Doktorluk Mesleği Hangi Özellikleri Gerektirir? - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Doktorluk Mesleği Hangi Özellikleri Gerektirir?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  TANIM İnsan sağlığının korunması için önlemler alan, hastalıklara tanı koyan, tıbbi ve cerrahi girişimlerde bulunarak hastalığın tedavisini sağlayan kişidir.

  Doktorluk Mesleği Hangi Özellikleri Gerektirir?


  GÖREVLER - Hastayı muayene bölümüne alır, şikayetlerini sorar, - Steteskopla hastanın sırtını ve göğsünü dinler, tansiyonunu ölçer, - Sağlıklı bebekleri ve erişkinleri hastalıklardan korumak için aşılama hizmetleri düzenler, - Hastanın durumuna göre özel testler veya röntgen incelemesi yaptırır, - Hastaların, yeniden sağlıklarına kavuşmaları için tavsiyelerde bulunur, reçete yazarak alınacak ilaçları belirler. - Aile planlaması konusunda danışmanlık yapar, - Sorumlu olduğu hastane veya tıp servislerini idare eder, - Bulaşıcı hastalıkları önlemek için çalışmalar yapar.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER - Steteskop, - Kalp elektro cihazı, - Dil baskısı, - Otoskop (kulak muayene aleti), - Oftalmoskop (göz muayene aleti),

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER Pratisyen hekim olmak isteyenlerin; - Üst düzeyde akademik yeteneğe ve belleğe sahip, - Kimya ve biyoloji konularına ilgili ve bu alanlarda başarılı, - Okumayı seven, meslek yaşamı boyunca tıptaki yenilikleri izleyen, - Dikkatli, sabırlı, gerektiğinde fedakarlıktan kaçınmayan, - Olayları derinliğine araştırma merakı olan, - İnsanlara karşı saygılı, onların duygularını anlayabilen kimseler olmaları gerekir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI Pratisyen hekimler özel ve resmi hastanelerde, dispanserlerde, klinik, muayenehane vb. yerlerde görev yaparlar. Çalışma ortamı genellikle temizdir. Hekimlerin çalışma saatleri düzensizdir. Hafta sonu ve gece nöbetleri vardır. Acil hastalar için günün her saatinde göreve çağrılabilirler.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI Pratisyen hekimler sağlık ocaklarında, ana çocuk sağlığı merkezlerinde, verem savaş dispanserlerinde, SSK hastanelerinde, çeşitli kurumların sağlık birimlerinde, devlet hastanelerinin acil servislerinde, özel hastane ve polikliniklerde hekim ve yönetici olarak çalışabildikleri gibi kendi muayenehanelerini de açabilirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER Mesleğin eğitimi, liseden sonra Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ile girilen üniversitelere bağlı tıp fakültelerinde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI Bu fakültelere "Sayısal (SAY)" puan ile girilmektedir.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ Tıp fakültelerinde eğitim teorik ve uygulamalı olarak 6 yıldır. Birinci yıl içinde Fizik, Kimya gibi fen dersleri, ayrıca bazı tıp fakültelerinde tıbba başlangıç olmak üzere hücrenin yapısı ve görevleriyle ilgili dersler okutulmaktadır. İkinci ve üçüncü sınıflarda İnsan Vücudunun Anatomisi ve Fizyolojisi (yapısı ve işleyişi) ile Hastalıklardan Korunma ve Tedavi dersleri işlenir. Dördüncü ve beşinci sınıflarda hastane içinde hasta başı eğitimleri (klinik stajlar) yapılır. Altıncı sınıftaki tıp öğrencisine "intern" adı verilir. İnternler eğitim hastanesinde bir hekim gibi çalışarak iş başında eğitim görürler.

  MESLEKTE İLERLEME Pratisyen hekimler "Tıpta Uzmanlık Sınavı"nda başarılı oldukları takdirde Koruyucu Hekimlik, İyileştirici Hekimlik, Laboratuar ve Akademik ana dallarında yer alan uzmanlık dallarından birinde uzmanlaşabilirler.

  BENZER MESLEKLER: Diş hekimliği, veteriner hekimlik.

  BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU - Eğitim sırasında Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile Türk Eğitim Vakfı gibi yardım kurumları tarafından verilen öğrenci kredisinden ve burslardan isteyen ve durumu uygun olan öğrenciler yararlanabilirler. - Hekimler resmi görevleri dışında serbest çalışma imkanları da olduğu için, iyi bir kazanç elde etme şansına sahiptirler. Kazanç, biraz da kişinin çalıştığı kente ve bilgi-becerisine göre değişmektedir.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  Ben her mesleği yapabileceğime inanıyorum :DDDD
 3. #3
  ben su misafir yazisini okumadan once doktor olcam doktor olcam diyodum ama bu misafir davetsiz cikti:) vazgectim doktor olmaktan ne zormus bee... ama babam illa ki doktor olcaksin diyo ne yapcam? :(
 4. #4
  icinde insan sevgisi olanlar doktor olsun lutfeen.insanlik
 5. #5
  yada yok, pes etmicm bn kesinlikle doktor olcam... her ne kadar zor olursa olsun, BASARICAM
 6. #6
  Bir şey sorucam.Sabahlama ve gurp çalışması demişsin grup çalışması olması zorunlu mu ki ? Sonuçta her insan grupla yapmaz mesela ben yanlız çalışırım.Grupla pek çalışamam.
 7. #7
  evin Nickli Üyeden Alıntı
  yada yok, pes etmicm bn kesinlikle doktor olcam... her ne kadar zor olursa olsun, BASARICAM
  bencede pes etme çünkü ne olursa olsun insanın kendi hayelleri peşinden koşması bence çooooook güzel

 8. #8
  bende arkadaş
 9. #9
  vesile Nickli Üyeden Alıntı
  bencede pes etme çünkü ne olursa olsun insanın kendi hayelleri peşinden koşması bence çooooook güzel
  bencede bende doktor olucam bunları okudum aama asla bunlar benim gözümü korkutmadı ve korkutmuycak arkadaşlarım olma diolar olana kadar 60 yaşında olursun diolar ama her ne olursa olsun ben hayallerimin peşinde koşucammmm ...

 10. #10
  uicefreezeme Nickli Üyeden Alıntı
  Ben her mesleği yapabileceğime inanıyorum :DDDD
  bende çünkü türkiyede 1. oldum

 11. #11
  ben ileride doktor olmak istiyorum ama doktorluğun birçok bölümü var bana bu bölümler hakkında bilgi verebilirmisiniz ?
  Okunma: 41004 - Yorum: 21
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.4 - 5 (103 oy)