Yetişkinlerde Altına Kaçırma Problemi - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Yetişkinlerde Altına Kaçırma Problemi

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Enürezis, halk arasında yatak ıslatma olarak biliniyor. Türkiye'de her beş aileden birinde görülüyor. Uzmanlık tezini gece işemeleri üzerine yapan Ürolog M. İhsan Karaman, ailelerin bu hastalığı psikolojik sanmalarını eleştiriyor: "Komşusu 'oğlu sidikli' diyecek diye annesi çocuğun hastalığına saçma sapan kulplar uyduruyor." Hastalık, en son geçtiğimiz yıl Brezilyalı futbolcu Ronaldo'nun enüretik olduğunu açıklamasıyla gündeme gelmişti.

  Yetişkinlerde Altına Kaçırma Problemi

  Enürezis durumu, idrar kontrolünü kazanmış olması beklenen kişilerde görülen, istem dışı idrar kaçırma şeklinde açıklanıyor.

  Fakat pratikte doktorlar bile enürezis için yatak ıslatma tabirini kullanıyor. İdrar kontrolünü kazanma yaşı kızlarda üç, erkeklerde ise dört. Eğer bu yaşın üzerindeyseniz ve uykuda altınıza kaçırıyorsanız siz bir enüretiksiniz. Ancak yaşınız kemale ermiş bile olsa senede bir-iki kez gerçekleşen kaçırmalar, İngiliz tıp adamlarının tabiriyle "kaza" olarak değerlendiriliyor ve tedaviye ihtiyaç duyulmuyor. Zira bu durumlar o günkü yorgunluğa ve uykuya yenik düşmekle açıklanabilir.

  Konuya 17 senesini vermiş Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 2. Uroloji Kliniği Şefi Doç. Dr. M. İhsan Karaman bile bir zamanlar altına birkaç defa kaçırdığını itiraf ediyor: "Ben de idrarımı tutmam gereken bir yaşta altıma kaçırdım. Bu çok doğal. Mesele minimum haftada iki kez yatağını ıslatan insanlarda başlıyor. Araştırmalara göre Türkiye'de 1 milyon kişi enüretik. Bunun 70 bininin yetişkin olduğunu biliyoruz. 2. Dünya Savaşı'nda farklı ülkelerde askerler üzerinde yapılan araştırma, hastalığın tüm dünyada yaygın olduğunu gösterdi."

  Papirüslerdeki çiş

  Hastalık, neredeyse insanlık tarihi kadar eski. Tıp dünyası, konu ile ilgili ilk ciddi bilgileri M.Ö. 1550 yılına ait Eber papirüslerinden elde etmiş. Tabletler, enüretiklerin toplumdan dışlandığını gösteriyor. Hastalık, tedavi edilmediği takdirde bireyde özgüven eksikliğine, benlik saygısının yitirilmesine ve sosyal kimlikle ilgili sakıncalara yol açıyor, tüm yaşamı etkileyebiliyor. Dr. Karaman, gece işemeleri ile ilgili yanlış düşüncelerden şikayetçi. "Son olarak İstanbul'da Acıbadem ve Ümraniye'yi kapsayan bir araştırma yaptık. Sosyo ekonomik seviye düştükçe hastalığı algılayışlar değişiyor. Fakir kesimler, hastalığın psikolojik olduğuna ve yakında geçeceğinden emin. Daha kültürlü kimseler ise çocuğunu ya da eşini hemen doktora qötürüyor. Aileler arasında komşularının 'sidiklinin annesi' gibi laflarından korkarak doktora gidemeyenlerin olduğunu saptadık. Bu nezle gibi basit bir hastalık. Tedavisi çok kolay. Eğer çaresine bakılmazsa altını ıslatan bir yetişkinin hayatı perişan hale gelebiliyor."

  Dr. Karaman, kendisine başvuran her hastada aynı psikolojik durumu tespit etmiş: "Her hasta kendisini bu hastalıktan musdarip tek kişi sanıyor. Annesiyle birlikte bana gelen çocuğa yalnız olmadığını anlatıyorum. Sınıfında 50 kişi varsa 10'u altını ıslatıyor."

  Zille uyarı

  Gece işemelerinin temelde üç sebebi var. Birincisi en yaygın olanı. Beyin, uykuda idrarı yavaşlatan ADH hormonunu yetersiz salgılıyor. Böylece böbrekler kişinin uyuduğunu anlayamıyor ve idrar kesesini doldurup şişiriyor. Böylece hasta çabuk kaçırıyor. Bu sebepten altına kaçıranlar için bilim adamları, 1969'da Çekoslovakya'da ADH hormonu yerine geçecek sentetik benzeri üretmişler. Uyumadan önce hastaya hap şeklinde verilen madde, gece işemesini önlüyor. Hastalığa bir diğer sebep olarak da uykudan uyanma zorluğu gösteriliyor. Tıpta bu durumda bedenin bir bozukluğu olarak kabul ediliyor. Zor uyanmayla birlikte idrar kesesinde gece kasılmalar meydana geliyor. Böylece hacmi küçülen idrar kesesi böbreklerde ağır hastalıklara yol açabiliyor. Bu durumun pek kabul görmeyen yöntemi ise hayli ilginç. Uyumadan önce hasta, kilodunun içine sensörler yerleştiriyor. Bir zil sistemine kablolarla bağlanan sensörler, işeme başladığında hastayı uyarıyor. Dr. Karaman, Türkiye'de genelde çocuğun uyanmadığını anne babaların zili duyup çocuğu tuvalete kaldırdığını gözlemlemiş. Bu tedavi yöntemi, hastada bir süre sonra şartlı refleks geliştiriyor. İngiltere'de yapılan araştırmalara göre bu yönteme hastaların sadece yüzde beşi rağbet etmiş.

  Tıpta da yanlış var

  Hastalığa son sebep ise psikolojik. Ancak Dr. Karaman bu oranın çok düşük olduğunu söylüyor: "Yatak ıslatma deyince, tıp dünyasının büyük kısmı dahil psikolojik sebepler düşünülüyor. Hatta bir çok kitap bu şekilde de yazar bunu. Ama hastalığın yüzde 85 sebebi organik. Geriye kalan yüzde 15'lik bir oranda psikolojinin etkisini kabul ediyorum. Anne baba ayrılmaları, okulda başarısızlık ve dayak gibi stres durumları özellikle çocukları çok etkiliyor. Böyle bir durum gözlemlediğimde hastayı anında psikologa yönlendiriyorum. Bunun yanında enürezise sebep olarak sinir uçlarında meydana gelen bozuklukları ve idrar kesesi iltihaplanmalarını da sayabiliriz." Dr. Karaman'a göre üzerinde durulması gereken bir başka önemli nokta, enüretik çocuklarda davranış bozukluğu semptomlarının daha fazla olduğu ve normal çocuklara göre uyum sorununun daha fazla görüldüğü: "Çocuk için en önemli tehlike güçlü, duyarlı veya cesur olmasına karşın, hâlâ yatağını ıslatması. Bazıları sırf bu sır açığa çıkar korkusuyla evlenmekten bile kaçınabiliyor,"

  Araştırmalara göre, enüretik çocuklardaki özsaygı normal çocuğunkinden hatta romatizma ya da kistik fibroz gibi kronik hastalıklı çocuklarınkinden bile daha düşük. Bu oran toplumların algılayışlarına göre değişebiliyor. Araştırmacılar Enüretik çocuklara tedavi önerilmesi gerektiğini ve enürezisten kaynaklanan güven eksikliğinin psikolojik hastalıklar için bir risk oluşturabileceğini, iyi bir tedavi ile bu tür psikolojik problemlerin önlenebileceğini belirtiyor.

  Babası döver

  Üroloji Uzmanı Doç. Dr. M. İhsan Karaman, şu sıralar yeni bir araştırmaya hazırlanıyor. İhsan Bey, enüretik kimselerin nasıl bir ceza sistemine maruz kaldıklarını merak ediyor: "Bu araştırmalar Hindistan, Kore gibi ülkelerde bile yapılmış. Biz bunun eksikliğini yaşıyoruz. Çocuğumu tedavi et diye bana gelen annelerin çoğu hastalığı babadan gizliyor. Nedenini sorduğumda ise cevap hep, babamız biraz sinirlidir duyarsa bizi döver, oluyor." Dr. Karaman, çocuğun bu olayda kusuru olmadığını anlatmak için gayret sarfediyormuş.

  Toplumsal sorun

  Üniversite birinci sınıfta okuyan bir bayan hastam vardı. Ailesi Anadolu'da yaşıyor. Kız, yurtta kalıyor ve sürekli altına kaçırıyor. Aynı üniversitede üçüncü sınıfta okuyan ağabeyi kardeşini elinden tutup bana getirdi. Hastanın ADH hormonu eksik salgılanıyordu. Dört yıl içinde hadise tamamen kesildi. Şimdi başarılı bir peyzaj mimarı. Bu hastalığın önemli bir özelliği de toplumsal problem yaratması. Yurtta, okul kamplarında, kalıcı misafirliklerde veya askeri kışlada dışlanıp eziliyor. Bu da psikolojik çöküntüyü getiriyor."

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  Ben 33 Yasindayim vebu geceleri yataga iseme 4 seneden önce basladi ve Ev Doktoruna ve özel uroloji doktoira gittim hic bir sey bulamadilar ve bu Kronik dediler kendiliginden gecer dediler ve hala gecmedi ve bende buna alistim benim icin suan narmal birsey ama bir yere yatili misafirlige gidemiyorum ve her gece bez kullaniyorum. sizce bu ne olabilir
 3. #3
  bende altıma kacırıyorum o yuzden iç çamaşiri giyemiyorum:(
 4. #4
  17 yaşındayım lise son sınıf okuyorum.baş belası alt ıslatma sorunu bende de var 4 senedir.gece tuvalete kalkıyorum.ama genede altıma yapmış oluyorum sabahları.çok zor bi durum uykumda çok ağır.2 senedir geceleri bezlenerek bu sorunun biraz olsun önüne geçmeye çalışıyorum.en azından sidik sağa sola bulaşmıyor.zaten yatarken geceleri altımda bez varmı yokmu kontrol ediliyor.bezimi bağlamadan uyusam bile sabahları altıma bağlı çişle dolmuş bi bezle uyanıyom.
 5. #5
  merhaba kardes bak bende senin yaslarinda iken altima yapiyordum su anda bulundugum bolgede bir alet var ve sidik kesesi dolunca titresim ve zil sesi olarak seni uyariyor ve su anda 33 yasindayim ve daha altima yapmadim aleti 1 yil kullandim bu doktorlar tarafindan burda ispanyada ypilmis bir alet bana mailini yolla sana sayfayi yollim saygilar
 6. #6
  İyi güzel de hastalığın tedavisi ve nedenleri hakkında bir bilgi göremedim.
 7. #7
  aynı problemi bende yaşıyorum doktora gittiğimde psikolojik bir durum olduğunu söylediler 25 yaşındayım tamam psikolojik bir durum ya rüyamda korkutuyorlar işiyorum ya rüyamda işerken gerçektede işiyorum. yada başka rüya görürken rüyanın akışından işiyorum yatmadan tuvalete gidiyorum. kendimi sıktığım halde haftada 5 gün işiyorum. büyük bir problem evlenecek yaşa geldik şimdi nasıl evleneceğiz böyle kim ister kocası altı bezli olmasını yada yatağa işemesini
 8. #8
  ben 24 yaşındayım bayanım bende var bu sorun benimi sanırım piskolojik sadece bende deyil ablamda abimde de var bu sorun bizi babam döverdi altımıza kacırıyoruz diye dövmekle kalmazdı bizi dışarı atardı hep bi korkuyla yatardım yatağa Allah ım bu gece yatamı ıslatmıyım diye duaa ederdim abimle ablam evlendikten sonra bu sorunları düzeldi sanırım yada söylemiyolar benim bu sorunum hala devam ediyo evlim ben eşimden Allah razı olsun beni hiç kınamadı aksine bana hep destek oluyo korktuğum zaman üşüdüm zaman gece yatağımı ıslatıyorum yine ama bekar ken daha cok ıslatırdım altımı şimdi ayda bikere bazen hiç cok kötü bi durum allah herkese benim gibi olana şifa versin hep bi korkuyla yaşıyorum bi yere gittiyimde kalmaya korkuyorum yatağa ıslatırım diye bi doktora gitmeyede utanıyorum biri bana cvp verirse cok sevinirim yanlız olmadığımı görmek istiyorum..
 9. #9
  ben arzu 17 yasindayım abim 24 yasında ikimizde her gece altımıza kaçırıyoruz annem bez parasıyla baş edemiyor doktorada gittk
 10. #10
  Ben 18 yaşındayım altımı ıslatıyorum 3 aydır haftada 5 gün oluyor bu yüzden yatarken annem altıma üçgen muşamba çocuk bezi bağlıyor,bez kullanmak istemesemde altımı ıslattığımdan beri muşamba bez kullanıyorum annemde çarşaflar ıslanmıyor böyle daha iyi başka türlü her gün çarşaf yıkıycağıma haftada bir tüm bezlerini muşambalarını yıkarım kurur diyor,benim içinde daha iyi oluyor bez kullanmasam olmuyor, bez kullanmak utandırıyor ama annem destek oluyor,istemezsen altına muşamba bez bağlamam diyor bende yatağımı ıslatmaktansa muşamba bez kullanırım diyorum geçene kadar,alt ıslatma sorunu bez kullanmadan olmuyor, kullanmasam her gün çamaşır bu yüzden geçene kadar bende muşamba bez kullanıcam zor bir durum alt ıslatma ve her gece yatarken bezlenip yatmak.
 11. #11
  bana da yardım edin nişanlıyım 20 yaşndayım ama hala yapıorm piskolajk dediler fizyoojk dedilr senelerce hap kullandm
  ve şödi bitkisel bi ürün kullanıyorm işe yaamıyor yardım edin bnde evlnmek istiyorum sag saglim...

  Okunma: 124572 - Yorum: 162
Kullanıcı Değerlendirmesi
4.2 - 5 (38 oy)