Doktorların Kullandığı Araç ve Gereçler Nelerdir? - Delinetciler Portal
sponsorlu bağlantılar


Doktorların Kullandığı Araç ve Gereçler Nelerdir?

 1. #1
  sponsorlu bağlantılar
  Stetoskop (stethoscope), vücut içinde oluşan sesleri dinlemek için kullanılan tıbbi bir cihazdır. Stetoskop genelde üç ana kısımdan meydana gelir ;

  • Diyafram,
  • Tüp (elastik boru şeklinde)
  • Kulaklık

  Bazı stetoskoplarda ayrıca çan denilen ve alçak perdeden sesleri yükseltmeye yarayan bir kısım da bulunur. Diyafram, stetoskobun tüp kısmının ucunda bulunan ve dinlenmek istenen bölgeye değdirilen yassı koni şeklinde bir parçadır. Bu parçanın içinde ortamdan yalıtılmış bir zar vardır. Yüzeydeki sesle titreyen zar konik parça içindeki havaya basınç uygular ve bu basınç tüp içinden kulaklığa kadar ulaşır ve uygun yapıdaki kulaklık parçaları, sesi kulak içine yayar. Basit bir mantıkla çalışan stetoskop, bir nevi mekanik yükselticidir.
  Stetoskopla en çok dinlenen sesler şunlardır;

  Stetoskop

  • Kalbin atışı
  • Akciğerlerin çıkardığı sesler
  • Bağırsaklarda ve midede ortaya çıkan sesler
  • Nabız

  Ayrıca kan basıncını ölçmek için de kullanılır.
  Stetoskop ile vücuttaki sesleri dinleme işine oskültasyon (auscultation) denir. Oskültasyon, tecrübe gerektiren bir teşhis yöntemidir. Stetoskop ile kulağa ulaşan sesin normal olup olmadığını anlamak, eğitim ve deneyim gerektirir. Mesela kalpten yayılan birçok ses vardır ve bu seslerin bazısı insandan insana farklılık gösterebilir.

  OTOSKOP
  Dış kulak yolunu, zarını muayene etmeye yarayan araç.
  OTOSKOP  OFFALMOSKOP

  Offalmoskop yani göz muayene aleti.

  ŞIRINGA
  Şırınga, bir tüp, tüpün içerisinde hareket eden bir piston ve ince bir ağızlıktan meydana gelen, gaz ve sıvıları Ucuna iğne takılmış şırınga kısaca iğne olarak adlandırılır. Daha çok tıpta kullanılan şırınga, zaman zaman bahçe işlerinde ve mutfakta da kullanılır. basınçla içine emerek ince bir hat halinde püskürten cihaz.

  ŞIRINGA


  TANSİYON ALETİ
  Tansiyon aleti ya da kan basıncı ölçer, kan basıncının ölçülmesine yarayan bir araçtır. Üç tipi vardır. Bunlar civalı, havalı ve elektroniktir. Havalı tipleri bir stetoskop ile birlikte kullanılır.

  TANSİYON ALETİ


  DEFİBRİLATÖR
  AED - Otomatik elektroşok cihazı AED küçük, taşınabilir ve kalp ritmini analiz edebilme yeteneğine sahip ve gerektiğinde dolaşımı sağlayacak normal bir ritmi tesis etmek için elektroşok uygulatabilen bir cihazdır.
  AED ilkyardımcılar için özel olarak geliştirilmiş bir cihaz olup olay yerine sağlık görevlilerinin yardımı ulaşıncaya kadar kullanılmaktadır.

  Ani kalp durmasının tedavisi olan erken elektroşok uygulaması, kalbin yeniden dolaşımı sağlayabilecek bir ritimle atmasını sağlayabilir ve yaşam kurtarıcı olabilir.

  Gelişmiş ülkelerde stadyum, alışveriş merkezi, havaalanı gibi halkın yoğun olarak bulunduğu alanlarda kolayca erişilebilecek şekilde yerleştirilmiş AED cihazları bulundurma mecburiyeti vardır.
  İdeal şartlar altında ACLS sertifikalı kişiler tarafından kullanılması doğru olan AED cihazları, gereği halinde içinde gelen talimatlar ve sesli yönlendirmeler sayesinde eğitimsiz kişiler tarafından da başarıyla kullanılabilmektedir.

  sponsorlu bağlantılar

    Konuyu Beğendin mi?
 2. #2
  saol kardeş
 3. #3
  teşekkür ederim ihtiyacımı çok karşıladı
 4. #4
  teşekkürler ödevim vardı onu gördümmutlu oldum :D
 5. #5
  bu site ihtiyacımı çok karşıladı teşekkür ederim dilinetciler
 6. #6
  bence emeğine sağlık ama ingilizce öğretmeni istiyor keşke çevirip hazırlasaymışsın daha güzel olabilirdi.
  yine de tekrar emeğine sağlık çok teşekkürler sağ olun varolun

 7. #7
  çok saol yaa
 8. #8
  çok beğendim karnemi merak etmiyorum çünkü sayenizde tam puan alacağıma eminim
 9. #9
  ya bence hiç sağolmayın çünkü kopyalanmıyo bu arada ben face de de varım istek gönderin ad göksu
 10. #10
  çok guzel
 11. #11
  saolun çok işime yaradı ödevim içindi
  Okunma: 71558 - Yorum: 27
Kullanıcı Değerlendirmesi
3.9 - 5 (497 oy)