Meyve ve Sebzeler | Meyve ve Sebze Resimleri - Delinetciler Portal

Meyve ve Sebzeler | Meyve ve Sebze Resimleri

 1. sponsorlu bağlantılar
  Çok yıllık bitkilerin çiçeğinin gelişmesi sonucu oluşan etli ve besleyici yapıya meyve denir. Meyve ağaçta yetişir, sebze ise otsudur ve tek yıllık bitkilerin ürünüdür. Örnek: Elma, armut, vişne, kiraz, fıstık, fındık, ceviz, incir, erik v.b.


  116 - Meyve ve Sebzeler | Meyve ve Sebze Resimleri


  650 - Meyve ve Sebzeler | Meyve ve Sebze Resimleri  651 - Meyve ve Sebzeler | Meyve ve Sebze Resimleri


  652 - Meyve ve Sebzeler | Meyve ve Sebze Resimleri

    Konuyu Beğendin mi?
 2. Anavatanı güney Amerika olan ve çabuk yetişerek 5-6 m. yüksekliğe erişen bir ağacın meyvesidir. Yaprakları büyük ve oval şekilde, uçları sivri, üzerleri parlak ve koyu yeşil, altları ise mat ve açık yeşildir. Çiçekleri açık yeşil renkte, büyük ve geniş yapraklıdır. Bu çiçeklerden oluşan meyveler 1-1,5 kg. ağırlığında, dış kabuklarının üzerleri yumuşak ve kısa kabarcıklar ile örtülü, açık yeşil renkte ve böbrek şeklindedir.

  Meyvenin eti beyaz, biraz lifli, çok sulu, güzel kokulu, ve bir az da ekşidir. Bu sebeple taze olarak tüketimden çok, dondurmalara ve soğuk şerbetlere koku vermek için kullanılır. Sursop ağaçları, meyvelerinin içindeki siyah kabuklu tohumlarından, fidan yetiştirmek ve bu fidanlara iyi cinslerden göz aşısı yapmak suretiyle üretilir. Bununla beraber yabani anona cinslerine aşı yapmak suretiyle de yetiştirilebilir. Her türlü topraklarda yetişebilen sursop ağacı, en çok yaş toprakları sever ve bu gibi topraklarda 9 X 9 m. aralıkla dikildiği takdirde bir sene sonra çiçek açmağa başlayarak bütün sene meyve verir.

  Diğer önemli cinsleri şunlardır: Custrad apple (anona reticulata), Bullock's Heart (anona squamosa) ve (anona cherimolia).

  Okunma: 64507 - Yorum: 3
Kullanıcı Değerlendirmesi
5 - 5 (1 oy)