Sesin Şiddetini Artıran Aletler - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Sesin Şiddetini Artıran Aletler

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Seslerin şiddetleri farklıdır. Sesin şiddetine gürlük de denir. Sesin şiddetini artırmak ve sesimizi daha uzaklara duyurmak için megafon adı verilen bir alet kullanılır. Megafon koni şeklinde olup sesin bir doğrultuda yayılmasını sağlar. Böylece sesimiz çok uzaklardan da duyulabilir. Sokak satıcıları, itfaiyeciler, polisler seslerini duyurabilmek için megafon kullanırlar.

  sesin şiddetini artıran aletler


  İşitme güçlüğü çeken insanlar işitme aygıtı kullanırlar. Bu aygıtlar çevreden gelen seslerin şiddetini artırarak daha iyi duyma sağlar.

  Konuşurken veya şarkı söylerken meydana gelen ses dalgaları ancak bir mikrofon yardımı ile yardımıyla elektrik akımına çevrilirler. Ses dalgasının hava basıncı değişikliği mikrofon içinde bulunan bir diyaframı hareket ettirir. Diyaframın hareket etmesi ya kristali hareket ettirir veya bobini mıknatıs hava boşluğuna sokup çıkarır. Bu tepki ile alternatif bir gerilim meydana gelir. Böylece ses meydana gelir. Ancak bu sesi duyabilmek için bir mixer veya anfi veya hoparlör veya kulaklık gibi cihazlara ihtiyaç vardır. Mikrofonun çıkış gerilimi seviyesine sansibilite denir.

  Mikrofon

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  Çok teşekkür ederim
 3. #3
  çok güzel teşekkürler
 4. #4
  çok tşk. çok işime yaradı
 5. #5
  Bence biraz daha çok sesin şiddetini artıran alet olmalıydı
 6. #6
  Bence daha da eklenebilir di fakat arkadaşımız yine de emek sarfederek bu metni yazmış teşekkürler...BU ARADA BU SİTEYİ HER ZAMAN 2. SIRADA GÖRÜYORUM UMARIM Kİ 1. SIRAYA ÇIKARR...
 7. #7
  çk işme yrdı tşkkrlr
 8. #8
  teşekkür ederim
 9. #9
  güzel
 10. #10
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  çk işme yrdı tşkkrlr
  aynen

 11. #11
  çok işime yaradı tkler
  Okunma: 22131 - Yorum: 24
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.3 - 5 (105 oy)