Deniz Yolu Ulaşım Araçları - Delinetciler Portal

Deniz Yolu Ulaşım Araçları

 1. sponsorlu bağlantılar
  Gemi

  Gemi, su üzerinde insan ve yük taşımacılığında kullanılan büyük tekne. Gemi sözcüğü anlam olarak kayıktan daha büyük tekne anlamına gelse de, günümüzde genellikle deniz güverteli tekneler kastedilir.

  İsim: Gemi%20Resimleri%20(20).jpg
Görüntüleme: 56237
Büyüklük: 56,8 KB (Kilobyte)

  Yelkenli

  Yelkenli, yelkeni olan, yelkenle giden deniz, göl veya akarsu taşıtıdır. Teknenin şekli, yelkenlerinin sayısı ve düzenine göre farklı isimlerle adlandırılır. Türk sularında yelkenli olarak kullanılabilir en yaygın sabit salmalı tekne gulettir. Ancak gulet ve Ege Denizi'nin diğer yaygın teknesi tırhandil, özellikle son 40 yılda daha çok makine ile kullanılır hale gelmişlerdi.

  İsim: bulutlarnereyegider_yelkenli.jpg
Görüntüleme: 38035
Büyüklük: 54,5 KB (Kilobyte)


  Denizaltı

  Denizaltı, sualtında ve üzerinde hareket kaabiliyetine sahip olan bir deniz aracıdır.
  Denizlerin altına inmek, deniz içi ve deniz dibi nimetlerinden yararlanmak düşüncesinin insan muhayyelesini uğraştıran binlerce yıllık bir geçmişi vardır.Fakat denizlerin gizleyici ve örtücü niteliğinden yararlanılarak denizaltı gemilerini Deniz Kuvvetlerine bir vurucu güç unsuru olarak katılması fikrinin Büyük İskender ile başladığı rivayet edilir. Aristo, İskender'in Tyre şehrinin alınmasında kendisine 7 ay mukavemet eden bu denizci ve muharip insanları yenebilmek için fıçı şeklindeki su altı silahlarından istifade ettiğini yazmaktadır.1465'te Kyeser'in Almanya'da,1531'de De Lorena'nın İtalya'da Nemi Gölü'nde birer saat ve Osmanlı'da da saray eğlenceleri kapsamında timsah biçimli bir tekne ile bir süre su altında kaldıkları olmuştur.Ayrıca insan aklının denizler için ülkeler arası sınırlar koyamaması denizin sadece üstünden değil altından da korunması düşüncesi denizaltılar için ana düşüncelerden olmuştur. 2.dünya savaşının belirleyici güç unsurlarından en büyük etken kullanılan denizaltıların manevra kabiliyet ve yeterlilik konularında gelişmiş olmalarıdır.


  Deniz Otobüsü

  Deniz otobüsü feribotlardan daha hızlı ve farklı olarak sadece yolcu ve kargo taşıyan deniz aracıdır. Hız için daha aerodinamik yapılırlar. Körfez içi insan taşımacılığı için en konforlu ve hızlı ulaşım aracıdır. Ancak bu araçların bir takım dezavantajları da vardır. Deniz otobüsleri hafif dalgalı denizlerde bile oldukça sarsıntı yapar ve hatta seferleri durdurulur.Genelde katamaran (çift gövdeli) tipinde imal edilirler.

  İsim: denizhaber_ido_yeniotobus2.jpg
Görüntüleme: 34017
Büyüklük: 51,1 KB (Kilobyte)  Uçak Gemisi

  1900'lü yıllarda Wright kardeşlerin insanlı uçuşu keşfetmelerinden kısa bir süre sonra uçaklar gittikçe önem kazanmışlardır. Her yeni savaş aleti gibi başlangıçta hor görülen bu aletler, kullanışlılıkları kanıtlandıktan sonra sürekli daha fazla önem kazanmışlardır.

  Ancak uçakların inişi ve kalkışı için gereken pistlerin sadece karada olması kullanımlarını kısıtlıyor, komutanlar için sorun çıkartıyordu. Ayrıca uçaklar, gemiler için de bir sorundu. Hem uçakları taşıyabilmek hem de düşman gemilerine karşı kullanabilmek için uçak gemileri icad edildi.

  İsim: muratsaylan_ucak_gemisi_100.Yil.jpg
Görüntüleme: 28096
Büyüklük: 67,7 KB (Kilobyte)


  Kano

  Kano güvertesi olmayan kürekli, buharlı veya motorlu tekne.
  Bu tekneler tahtadan, bazen de alüminyumdan yapılır. Türkiyede bazı kesimlerce Deniz Kayağına kano denilmektedir.

  İsim: kano-nedir-86a3d306-eef-7194.jpg
Görüntüleme: 27397
Büyüklük: 23,0 KB (Kilobyte)  Yük Gemisi


  Yük Gemisi

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. süperrrrrrr
 3. güzel,
 4. çok güzelllllllllllllllllllllllllll
 5. ödevimde o siteden yararlandım .
 6. hiç güzel deyil eksik
 7. Cok guzel.olmus bilgi icin tesekkrler dewamin dilegiylee
 8. igren eksik var
 9. 2. Harfi t ile başlayan deniz yolu taşıtı yokmu yaa ödevimde lazım!
  Okunma: 41582 - Yorum: 8
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.9 - 5 (56 oy)
Amp Version