Sanatın Hayatımızdaki Önemi - Delinetciler Portal

Sanatın Hayatımızdaki Önemi

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  18. YY' a dek bir örgün sanat eğitiminden, daha doğrusu öğretiminde sözedilemez. Yüzyıllar boyunca sanatçı daima usta-çırak ilşkisi içinde yetiştirilmiştir. Büyük oranda lonca (sanatı ve zanaatların kalitesini denetleyen toplumsal bir kurum) sisteminin bir sonucu olan bu yetişme düzeni, Batı'da kapitalizmin gelişmesiyle birlikte loncalar ortadan kalkınca zorunlu olarak yerini okul-içi öğretime bırakmıştır. Akademiler bu yeni gereksinimlerin bir sonucudur.

  Çağdaş sanat eğitiminde ise, en önemli ve ilerici atılımlar 1919 ile 1933 yılları arasında Bauhaus bünyesinde (Alman sanat okulu) gelişmiştir.

  Kısa bir sanat eğitimi tarihçesiyle giriş yaptıktan sonra sanatı toplumsal yaşamımızdaki önem ve değeri yönünden ele aldığımız zaman, sanat, sosyal yaşamda var olan gerçekleri olduğu gibi değil de, olması gerektiği gibi dile getirir. Bunu yaparken öznel bir bakışla nesneleri ve olayları değerlendirerek bir beyin süzgecinden geçirerek doğayı bozar, değiştirir, artırır yada azaltır. Çünkü sanat kaybedilemeyecek güzeli aramaktadır. Hayal gücünün yarattığı renkler, çizgiler ya da seslerle hareketlerle herşeyi kendi içinde gördüğü şekle dönüştürür. İnsana hitap eder ve estetik hazlara hizmet etmiş olur. Ortaya atılan sanat eserleri (heykel, resim, tiyatro, sinema, şiir,roman, müzik v.s) bireyin kendi hislerinin ne olduğunu öğrenmesini sağlar, insanları kötü duygulardan kurtararak onlara iyi, olması gereken duygular aşılarken ayrıca yaşadığı şehrin, sınıfın ve ulusun insanlarına bir kişilik ve yaşama bilinci aşılayarak birlik sağlar, insanların birbirlerine yaklaşmasına yardım eder. Sanat bizi sanatçı aracılığı ile konularında yarattığı tiplerle biraraya getirerek yaşamımızı daha da bir genişletir, yani yaşamı artırıcı bir işlevi vardır.

  Dolayısıyla toplumsal yaşamı hiçbir zaman sanattan bağımsız düşünemeyeceğimize göre her toplum kendi sanatına ve sanatları icra eden sanatçılarına, geleceğimizi oluşturacak gençlerin sanat eğitimlerine büyük önem vermesi gerekmektedir ki çağdaş bir toplum seviyesine ulaşabilelim. Atatürk'ün "Sanatsız kalmış bir ülkenin hayat damarlarından biri kopmuş demektir." sözü bizlere her zaman ışık tutacaktır.


  Tahsin Albulut
  Resim ve Sanat Tarihi Öğretmeni

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  hocam çok teşekkür ederim gerçekten doğruları yazmışsınız. Benim de okulumda toplumların ilerlemesin sanat mı daha etkilidir ? Yoksa bilim mi adlı münazara vardı. Onda bunu kullana bilirim. Doğru ve güzel şeyler yazmışsınız çok teşekkür ederim...
 3. #3
  yardımcı oldunuz teşekkür ederim saolun ödevim vardı sanatı destekleyecektim
 4. #4
  bende münaza yazacaktım toplumun ilermelemsinde sanatmı? yoksa bilim mi? araştıracaktım saolun çok yardımcı oldunuz bunu kullanabilirim ilk yorum yapan arkadaşımız gibi
 5. #5
  sanatın önemyle ilgili münazara yazmam gerekiyor yukarıdaki bilgiler süper fakat yorumlardan gördüğüm gibi sınıftaki birkaç kişi burdan yazmış ufff
 6. #6
  arkadaşlar ben ordudan yazıorum.dıer arkadaslarımızın dedıklerı gıbı bızde sınıfta munazara yapacagız.ben sanatı savunacagım. butun arkadaslarım bu sıteden yazmıslar
 7. #7
  Bizde münazara yapıcaz ama konuyla ilgili hic bisey bulamadım. Sanat günlük hayatımızı etkiler-Sanat günlük hayatımızı etkilemez. Biz etkilemezi savunuyoruz. Pek olası birşey değil ama bi savunma hazırlamam gerek..
 8. #8
  bende sana katılıorum hiçbişi bulamadım
 9. #9
  Bizde münazara yapacağız. Ben grup başkanıyım. Yorumlara bakıp arkadaşlarıma söyledim onlar bu siteden bakmıyacaklarmış.

  Bilgiler çok güzel. Tebrikler.

 10. #10
  gerçekten çok bilgi verici bir site
  herkese tavsiye edeceğim bi site

 11. #11
  Çok tşkkr ederim ederim yazdığınız eller dert görmesin hakikaten
  Okunma: 49700 - Yorum: 31
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.4 - 5 (12 oy)