Karadeniz Bölgesinin Doğal Güzellikleri - Delinetciler Portal

Karadeniz Bölgesinin Doğal Güzellikleri

 1. sponsorlu bağlantılar
  Doğal güzellikler bakımından dünyanın en zengin yerlerinden biri olarak kabul edilen Karadeniz Bölgesi, gerçekten de görülmesi gereken bir bölgedir.

  Eşsiz güzellikteki doğa harikaları insanları büyülü bir dünyaya götürmektedir. Biz de sizler için Karadeniz'in doğal güzelliklerini bir araya getirdik. Listeye eklenmesini istediğiniz yerleri konunun altına yorum yazarak yazarak bize bildirebilirsiniz.
  İşte size Karadeniz Bölgesinin Doğal Güzellikleri...  Dünya'nın en güzel bölgelerinden olan Karadeniz Bölgesi, doğanın en güzel halinin görülebileceğiniz bir yerdir. Ormanları, denizi, mağaraları anlatmak ile bitmez. Karadeniz Bölgesi'nin doğal güzelliklerden bazıları şu şekildedir.


  Abant Gölü

  Abant Gölü, Bolu'nun 34 kilometre güney batısında bulunan, çam ve köknar ağaçlarının baskın olduğu bir Tabiat Parkı içinde, yaklaşık 1350 metre yükseklikte bulunan ve alanı 125 hektarı bulan bir heyelan set gölü dür.

  En derin yeri 18 m'dir. Gölden çıkan ve Abant Alabalığı olarak bilinen balık literatüre Salmo trutta abanticus olarak girmiştir. Göl birkaç kaynak suyu, iki-üç kısmen devamlı olan akarsu ve özellikle de kar ve yağmur suları ile beslenmektedir. Gölün etrafında oteller ve restoranlar mevcuttur. Abant gölünün Ankara yaklaşık uzaklığı 2 saat kadardır.  Ballıca Mağarası

  Tokat ili Pazar ilçesinin 6 km. güneydoğusunda, Ballıca Köyü yakınında bulunan bu mağaranın ikisi giriş katının üzerinde, beşi de giriş katı ile onun altında olmak üzere yedi katlı bir mağara görünümündedir. Mağaranın bütün katlarında su birikintileri ve doğal havuzlar bulunmaktadır. Tabanda su akımı olmadığından ötürü zemin çamurla kaplıdır.

  Ballıca Mağarası kristalleşmiş kireçtaşlarından meydana gelmiştir. Sınırlı kireçtaşı oluşumu göz önüne alındığında, mağaranın hacmi inanılmaz derecede büyüktür. Buradaki kireçtaşlarının yatağı yoktur; özürlü ve kırılmıştır ayrıca çatlaklar kalsiyum karbonatla doldurulmuştur.

  Mağaranın girişi doğu-batı yönünde aşağıya doğru devam etmektedir. Girişten 40-50 m. sonra geniş bir salona ulaşılmaktadır. Bu salonda tarihi çağlardan itibaren bir yerleşim olduğunu gösteren kalıntılarla karşılaşılmıştır. Ayrıca burada sarkıt, dikit, sütun ve gölcükler bulunmaktadır. Bu girişten sonra salon kuzey ve kuzeybatıya doğru iki farklı kata açılmaktadır. Bunlardan birinci kat olarak tanımlanan bölüm girişe 150 m. uzaklıktadır. Bunun 10 m. altında da ikinci katta büyük bir salon bulunmaktadır. Burada da sarkıt, dikit ve sütunlara rastlanmaktadır.


  Tonya - Erikbeli Yaylası

  1. 800 m. yükseklikteki yaylada alt yapı hizmetleri tamamlanmış durumdadır. Erikbeli Turizm Merkezi, Kadırga, Çatma Obası, Sazalanı, Zigana, Ken yaylalarına giden yolların birleştiği kavşaktadır. Erikbeli, Sazalanı, Ken, Sinlice, Şıkkıranı ve Siz dağı yaylaları arası doğa yürüyüşü için idealdir. Ken yaylası Erikbeli Turizm Merkezi'nin 9 km. kuzeyinde, Şıkkıran yaylası 19 km. kuzeyinde orman içerisindedir.

  Ulaşım: Tonya ilçesinden güneye 24 km. toprak yolla ulaşılan, Erikbeli yaylasına yaz aylarında ticari taksi ve dolmuşlarla yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.


  Konaklama-Yeme-İçme: Konaklama için kamp malzemeleri getirilmelidir. Ancak yayladan et, süt, yumurta, ekmek gibi gıda maddelerini temin edilebilmektedir.
  Uzungöl (Çaykara/Trabzon)

  Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı turistik belde. Sık ormanları ve doğal güzelliği ile iç ve dış turistleri cezbetmektedir. Adını kıyısında bulunduğu gölden alır. Bu göl yamaçlardan düşen kayaların, Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuştur.

  Uzungöl, Trabzon'a 99 km, Çaykara'ya ise 19 km uzaklıktadır.

  Türkiye'nin yağmur ormanlarının bulunduğu, Soğanlı ve Kaçkar Sıradağları'nın birleşim yerinde bulunmaktadır. Bu bölge aynı zamanda yerkürenin ılıman bölgede bulunan en yaşlı ormanlarına evsahipliği yapmaktadır. Bol yağış ve nisbi ılıman iklimi sayesinde yılın her mevsimide yeşildir. Demirkapı ve Soğanlı dağlarında tesbit edilmiş 60'tan fazla endemik bitki bulunmaktadır. Yabanıl hayvan hayatı açısından da zengin bir çevre içerir. Bu hayvanlardan, bozayı, karaca, vaşak, dağkeçisi türleri bulunmaktadır.Uzungöl Doğal Sit Alanı, Özel Koruma Çevresi ve Tabiat Parkı gibi koruma statülerine sahiptir. Bu göl Alüvyon set gölüne örnektir.

  Uzungöl, tipik Karadeniz iklimine sahiptir. Yılın her mevsimi bol yağış alır. Yağışlar; kışın kar, yazın yağmur şeklindedir. Yaylalarda, iklimin he türü her an görülebilir. Burada 1998 - 2008 ölçümlerine göre tesbit edilen en düşük sıcaklık -12 C derecedir.

  Son zamanlarda Uzungöl çevresinde yapılan çevre tahribatı, yerel ve ülke basınında geniş yer almıştır. Özellikle gölün çevresine yapılan stabilize yolun, gölün kaynaklanan su taşkınlarından etkilenmemesi amacıyla yapılan beton istinat duvarı, tam anlamıyla Uzungöl de ekolojik bir felaketin yaşanmasına neden olmuştur. Gölün doğal ve ekolojik yapısını alt üst eden beton bariyerlerin kaldırılması ve gölün eski doğal görünümüne kavuşturulması için çok sayıda çevreci sivil toplum örgütünün çabaları devam etmektedir.  Kaçkar Dağları - Rize

  Kaçkar Dağları, Anadolu yarım adasının Karadeniz kıyıları boyunca yükselen Kuzey Anadolu sıradağları, batıda ıstıranca dağları (1010 m.) ile başlar. Batı Karadeniz bölgesinde Köroğlu (2400 m.) ve Ilgaz Dağları (2587 m.) olarak devam eder. Orta Karadeniz bölgesinde Karagöl ve Çakırgöl dağları (3100 m.) olarak devam eden bu sıradağlar Rize il sınırları içinde 3932 metre yüksekliğe ulaşırlar.


  Doğu Karadeniz kıyıları ile güneyde Çoruh nehri arasında yükselen bu dağlar Güneybatı-Kuzeydoğu doğrultulu bir uzanışa sahiptir. Tatos Dağları, Hunut Dağları, Kavrun Dağları, Bulut Dağları, Davut Dağları, Güngörmez Dağları ve Altıparmak Dağları doğu karadeniz dağlarının başlıca yüksek bölümlerini teşkil ederler. Bu dağlar Güneybatı-Kuzeydoğu doğrultulu olarak 80-100 km. uzunlukta, 40-50 km. genişlikte bir alanı kaplar.  1994 yılında milli park ilan edilmiştir. Milli parkın büyük bir bölümü Rize ili Çamlıhemşin ilçesi sınırları içinde, küçük bir bölümü de Artvin ili Yusufeli ilçesi sınırları içinde kalmaktadır.  Kaçkar Dağları; dağcılık, kaya tırmanışı, trekking, rafting ve kayak gibi sporlar için bir merkez haline dönüşmüştür. Bölgenin kendine özgü doğası ve kültürel yapısı, çok sayıda yerli ve yabancı turisti çekmektedir. Dağların önemli bir bölümü doğal park sınırları içinde yer almaktadır.


  Çamlıheşin/ Ayder Yaylası

  Rize`nin Çamlıhemşin ilçesinin 19 km. güney doğusundadır
  1. 350m. yükseklikteki Ayder yaylası Karade-niz yaylalarının en bilinenidir. Her türlü alt yapı hizmeti tamamlanmış olan yayla kasaba görünümündedir. Zengin flora ve faunasının yanı sıra kaplıcası ile ünlenmiştir. 50 C derce sıcaklıkta kaplıca suyu; romatizma, kadın hastalıkları ve mide rahatsızlıklarına şifa olmaktadır.

  Kaçkar dağlarına tırmanış güzergahında bulunan yayla çevresinde, çengel boynuzlu dağ keçisi, vaşak, ayı, kurt gibi yaban hayvanları yaşadığı ortamda izlenebilir. Her yıl Ayder şenlikleri düzenlenmektedir.


  Gökgöl Mağarası

  Zonguldak-Ankara karayolunun, Zonguldak çıkışında 4. km.de Üzülmez bölgesinde hemen yol üzerinde bulunmaktadır. Mağaradan çıkan su, Üzülmez deresine boşalmaktadır.

  Mağara (KD-GB(l)) ve KB-GD (2)) Kuzeydoğu-Güneybatı(l) ve Kuzeybatı- Güneydoğu(2) istikametine yönelen iki ana galeriyi ve bu galerilere açılan oda ve salonları kapsar.2.Kattaki galerinin normal fay serilerine bağlı olarak kademe kademe seviyesi azalırken 1.Galeri taş damlalı bir zeminden oluşur.Mağaradaki düşmüş bloklar bölgesel depremler sonucu kırılmış olabilir, l .Galeride sarkıtlar, dikitler, kolonlar, sarkan taşlar, perdeler, makarna biçimli sarkıtlar, damlataşları, havuzlar ve mağara incileri bulunur.Bütün bu mağara oluşumu tipleri ve (benzersiz dikitlerle) 6.5 metrelik bir sarkıtı da kapsayan birçok farklı çeşitteki sarkıt şekilleri 2.Galeride de bulunur.

  Özellikleri
  Mağara girişi geniş ve yüksek olup, büyük bir fosil ağızla kaya blokları arasından girilmektedir. Buradan 250 m. sonra bir sifona ulaşılır. Sifon 10 m. uzunlukta olmasına rağmen, özellikle yaz sonunda çekilen sular sonrası yürünerek geçilebilir. Sifondan geçilerek yeraltı deresine gelinmektedir. Sel sularının getirdiği sarı bir çamurla kaplı olan zeminde yer yer su birikintileri bulunmaktadır. Buradan sonra mağara son derece zengin ve güzel oluşumlar arasından suyun gelişi yönünde 2 kol halinde devam eder. 3200 m. uzunluğundaki mağara kavisler çizerek ilerlemektedir.Nehir ve içerideki göller yürünerek rahatça geçilebilirken büyük yağışlarda ani su baskını olmaktadır. Bu tehlike nedeniyle mağaraya yaz ve sonbahar aylarında girmek uygundur.
  Abant Gölü
  Abant Gölü


  Ballica Mağarası
  Ballica Mağarası  Erikbeli Yaylası
  Erikbeli Yaylası  Uzungöl
  Uzungöl  Kaçkar Dağları - Rize
  Kaçkar Dağları - Rize

  Ayder Yaylası
  Ayder Yaylası
  Gökgöl Mağarası
  Gökgöl Mağarası


  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. cok güzel elinize sağlık ama artvini unutmuşsunuz bir doğa harikasıdır artvin ve ilçeleri borçka ve yaylaları bence bi resmini koysanız ne güzel olurdu yani
 3. beğendim ama ordu yu unutmuşsunuz ordu luyum diye söylemyorum ama bi şaheserdir
 4. süüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüüpppppppppppppppppper
 5. ya ödevden bıktım yeter türkçe hocasın çok veriyo :D
 6. guzel siteeeee
 7. Süper olmuş işime çok yaradı :):):)
 8. müthişşşşşşşşşşşşşş
 9. sosyal performans ödevimde çok işe yaradı
 10. Alıntı:
  misafir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  beğendim ama ordu yu unutmuşsunuz ordu luyum diye söylemyorum ama bi şaheserdir
  katılıyorum bende orduluyum ordu bir mükemmel

 11. çok güzel olmuş işime yaradı teşekkürler...
 12. Teşekkür ederim

  sponsorlu bağlantılar
 13. Süper bir site bu ödev bitti :D
 14. bu çok güzel bir açıklllllaaaaaaaaaaaaamaaaaaaaaaa doğal güzellikleriiiiiii ssssssssssssssüüüüüüüüüpppper !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!
 15. çok güzel olmuş ödewimde çok işe yaradı
 16. çok teşekkür ederim kısa ve öz bilgiler çok işime yaradı
 17. muhteşem galiba hep buradan doğal güzellikleri alıcam
 18. ben rizeliyim rizeyi koymanız iyi olmuş arkadaşlar burdan rizeye selamlar
 19. teşekkürler
 20. güzell...
 21. Aynen bizede çok ödev veriyor ama çok iyi bir öğretmen bu site çok güzel olmuş sayenizde performans görevimi yapabileceğim çok teşekkür ederim
 22. thank you ı love you delinetciler
 23. yani oyle boyle
 24. valla bana çok yardımı dokundu iyiki koymuşlar
 25. yani iyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
 26. çok güzel prformns ödevimde çok işime yaradı
 27. süper bi site çok işime yaradı
 28. Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  sosyal performans ödevimde çok işe yaradı
  evet benimde sosyal performansı

 29. performans ödevimi yapmamı sağladı süper
 30. öğretmenim söylemişti ordunun doğal güzellikleri var mı bi araştırın
 31. Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  sosyal performans ödevimde çok işe yaradı
  Aynennn :)))))))))))))

 32. tek kelimeyle çok güzel kim yaptıysa kutlarımm yanaklarından öperim süper bişey bu ben olsam o yapan kişiden book gibi yaparım
 33. Arhavi nerede mençuna şelalesi ciha tepesi felan :))
 34. harika bir anlatım
 35. Çok güzel olmuş . Yazanın ellerine sağlık . Sosyal bilgiler performans ödevime yardımcı oldu . ORDU ' yu unutmuşsunuz . Ordu da doğdum ben :)
 36. Bayıldım sosyal ödevim için çok gzl oldu proje tşkkk👏👏❄️❄️😋😋😋
 37. Çok işime yaradı da keşke tarihi güzellikleri de olsaydı ama süperrrrrrrrr
 38. Çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo ooooooooooooooooooooooooook teşekkürler bizim sosyal hocası çok veriyo bu bilgiler iyi oldu
 39. biraz daha koysaydınız iyi olurdu pek işime yaramadı
 40. çok güzel site türkçe ödevimi yaptım
 41. tatlıca şelaleleri muhteşem ötesi sınopta
 42. çooooook güzel ödevime yararı çok oldu saolun
 43. güzel olmuş elernize sağık bende bounun gerede ilçesinde yaşıyorum amam bence gerede yaylalarını ve öyleride oysaydınız güzel olurmuş
 44. sosyal hocası ödevden bıktım yaa
  Okunma: 61698 - Yorum: 43
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.5 - 5 (223 oy)