Atatürk'ün Demokrasi İle İlgili Sözleri - Delinetciler Portal

Atatürk'ün Demokrasi İle İlgili Sözleri

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  DEMOKRASİ prensibinin en asri ve mantıki tatbikini temin eden hükümet şekli, CUMHURİYET'tir!..

  İdare usulümüz KAYITSIZ ŞARTSIZ HAKİMİYET'ine sahip olan halkın, mukadderatına bizzat ve bilfiil idare etmesi esasına müstenittir... TÜRKİYE DEVLETİ bir HALK DEVLETİ'dir, HALKIN DEVLETİ'dir!..

  İDARE ve HAKİMİYET MİLLET'in tümüne aittir ve ait olmalıdır!. DEMOKRASİ prensibi MİLLİ HAKİMİYET şekline dönüşmüştür!.. DEMOKRASİ esasına müstenit hükümetlerde HAKİMİYET halka, halkın çoğunluğuna aittir... DEMOKRASİ fikri daima yükselen bir denizi andırmaktadır. DEMOKRASİ fikri mukavemet edilemez bir kuvvet ve cereyan halini almıştır...

  DEMOKRASİ esas itibariyle SİYASİ MAHİYETTE'dir!.. DEMOKRASİ bir SOSYAL YARDIM, veya İKTİSADİ TEŞKİLAT sistemi DEĞİLDİR!.. DEMOKRASİ MADDİ REFAH meselesi de DEĞİLDİR!.. Böyle bir nazariye, vatandaşların SİYASİ HÜRRİYET ihtiyacını uyutmayı amaçlar!.. BİZİM BİLDİĞİMİZ DEMOKRASİ, BİLHASSA SİYASİDİR!.. HEDEFİ, MİLLETİN İDARE EDENLER ÜZERİNDEKİ MURAKABESİ SAYESİNDE, SİYASİ HÜRRİYETİ TEMİN ETMEKTİR!..

  Asrî demokraside ferdî hürriyetler, hususî bir kıymet ve ehemmiyet almıştır; artık ferdî hürriyetlere devletin ve hiç kimsenin müdahalesi söz konusu değildir. Ancak, bu kadar yüksek ve kıymetli olan ferdî hürriyetin, medeni ve demokrat bir millette, neyi ifade ettiği, hürriyet kelimesinin mutlak surette, düşünülebilen mânasiyle anlaşılmaz. Söz konusu olan hürriyet toplumsal ve medeni insan hürriyetidir. Bu sebeple ferdî hürriyeti düşünürken, her ferdin ve nihayet bütün milletin müşterek menfaati ve devlet mevcudiyeti gözönünde bulundurulmak lâzımdır. Diğerinin hak ve hürriyeti ve milletin müşterek menfaati ferdî hürriyeti sınırlar.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  abi çççooooooooooooooooookkkkkkkkk saol çok işime yaradı valla bilmediğim sözleride vardı onları öğrendim çoq saol
 3. #3
  Süper sözler.. cok teşekkür ederim.. işime cok yaradı.. :)
 4. #4
  bu bnm performans ödevim cook saolun...
 5. #5
  işime yaramadı pek yha ama oolsun yinede ..........
 6. #6
  harika sözler çok teşekkür ederim
 7. #7
  beyler kısa sözleri yok mu
 8. #8
  çok işime yaradı saooooolun tşkkr
 9. #9
  beyler kısa sözleri yok mu
 10. #10
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  beyler kısa sözleri yok mu
  Yok Arkadaşım Yok

 11. #11
  beyler kısa sözleri yok mu
  Okunma: 47443 - Yorum: 31
Kullanıcı Değerlendirmesi
2 - 5 (6 oy)