Güneş Dünyamızı Nasıl Isıtır? - Delinetciler Portal

Güneş Dünyamızı Nasıl Isıtır?

 1. sponsorlu bağlantılar
  Dünya'nın yaşam için en gerekli şartları, ilk bakışta, ısısı ve atmosferidir. Mavi gezegen, canlıların, özellikle de bizim gibi son derece kompleks canlı varlıkların yaşayabileceği bir ısı değerine ve soluyabileceği bir atmosfere sahiptir. Ancak bu iki etken de, birbirinden son derece farklı faktörlerin her birinin ideal değerlerde belirlenmesiyle gerçekleşmiştir.

  Bunlardan birisi, Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığıdır. Elbette ki Dünya Güneş'e Venüs kadar yakın ya da Jüpiter kadar uzak olsaydı, yaşama imkan verecek bir ısı değerine sahip olamazdı. Karbon bazlı organik moleküller, az önce belirttiğimiz gibi, 120°C ile -20°C arasında değişen bir ısı aralığında oluşabilirler. Güneş Sistemi'nde bu ısı değerine sahip olan yegane gezegen ise Dünya'dır. Tüm evren düşünüldüğünde ise, hayat için gerekli olan bu ısı aralığının, gerçekte elde edilmesi çok zor bir aralık olduğunu görürüz. Çünkü evrenin içindeki ısılar, en sıcak yıldızların içindeki milyarlarca derecelik korkunç sıcaklıklardan, "mutlak sıfır" noktası olan - 273.15°C'ye kadar değişebilmektedir. Bu dev ısı yelpazesi içinde karbon-temelli bir hayata izin veren ısı aralığı, çok dar bir aralıktır. Ama Dünya, tam bu ısı aralığına sahiptir.


  Dünya, bilinen tüm gökcisimlerinin aksine, yaşama elverişli bir atmosfere, ısıya ve yüzeye sahiptir. Güneş Sistemi'ndeki diğer 63 gök cisminden hiçbirinde yaşamın temel şartı olan su yoktur. Dünya'da ise yüzeyin dörtte üçü suyla kaplıdır.

  Amerikalı jeologlar Frank Press ve Raymond Siever de, Dünya yüzeyinin ısısına dikkat çekerler. Belirttiklerine göre "yaşam sadece çok sınırlı bir ısı aralığında mümkündür... ve bu ısı aralığı Güneş'in ısısı ile mutlak sıfır arasındaki muhtemel ısıların yaklaşık % 1'lik bir bölümünü oluşturmaktadır. Dünya'nın ısısı, tam bu dar aralıktadır."

  Bu ısı aralığının korunması, elbette Güneş ile Dünya arasındaki mesafe kadar, Güneş'in yaydığı ısı enerjisi ile de yakından ilişkilidir. Hesaplara göre Dünya'ya ulaşan Güneş enerjisindeki %10'luk bir azalma yeryüzünün metrelerce kalınlıkta bir buzul tabakası ile örtülmesiyle sonuçlanacaktır. Enerjinin biraz artması halinde ise tüm canlılar kavrularak öleceklerdir.

  Dünya'nın ideal olan ısısının, gezegen içinde dengeli olarak dağıtımı da son derece önemlidir. Nitekim bu dengenin sağlanması için çok özel bazı tedbirler alınmıştır.

  Örneğin, Dünya'nın ekseninin 23°27´lık eğimi, kutuplarla ekvator arasındaki atmosferin oluşmasında engel oluşturabilecek aşırı sıcaklığı önler. Eğer bu eğim olmasaydı, kutup bölgeleriyle ekvator arasındaki sıcaklık farkı çok daha artacak ve yaşanabilir bir atmosferin var olması imkansızlaşacaktı. Dünya'nın kendi etrafındaki yüksek dönüş hızı da ısının dengeli dağılımına yardımcı olur. Dünya sadece 24 saatlik bir süre içinde kendi etrafını dolaşır ve bu sayede geceler ve gündüzler kısa sürer. Kısa sürdükleri için de gece ile gündüz arasındaki ısı farkı çok azdır. Bu dengenin önemi, bir günü bir yılından daha uzun süren ve bu yüzden gece-gündüz arasındaki ısı farkı 1000°C'yi bulan Merkür ile karşılaştırıldığında görülebilir.

  Dünya'nın Güneş'e olan uzaklığı, kendi etrafındaki dönüş hızı, ekseninin eğimi, yeryüzü şekilleri gibi birbirinden bağımsız pek çok etken, gezegenin yaşama uygun bir biçimde ısınmasını ve ısının gezegene dengeli bir biçimde yayılmasını sağlar.

  Yeryüzünün şekilleri de ısının dengeli dağılımına yardımcı olur. Dünya'nın ekvatoru ile kutupları arasında yaklaşık 100°C'lik bir ısı farkı vardır. Eğer böyle bir ısı farkı fazla engebesi olmayan bir yüzeyde gerçekleşmiş olsaydı, hızı saatte 1000 km'ye varan fırtınalar Dünya'yı allak bullak ederdi. Oysa ki yeryüzü, ısı farkından dolayı ortaya çıkması muhtemel kuvvetli hava akımlarını bloke edecek engebelerle donatılmıştır. Bu engebeler, yani sıradağlar, Çin'de Himalayalar'la başlar, Anadolu'da Toroslarla devam eder ve Avrupa'da Alplere kadar sıradağlar halinde uzanarak batıda Atlas Okyanusu, doğuda Büyük Okyanus'la birleşir. Okyanuslarda ise ekvatorda oluşan fazla ısı, sıvıların ısı farkını dereceli bir şekilde dengelemesi sayesinde kuzeye ve güneye doğru aktarılır.

  Bu arada Dünya'nın atmosferinde ısıyı sürekli dengeleyen birtakım otomatik sistemler de vardır. Örneğin bir bölge çok fazla ısındığında su buharlaşması artar ve bulutlar çoğalır. Bu bulutlar ise Güneş'ten gelen ışınların bir kısmını geri yansıtarak aşağıdaki havanın ve yüzeyin daha fazla ısınmasını engeller.


  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. Güneş dünyamızı güneş ışınları sayasinde ısıttığı gerçeğe sunuldu.Güneş halbuki ışınlarını bize doğru çevirerek ısıtır.
 3. #3
  güneş ile dünya arasında belli bir mesafe vardır eğer bu mesafe biraz daha yakın olsaydı insanlar sıcaktan kavrulup öleceklerdi eğer biraz daha yakın olsaydı soğuktan donup öleceklerdi bu yazı çok önemli(yukarıdaki resim insanların ölüşüne ağlıyor)
 4. #4
  madem bilionuz n ie yazionuz uuzun uzunnnnnnnnnnnnnnnn
 5. #5
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  güneş ile dünya arasında belli bir mesafe vardır eğer bu mesafe biraz daha yakın olsaydı insanlar sıcaktan kavrulup öleceklerdi eğer biraz daha yakın olsaydı soğuktan donup öleceklerdi bu yazı çok önemli(yukarıdaki resim insanların ölüşüne ağlıyor)
  yanlış yazmıssın yazını kontrol et ikiside yakın olmuş biri uzak olacaktı aptal

 6. #6
  bende henüz araştırıyom
 7. #7
  ışıma yoluyla.....:))
 8. #8
  ışınları sayesinde
 9. #9
  ben daha araştırıyorum çooooooook uzun yazıyorum onları
 10. #10
  Alıntı:
  misafir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  yanlış yazmıssın yazını kontrol et ikiside yakın olmuş biri uzak olacaktı aptal
  sen nesin ?başkalarına bahane vermemeni tavsiye ederim canım.

 11. #11
  Çok uzun ya daha kısası yok mu ?
 12. #12
  Alıntı:
  emrecik02 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Güneş dünyamızı güneş ışınları sayasinde ısıttığı gerçeğe sunuldu.Güneş halbuki ışınlarını bize doğru çevirerek ısıtır.
  evet bence deee


  sponsorlu bağlantılar
 13. #13
  çok uzunnnnnnnnnn
 14. #14
  Bence fikrim yok bayyyyyyy
 15. #15
  ödevime çok yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Sizlere sükranlarımı sunar ellerinizden öperim...
  Esen kalın :d

 16. #16
  anan bok sıça piç orosbu güneş le sikiştik
  aaaaaaaaaaaaaaa !!!!!!!!!!!!!'''''''''^^^^^^^^^^^^^^^+++++%%%%&&&& &&&&&////////////(((((((((((((())))))))============?????????????___ __________________________________________________ __________________?__?_?_?_?_?__?;;;;;;;;;;;;;;;;, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,................................ .........................................

  Okunma: 49325 - Yorum: 15
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.5 - 5 (37 oy)