Şerife Bacının Hayatı - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Şerife Bacının Hayatı

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Şerife Bacının Hayatı şerife bacının hayatı doğumu ölümü

  Şerife Bacı veya Şerife Kadın , Türk Kurtuluş Savaşı'nın halk kahramanlarından biridir.

  Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı'nda yaşlı kadın ve erkekler ile birlikte İnebolu'da bulunan cephaneleri Ankara'ya qötürülmesinde çocuğu ve kağnısıyla yer alırken kış şartları nedeniyle Aralık 1921'de donarak öldü. Seydiler Belediyesi, 1973 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 50. yılında belediye binasının önüne rölyefini yaptırmış ve ismi birçok kuruma verilmiştir.

  İnebolu sahilinde bir parkın içinde 2001 yılında Türk Kara Kuvvetleri eski komutanı Aytaç Yalman tarafından Şehit Şerife Bacı Anıtı yaptırıldı. Açılısı Atilla Ateş ve Aytaç Yalman birlikte yaptı. Anıtın plaketinde "Bu anıt İstiklal Savaşı şehitlerinden Şerife Bacı'nın anısını Cumhuriyet çocuklarına anlatmak için Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman tarafından armağan edilmiştir. 4 Aralık 2001" yazılıdır. Şehit Şerife Bacı adı Kastamonu'da Seydiler'de, İnebolu'da Kurtuluş Savaşı'nın kadın kahramanlarını simgelemektedir.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  Şehit Şerife Bacı


  22 - Şerife Bacının Hayatı


  Kurtuluş Savaşı'nda eli silah tutanların cephede olduğu sıralarda İnebolu'ya çıkarılan silah ve cephanelerin Kastamonu üzerinden Ankara'ya ulaştırılmasında yaşlı erkeklerle kadınların da insanüstü çalışmaları olmuş, tarihe geçmişlerdir. Bu tarihe geçen kadınlarımızdan biri de Seydilerli Şehit Şerife Bacı'dır. Şerife Bacı 1921 yılının çetin kış şartlarının hüküm sürdüğü Aralık ayında sırtında çocuğu, önünde kağnısı ile İnebolu'dan Kastamonu'ya cephane taşırken, Kastamonu Kışlası önüne kadar gelmiş, mermileri ve çocuğunu korumak uğruna donarak şehit olmuştur.


  23 - Şerife Bacının Hayatı


  İnebolu sahilinde Kastamonu yolunun başladığı yerde arnavut kaldırımı döşeli bir parkın içindeki Şehit Şerife Bacı Anıtı bulunmaktadır. Anıtın plaketinde "Bu anıt İstiklal Savaşı şehitlerinden Şerife Bacı'nın anısını Cumhuriyet çocuklarına anlatmak için Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman tarafından armağan edilmiştir. 4 Aralık 2001" yazılıdır. Şehit Şerife Bacı adı Kastamonu'da Seydiler'de, İnebolu'da Kurtuluş Savaşı'nın kadın kahramanlarını simgeliyor.


 3. #3
  şerife bacının ölen evladının ismini bilen varmı
 4. #4
  Çok Teşekkürler....
 5. #5
  misafir Nickli Üyeden Alıntı
  şerife bacının ölen evladının ismini bilen varmı
  ben biliyom mehmet

 6. #6
  ya mehmet değil çocuğu kızzzzzzzzz
 7. #7
  ölen kız evet adıda elif
 8. #8
  ben şerife bacının kızının ismini biliyorm adı Elif
 9. #9
  Şerife Bacı nın çocuğunun adı nedır?
 10. #10
  elif canım benim ! ! !
 11. #11
  ödevimde yardımcı oldu
  Okunma: 25093 - Yorum: 16
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.6 - 5 (231 oy)