Silindir ve Koninin Özellikleri - Delinetciler Portal

Silindir ve Koninin Özellikleri

 1. #1
  Silindir ve Koninin Özellikleri kaç yüzü kaç kenarı kaç köşeleri hangi düzlemsel şekillerden oluşurlar bilmiyorum yeğenimin dersi var yarın son bilgilendirirseniz çok memenun olurum can you help me thank you
  sponsorlu bağlantılar


    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  Silindir (yahud Üstüvane) geometrik bir cisimdir.

  Hacmi: İsim: 7270ae37bcd88a9bf6efda4304489761.png
Görüntüleme: 26050
Büyüklük: 502 Byte

  Yüzey alanı: Name:	96191b3e1d08c245da930301fd00bb77.png 
Views:	479 
Size:	964 Byte 
ID:	20296

  Geometrik bir cisim. Bir dikdörtgenin bir kenarı etrâfında döndürülmesiyle elde edilir. Bu silindire dik veya döner silindir denir. Alt ve üst tabanı dâiredir. Soba borusu dik silindire bir örnektir.

  Matematikte silindirin genel tanımı şöyledir: Düzlemsel bir eğriyle bu eğrinin düzleminde bulunmayan bir doğru verildiğinde, dâimâ bu doğruya paralel kalmak şartıyla eğriye dayanarak hareket eden bir doğrunun taradığı yüzeye silindirik yüzey denir. Bu silindirik yüzeyle, bu yüzeyi kesen paralel iki düzlemin sınırladığı cisme silindir denir. Silindir yüzeyini meydana getiren doğrulardan herbirine ana doğru denir.


  İsim: Cylinder_%28geometry%29.png
Görüntüleme: 52724
Büyüklük: 781 Byte  Silindire, taban eğrisine göre isim verilir. Eğri dâire ise dâirevî silindir, elips ise eliptik silindir denir. Silindirik yüzey için taban eğrisinin kapalı olması gerekmez. Parabolik silindir, hiperbolik silindir, birer silindirik yüzeydir. Dairevî silindirin ana doğrusu tabana dik değilse böyle silindire eğik silindir denir.

  Taban yarıçapı "r", yüksekliği "h" olan bir dik silindirin alan ve hacim formülleri şöyledir:


  Yan alan: Y=2prh
  İki taban alanı: 2G=2pr2
  Bütün alanı: S=Y+2G=2prh+2pr2=2pr (h+r)
  Hacmi: V= p r2. h

  Bir şasiye monte edilmiş, tekerlek vazîfesi gören bir veya birkaç büyük mâdenî silindirden meydana gelen ve toprağı, şoseleri kaplayan malzemeyi sıkıştırmak ve ezmek için kullanılan, dökme demirden yapılmış büyük ağırlığa, şeklinden dolayı silindir adı verilir.

  Otomobilde, tekstil ve kâğıt sanâyiinde çeşitli silindirler kullanılmaktadır.

  KONİ
  Koni, matematikte, bir düzlem içindeki dairenin her noktasını, düzlem dışındaki bir noktaya birleştiren doğru parçalarının meydana getirdiği geometrik şekil.

  Dik üçgenin bir dik kenarı etrafında döndürülmesiyle elde edilen koniye, dik koni veya dönel koni denir. Koniler, tabanlarına göre; dairesel koni, eliptik koni gibi isimler alırlar. Dairesel bir dik koninin taban merkezini tepe noktasına birleştiren doğru parçasına, bu koninin ekseni veya yüksekliği denir. Taban çevresinin herhangi bir noktasını tepeye birleştiren doğru parçasına koninin ana doğrusu veya apotemi adı verilir. Taban çevresinin her noktasını tepeye birleştiren doğru parçalarının meydana getirdiği yüzey, koninin yanal yüzeyi adını alır. Yanal yüzeyin alanı, taban çevresi ile apoteminin çarpımının yarısına eşittir. Taban yarıçapının uzunluğu r, apotemi uzunluğu a ise yanal yüzey alanı= π·r·a olur. Bir dairesel dik koninin hacmi de, taban alanı ile yüksekliğin çarpımının üçte biri alınarak elde edilir:

  İsim: ec4699c31512c0ffa804210d48ca8a55.png
Görüntüleme: 26104
Büyüklük: 627 Byte

  Bir dönel koninin düzlemlerle arakesitine, konikler adı verilir. Herhangi bir koni, tabana paralel bir düzlemle kesilirse, düzlemle taban arasında kalan kısma kesik koni denir.


  İsim: Cone.jpg
Görüntüleme: 52005
Büyüklük: 15,9 KB (Kilobyte)

 3. #3
  ya yaaaa süper bunu kim yazcak beee
 4. #4
  çok tşk bu benim proje ödevimde çok teşşekkür ediyorum...

  ama bazı mallar hala memnun deqill

 5. #5
  86yıldır var
 6. #6
  alanı nasıl koninin ben anlamadım tam olarak anlatır mısınız
 7. #7
  Teşekkürler.....
 8. #8
  Çook Teşekkürleer :)
 9. #9
  çok kısaymış valla
 10. #10
  çooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook güüüüüüzel ama fazla uzun kısaltabiliriz :)
 11. #11
  Ya saol ödev için çok yardımcı oldun
  Okunma: 42653 - Yorum: 27
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.7 - 5 (33 oy)