkümüzdür.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  süper yazı
 3. #3
  çoq qüsllll sözler işimede çoq yaradı sıpalar kim yaptısa afernnn :) xdéé
 4. #4
  çoook güsell thankss
 5. #5
  harika sozler saolun kulak çekilmekyen kurtuldum
 6. #6
  Ya Bayıldım :D
  Çook güzel !
  Atatürk ' ü zaten Çook Seviyorum :)
  Onun bu sözlerinide bilmiyodum ama öğrenmiş oldum . Ayrıca şekilli yazan arkadaşlara sesleniyorum !
  LÜTFEN ' TÜRKÇE ' MİZİ DÜZGÜN KULLANALIM !

  Atatürk ' ü Çoook Seviyoruz :)

  Atam ! Sen kalk Ben yatam &.

 7. #7
  süper olmuş sözlere bayıldm ya çk işime yaradı vala
 8. #8
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  dsdsdsdsddsdsdsdsds :D
  işime yaradı tüşekkürrr ederm ;) :o

 9. #9
  Yha Gerçekten hazırlayanın ellerine sağlık çok yardımcı oldu teşekkür ederimm... 8-)
 10. #10
  Atatürk diyorsunuz yazdığınız kelimeler Türkçe bile deyil.Bu Atatürk'e ve Türkiye'ye yapılan en kötü saygısızlıklardan biridir.Birde dersiniz ki;'' Biz neden ingilizce dersi işliyoruz?'' neden biliyormusunuz? Çünkü eğer siz kendi ana dilinizi bile doğru kullanmassanız, öğrenmesseniz, onlar size kendi dillerini öğretir ve siz hiçbir şey diyemessiniz yazık şu Türk geleceğine yazık sizlere.
 11. #11
  sözler çok güzel teşekkürler ama aferin sıpalar yazan kişi çok aptal hatta domuzun önde gideni
  Okunma: 102693 - Yorum: 66
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.8 - 5 (13 oy)