Geçmişten Günümüze Arabaların Değişimi - Delinetciler Portal

Geçmişten Günümüze Arabaların Değişimi

 1. sponsorlu bağlantılar
  Araba, insan ve yük taşımaya yarayan tekerlekli motorlu ya da motorsuz her türlü kara taşıtı. Motorsuz olanlar hayvanlarla ya da insanlar tarafından yürütülmektedir. Çek çek'ler, el arabaları insan gücüyle yürürken, kağnı, koçu öküz ve mandayla, fayton, briska, kupa ve benzeri arabalar atla yürütülmektedir. Hollanda ve Belçika'da keçilerin koşulduğu hafif arabalar da vardır.

  Arabaların M.Ö. 3000 yıllarında tekerlek ve kızağın bulunmasından sonra ortaya çıktığı düşünülmektedir. İlk çağ kavimlerinin (Sümer, Mısır, Yunan, Asur) arkası açık iki tekerlekli savaş arabaları kullandıkları bu dönemle ilgili adak heykelciklerinde görülmektedir.

  İki tekerlekli ve parmaklıklı ilk arabaları İÖ 2000'li yıllarda savaş amacıyla Hititliler yapmıştır. Frigler, Yunanlılar ve Romalılar dağlık ve sarp bölgelerde arabaların devrilmemesi için teker açıklığı kadar mesafede birbirine paralel giden oyuk yollar yaptığı bilinmektedir.

  9. yüzyıldan itibaren arabaların üstü kapanmaya başlamış. 1400'lü yıllardan sonra arabalarda yay makas kullanılarak sarsıntıların azaltılmasında önemli başarılar sağlanmıştır yine aynı dönemde Uzakdoğu'da çekçek, Anadolu'da kağnı, Almanya'da koçu arabaları yapılmıştır.

  Fayton ve kupa yapımına 1500'lü yıllarda İngiltere'de, 17. yüzyılda Berline'ler Fransa'da başlanmıştır. Demiryolu ulaşımının başlaması ve 20. yüzyılda otomobillerin geliştirilmesi ile atlı arabaların önemi oldukça azalmıştır.

  Osmanlılarda Tanzimat'a kadar yalnızca padişahlar, şeyhülislamlar ve kazaskerler arabaya binebilmekte idi. Tanzimat'tan sonra bu araba ayrıcalığı kaldırılmış, İkinci Meşrutiyetten sonra ise kadınlarla erkekler aynı arabaya binmeye başlamışlardır.

  İstanbul'da ilk kullanılan araçlar öküzle çekilen koçu arabaları idi. Daha sonra talikalar kullanılmış, binek olarakta fayton, landon ve berline tipi arabalara binilmiştir.

  Türkiye'de 1950'li yıllara kadar İstanbul'da faytona binilirken , 1964 yılına kadar Ankara sokaklarında fayton dolaşmıştır. Günümüzde ise İstanbul Adalarda, İzmir de ve kıyı kentlerimizde turistik amaçlarla fayton taşımacılığı yapılmaktadır.


  Name:	gecmisten-gunumuzu-arabalarin-degisimi-1.jpg 
Views:	58699 
Size:	22,8 KB (Kilobyte) 
ID:	29917Name:	gecmisten-gunumuzu-arabalarin-degisimi-2.jpg 
Views:	50839 
Size:	15,3 KB (Kilobyte) 
ID:	29918Name:	gecmisten-gunumuzu-arabalarin-degisimi-3.jpg 
Views:	47984 
Size:	19,6 KB (Kilobyte) 
ID:	29919Name:	gecmisten-gunumuzu-arabalarin-degisimi-4.jpg 
Views:	58428 
Size:	28,5 KB (Kilobyte) 
ID:	29920

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. çok güzel
 3. güzel
 4. Ayyyy çok güzel öyle bir yardımcı oldu ki anlatamam
 5. çok güzelmiş :)
 6. çok güzelmiş bence :)
 7. Çok teşekürler sabah ödevi yapmamıştım bunu buldum başını yazdım
 8. sadece idare eder 1 sayfa bile doldurmaz
 9. eyvallah çok işime yaradı
 10. Helal olsun çok iyi
  Okunma: 38282 - Yorum: 9
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.2 - 5 (384 oy)
Amp Version