Peygamberimizin Aile Büyükleri Kimlerdir?

 Peygamberimizin Aile Büyükleri Kimlerdir?

  Okunma: 18220 - Yorum: 6
 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.s.)'in babası, Abdülmuttalib'in oğlu Abdullah; annesi ise Vehb'in kızı Âmine'dir. Babası Abdullah, Kureyş Kabîlesinin Hâşimoğulları kolundan, annesi Âmine ise Zühreoğulları kolundandır. Her ikisinin soyu, bir kaç göbek yukarıda, "Kilâb" kabilesinde birleşmektedir. Her ikisi de Mekkelidir.

  Peygamber (s.a.s.) Efendimiz, Hz.İbrâhim'in büyük oğlu Hz. İsmâil'in neslindendir. Soyu Adnân'a kadar kesintisiz bellidir.

  Peygamber (s.a.s.) Efendimizin soyu, çok temiz ve çok şerefli bir nesep (soy) zinciridir. Bir hadisi şerifte Rasûl-i Ekrem Efendimiz:

  "Allah, Hz İbrâhim'in oğullarından Hz. İsmâil'i, İsmâiloğullarından Kinâneoğullarını, Kinâneoğullarından Kureyşi, Kureyşden Hâşimoğullarını, Hâşimoğullarından da beni seçmiştir."

  Hz. Muhammed (s.a.s.)'in doğumundan iki ay kadar önce babası Abdullah, Suriye seyâhatinden dönerken Yesrib (Medine)'de hastalanarak 25 yaşında vefât etmiş ve orada defnedilmişti. Peygamberimiz (s.a.s.)'e, babasından mirâs olarak beş deve, bir sürü koyun, doğduğu ev ve künyesi Ümmü Eymen olan Habeşli Bereke adlı bir câriye kalmıştır.

  Peygamberimizin sütannesinin adı Halime, sütkız kardeşinin adı ise Şeyma’dır. Amcalarının adı, Ebu Talip, Zübeyir, Hamza ve Abbas’tır. Ebu Lehep de onun amcasıdır ama o, Peygamberimize ve Müslümanlara çok kötülük etmiştir.


  sponsorlu bağlantılar
 2. #2
  çok güzel ben çok beğendim allah hepinizden razı olsun ama o .................. razı olmasın
 3. #3
  çokkkkkkkkkkkkkkk güzel
 4. #4
  ödevime çok yardıııııııııııııııııııımcı oldu .yazanların ellerie saglllıkkkk :)
 5. #5
  çok güzel birşey çok işime yaradı çok teşekkürler yapanlara.
  ;)

 6. #6
  ALLAH hepinizden razı olsun ödevimden 100 aldım :)
 7. #7
  5 aldımmmm:-)