Bitkilerde Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler - Delinetciler Portal

Bitkilerde Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler

 1. sponsorlu bağlantılar
  Bitkilerde Büyüme ve Gelişmeyi Etkileyen Faktörler

  Bitkilerin büyüme ve gelişme olayları, ortamın çeşitli faktörleri ve her bitkinin kendine özgü olan iç özelliklerine bağlıdır.

  Dış Faktörler

  Çeşitli dış faktörler büyüme ve gelişme üzerine farklı etkiler gösterirler.

  Işık

  Yeşil bitkilerin, büyüme ve gelişmeleri için belli bir ışık gereklidir.Ancak bazı ilkel bitkiler ışık istemez.Fazla ve siddetli ışığın çoğu zaman büyüme üzerinde durdurucu etki yaptığı da bilinen bir gerçektir.Fazla güneşli ortamlarda bitkilerin bodur oluşu bu sebeptendir.Buna karşılık ışıksızlık büyümede hızlandırma yapar. Bitkinin anormal gelişmesine neden olur. Karanlık ortamda yaşamaya zorlanan bir bitki fazla uzar, rengi sarı ve yaprakları küçük olur.Böylece anormal bir gelişme gösterir

  En uygun ışık siddeti, bitki türlerine göre değişir.Bu bakımdan bitkiler, gölge seven ve güneş seven bitkiler diye ayırt edilir. Demek ki, her bitkinin yapısal büyümesinde gerek duyduğu ışık değişkendir ve ışık siddeti büyümede önemli bir etkendir.

  Sıcaklık
  Her bitkinin büyüyüp gelişmesi için bulunduğu ortamda belli bir sıcaklığın olması gerekir.Genel olarak 00 ile 400 C arasında bitkiler gelişme ve büyüme gösterebilir.Her bitkiye göre değişen uygun ısı derecelerinin altında ve üstünde gelişme ve canlılık sona erer. Her bitkinin soğuğa ve sıcağa dayanması farklıdır


  Su ve Nem
  Su bitkilerin yaşaması için zorunlu maddelerden biridir. Bitkilerin büyüyüp gelişmesi için belli miktarda suya ihtiyaç vardır. Su fazlalığı genel olarak büyümeyi hızlandırır.Buna karşılık kurak ortamlarda yetişen bitkilerde büyümede gerilik görülür ve dolayısıyla bodurluk göze çarpar.Su azlığı ayrıca farklılaşmayı olumsuz etkiler.


  Yer Çekimi
  Yerçekimi bitkilerde hormon salgısını hızlandırır. Bu olay büyüme ve gelişmeye etki eder.Dolayısıyla yer çekiminin etkisi dolaylı olarak gerçekleşir.


  Faktörler
  Her bitkinin genetik özellikleri büyüme ve gelişmede etkilidir. Bunun için dış ortam ne olursa olsun, bir bitkinin kendi kalıtsal yeteneğinin sonucu olarak kendi türüne uygun bir birey meydana getirir.

  Bitkilerde büyüme ve gelişmeye etki eden faktörlerden biri de hormonlardır.Hormonlar, üretildikleri yerlerden başka tarafa taşınabilen, çok az olmalarına ragmen etkileri çok olan organik maddelerdir. Bitkisel hormonları üç farklı grupta
  inceleyebiliriz.

  Büyüme hormonları: Oksinler, giberellinler, sitokininler.

  Organ yapıcılar: Bu hormonlar çiçek, kök , gövde, yaprak oluşumuna etki eder.

  Yara hormonlar: Bitkinin yaralandığı durumlarda salgılanır. Yaranın iyileşmesini sağlar.


  Bitkilerde büyüme ve gelişmeye etki eden faktörlerden biri de vitaminlerdir. Vitaminler hormonlar gibi çok az miktarları bile büyüme ve gelişmeyi etkileyen organik bileşiklerdir.
  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. benim ödevim i bulamıyorum ben bitkilerin büyüme ve gelişmesini etkileyen bilimsel faktörleri yani hormonları arıyom ama bulamadım daha
  Okunma: 4973 - Yorum: 1
Kullanıcı Değerlendirmesi
2.8 - 5 (17 oy)