Soğan Neden Göz Yaşartır? - Delinetciler Portal

Soğan Neden Göz Yaşartır?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Soğanın anavatanının Güneydoğu Asya olduğu sanılıyor. Günümüzde ise dünyanın her yerinde, özellikle sıcak iklim kuşaklarında yetiştirilmekte ve tüketilmektedir. Soğanın tarihi o kadar eskiye gitmektedir ki, kayıtlı tarihten de önce Çin, Hindistan ve Ortadoğu'da yiyecek olarak kullanıldığı tahmin ediliyor.

  Soğan Neden Göz Yaşartır?

  Soğan besleyici bir gıda olmasının yanı sıra müthiş bir aromatik özelliğe de sahiptir. Bu aromada içindeki kükürtlü maddelerin büyük etkisi vardır, ancak aroma tek başına kükürtlü maddelerden kaynaklanmamaktadır. Soğan ve sarmısakta sülfür ihtiva eden amino asitlerin türevleri de vardır.

  Bir soğanı kestiğinizde bunlardan 'S1 propenylcysteine-sulphoxide' adı verilen kısım çözülür ve gözlerimizi tahriş eden 'proponal-S oxit' adlı kısmı ortaya çıkar. Kimya ilminin karışık kelimeleri aklımızı karıştırmadan esasa geçersek, bu maddenin gözümüze değmesi ile bir çeşit hidroliz olur ve içinde eser miktarda bulunan sülfrik asit gözümüzü yakar ve yaşarmasına neden olur.

  Bu bileşimler çok dengeli değillerdir. Örneğin çok düşük bir ısı işlemi sonucunda dahi tamamen yok olurlar. Bu nedenle de pişmiş soğanda hiç bulunmazlar ve göz yaşartamazlar. Soğan doğrarken gözlerinizin yaşarmaması için önerilen birçok önlem vardır.

  Önce en ciddisini söyleyelim. Bazı aşçılar soğanı kesmeden önce ıslatmayı, keserken de ıslak tutmayı veya soğanı çeşmeden akan suyun altında kesmeyi öneriyorlar. Bir başka görüş ise soğan doğrarken ağızdan nefes almayı tavsiye ediyor. Bu görüşe göre gaz nefesimizle birlikte burnumuza girip gözümüze yaklaşmak yerine doğrudan ciğerlerimize girer ve çıkarmış. Bunu sağlamak için de dişlerimizin arasına bir metal kaşık koymak yeterliymiş.

  Soğan doğrarken gözlerin yaşlanmasını önlemek için, dudaklar arasında bir limon dilimi, dişler arasında bir kesme şeker veya dörtte bir dilim ekmek bulundurmayı önerenler de var. Böylece ağzımıza alacağımız bu gibi şeylerin, aldığımız nefesteki sülfür gazını emdiğini iddia ediyorlar.

  Diğer görüşler ise, soğanın doğranılmasına tepesinden başlanılması ve cücüğünün en sona bırakılması veya soğanın doğramadan önce yarım saat buzdolabında tutulması şeklinde. Soğan doğrarken deniz gözlüğü veya kontakt lens takılmasının faydalı olacağını ileri sürenler de var. Bu kadar çok önlem seçeneğinin içinde, siz bir tanesini bile uygulamıyorsanız, yapacak bir şey yok, soğanı ağlaya ağlaya doğramaya devam edeceksiniz.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  Ben bunu çok beye dim teşekkür ederim{: (:
 3. #3
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ben bunu çok beye dim teşekkür ederim{: (:
  aynen bu önerileri bildiğim iyi oldu :> :]

 4. #4
  ahaha çok hoş bu :D
 5. #5
  güzelmiş
 6. #6
  bildiğim iyi oldu ohhh :D
 7. #7
  Teşekkürler
 8. #8
  biraz daha anlaması kolay anlatılabiridi
 9. #9
  Çoooooooook teşekkür ederim. Çooook ama çooooook işime yaradı. İnşaallah derslerime de yardım eder. Çok beğendim. :)
 10. #10
  Ohh walla ii oldu ogrendigim :D
 11. #11
  soğan neden göz yakar çünkü soğanın içindeki aminoasit
  gözümüzdeki neme ulaşır ve bu sıvı gaza tepki verir
  ve sülfürik asit denen maddeyi üretir ve bu asit gözümüzü
  rahatsız eder

  Okunma: 18426 - Yorum: 10
Kullanıcı Değerlendirmesi
4 - 5 (7 oy)